اصول کلی تحلیل تکنیکال در پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال | همتاپی

اصول کلی تحلیل تکنیکال در پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال

همتاپی
12 شهریور 1399 - 18:53
زمان مطالعه : 6 دقیقه

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) یکی از روش‌های تحلیل‌ ارزش و قیمت در بازارهای معاملاتی می‌باشد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌بایست برای ورود به بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال با این مفهوم آشنا شوند. در این تحلیل معامله‌گران می‌توانند با استفاده از داده‌های مربوط به حجم معاملات و قیمت، موقعیت یک ارز دیجیتال را بررسی کرده و درباره آن تصمیم‌گیری کنند.


تحلیل تکنیکال چگونه تحلیلی است؟


 تحلیل تکنیکال روش خاصی از تحلیل می‌باشد که در آن با استفاده از نمودارها و ابزارهای مختلف، رفتار آینده بازار را پیش‌بینی می‌کنند. این پیش‌بینی‌ها براساس حرکات قبلی قیمت و داده‌های حجم معاملاتی انجام می‌گیرند؛ تحلیل تکنیکال برای اولین بار در قرن 17 در آمستردام هلند و در قرن 18 در ژاپن مورد استفاده قرار ‌گرفت، اما شکل مدرن آن توسط چارلز داو (Charles Dow) ابداع شد. این تحلیل معمولا در بازارهای سنتی بورس و سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد اما شما می‌توانید از آن را برای بازارهای ارز دیجیتال نیز استفاده کنید.

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق همتاپی اقدام کنید

هر چند که در تحلیل تکنیکال شاخص‌ها، اعداد و نمودارها حائز اهمیت می‌باشند اما این تحلیل نوعی مطالعه رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی محسوب می‌شود. این رفتارها می‌توانند منشا احساسات انسانی مانند ترس و طمع در شرایط مختلف باشند. 

تمام خریداران و فروشندگان یک ارز دیجیتال که در صرافی‌ها خرید و فروش می کنند بازار آن را تشکیل داده و احساسات آن‌ها در مقابل این ارز، حرکات قیمت ارز دیجیتال را تعیین می‌کند.

از طرفی عرضه (Supply) و تقاضا (Demand) هسته بازار مالی هستند نیز از احساسات افراد فعال در بازار سرچشمه می‌گیرد و این احساسات معامله‌گران تعیین‌کننده حرکات قیمت بازار است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تحلیل تکنیکال نوعی تحلیل رفتار انسانی و نمودار گرا است.


ابزارهای تحلیل تکنیکال


همان گونه که می‌دانید تحلیل تکنیکال در واقع کار با نمودارها، جدول‌ها و داده‌های ریاضی است که شما با استفاده از آن می‌توانید وضعیت آینده بازار را پیش‌بینی کنید؛ بنابراین کار با چنین ابزارهایی نیاز به وقت و زمان زیادی دارد تا شما بتوانید آن را به طور دقیق یاد بگیرید و در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده کنید. به طور مثال شما برای یاد گرفتن کار با تحلیل تکنیکال باید تمام ابزارها و نرم‌افزارهای مختلف آن مانند الگوهای قیمتی (Price logos)، اسیلاتور (Oscillator)، اندیکاتور (Indicator)، الگوهای شمعی یا کندل استیک (Candlestick)، الگوهای هارمونیک (Harmonic patterns)، پرایس اکشن (Price Action)، خطوط فیبوناچی (Fibonacci lines) و امواج الیوت (Elliott Waves) را به خوبی یاد بگیرید. وجود ابزارهای جانبی به بهبود روند کاری شما کمک می‌کنند.

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید


پرکاربردترین روش‌های تحلیل تکنیکال


در حال حاضر، نزدیک به 100 روش مختلف از تحلیل تکنیکال در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌ها، مزایا و معایبی که دارند مناسب موقعیت‌های مختلفی هستند. اصل بسیار مهم در انتخاب این روش‌ها استراتژی معامله‌گر می‌باشد. این استراتژی براساس معیارهایی مانند میزان سرمایه‌گذاری، مدت سرمایه‌گذاری، میزان ریسک‌پذیری و غیره انتخاب می‌شود. از میان 100 روش تحلیلی موجود در بازار، در این مقاله قصد داریم پرکاربردترین روش های تحلیل تکنیکال را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

  •         روش تحلیل تکنیکال فیبوناچی:

روش فیبوناچی یکی از معروف‌ترین روش‌هایی است که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تحلیل را ریاضی‌دان معروف ایتالیایی به نام لئوناردو فیبوناچی (Leonardo de pisa de Fibonacci) در قرن 13 میلادی کشف کرده است. او توانست چند سری از اعداد مختلف را پیدا کند که روابط منطقی در بین آن‌ها وجود دارد؛ این اعداد شامل 1-1-2-3-5-8-13-21-34 و… هستند که در آن هر عدد از جمع دو عدد قبلی خود به دست می‌آید. علاوه بر این او عدد 1/618 را زیربنای بسیاری از روابط و قواعد طبیعی می‌داند. از جمله پدیده‌های طبیعی که بر مبنای این عدد صورت گرفته‌اند می‌توان نسبت قاعده به ارتفاع اهرام مصر را نام برد. فیبوناچی این عدد را ریشه طلایی نامیده است او این عدد را وارد تحلیل‌های بازارهای مالی کرده و با استفاده از آن توانست اعداد %۲۳٫۶ – ۳۸٫۲% – ۵۰% – ۶۱٫۸% – ۱۶۱٫۸% – ۴۲۳% و… را پیدا کند که کاربرد زیادی در تحلیل های تکنیکال دارد.

روش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال می‌گوید بازار ارزهای دیجیتال بین دو روند حمایتی و مقاومتی قرار دارند و بین آن‌ها در حال حرکت است. همه این روندها بر مبنای ریشه طلایی صورت می‌گیرند؛ بنابراین براساس روابط ریاضی حاکم در آن‌ها می‌توان قیمت یک ارز دیجیتال را در آینده پیش‌بینی کرد. 

  •       روش نمودار شمعی ژاپنی یا کندل استیک:

نمودار شمعی یا کندل استیک یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال است که برای اولین بار در قرن هفدهم توسط معامله گران برنج ژاپنی کشف شده است. در بازار های مالی مانند ارزهای دیجیتال نمودارهای بسیار زیادی وجود دارد که معامله گران می‌توانند برای تحلیل بازار از آنها استفاده کنند از جمله مشهورترین نمودارهای موجود می‌توان خطی، کندل استیک و میله‌ای را نام برد. در حال حاضر نمودار کندل استیک یکی از پرکاربردترین نمودارهای معامله‌گران ارز دیجیتال است که از آن برای تحلیل تکنیکالی استفاده می‌کنند. و با استفاده از آن می‌توانند روند صعودی و نزولی ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنند.

نمودار کندل استیک دارای چهار بخش اصلی قیمت آغازین (open)، قیمت پایانی (close)، بالاترین قیمت در بازه زمانی (High) و پایین‌ترین قیمت که در بازه زمانی (Low) تعیین شده است. شما برای خواندن نمودارهای آن نیاز به دانش کافی در این زمینه دارید. به طوری که اندازه بدنه و سایه پایین و بالا شمع در روش کندل استیک بسیار پر اهمیت است.

  •       روش امواج الیوت در تحلیل تکنیکال:

رالف نلسون الیوت (Ralph nelson elliott) برای اولین بار در سال 1938 در کتاب خود نظریه‌ی امواج الیوت را مطرح کرد که بعدها و پس از الیوت تکامل پیدا کرد. در حال حاضر این نظریه با عنوان نظریه قوانین امواج الیوت مطرح می‌شود. مبنای شکل‌گیری این نظریه در تحلیل تکنیکال چرخه دایره‌وار و حرکات تکرارشونده می‌باشد؛ براساس این نظریه هر کجا ارز دیجیتالی جنب‌وجوش زیادی داشته باشد قیمت آن براساس قانون خاصی تغییر می‌کند. 

در حال حاضر الگوی پنج موج مهم‌ترین الگوی موجی امواج الیوت است که پایه و اساس الگوهای دیگر می‌باشد. این الگو از سه موج موافق و دو موفق مخالف روند تشکیل شده است. امواج الیوت به صورت کلی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

دسته اول موج‌های جنبشی هستند. در این گروه موج‌ها، با روند قیمتی ارز دیجیتال حرکت می‌کنند و در آن 5 موج مختلف وجود دارد. به‌ عنوان مثال یک نمودار صعودی را تصور کنید که در آن 5 موج جنبشی تعریف شده است سه‌تای آن‌ها موافق و دوتای آن مخالف روند موج پنج تایی هستند.

گروه دوم موج‌های اصلاحی هستند این موج‌ها در خلاف جهت روند قیمت حرکت می‌کنند. این موج‌ها شامل سه موج هستند که دوتای آن موافق و دیگری مخالف روند می باشند.  

  •         روش ابر ایچیموکو:

این روش را فردی به نام هوسودا گوئیچی (Hosoda Goichi) برای نخستین بار در سال ۱۹۳۰ ابداء کرده است. این اندیکاتور از معروفترین روش‌های تحلیل بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. معامله‌گران با استفاده از ابر ایچیموکو می‌توانند قیمت یک ارز دیجیتال و روند تغییرات آن را پیش‌بینی کنند. این اندیکاتور با عنوان ایچیموکو کینکو هیو (Ichimoku Kinko Hyo) نیز نامیده می‌شود. معامله گران با استفاده از نمودار ابر ایچیموکو می‌توانند نسبت به سایر نمودارها اطلاعات کاربردی و داده‌های بیشتری را درباره روند تغییرات قیمت در یک ارز دیجیتال بدست آورند به همین دلیل بسیاری بر این باورند که نمودار ابر ایچیموکو شکل تکمیل شده‌ای از سایر نمودارهای تحلیل تکنیکال می‌باشد.  

  •       روش سطوح حمایت و مقاومت:

یکی از پایه‌ترین روش‌های تحلیل تکنیکال، شناسایی سطوح حمایت و مقاومت است. این سطوح به معامله‌گران برای شناسایی نقاط خرید و فروش کمک می‌کند. 

برای به دست آوردن سطح حمایت باید خطی بین نقاط حداقلی (مینیمم) قیمت ارز دیجیتال بکشید. نزدیک شدن قیمت یک ارز دیجیتال به این سطح باعث می‌شود معامله‌گران اقدام به خرید کرده و به دلیل غلبه تقاضا بر عرضه قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد و روند قیمت صعودی می‌شود.

 هم‌چنین برای به دست آوردن نقاط مقاومت بین نقاط حداکثری (ماکزیمم) قیمت ارز دیجیتال یک خط فرضی بکشید. چنانچه قیمت یک ارز دیجیتال به این سطوح نزدیک شود معامله گران اقدام به فروش ارز دیجیتال خود می‌کنند و فشار عرضه بر تقاضا سبب کاهش قیمت ارز خواهد شد.

این خطوط فرضی در واقع بیان‌گر این هستند که اگر عرضه سهمی رو به بالا باشد آنگاه خط فرضی به صورت افزایشی و اگر عرضه آن در حال کاهش باشد آنگاه خط فرضی به صورت نزولی خواهد بود.

  •         روش چنگال اندروز:

معمولا معامله‌گران ارزهای دیجیتال به دنبال روشی هستند که با استفاده از آن‌ها بتوانند به تحلیل درستی در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال برسند. روش خط میانی یا چنگال اندروز (Andrews Pitchfork) توسط دکتر آلن اندروز (Alan Andrews) کشف شده است. این تحلیل در حال حاضر یکی از معروف‌ترین روش‌های تحلیل تکنیکال جهانی است. اندروز اعتقاد داشت خطوط روندی که از نقطه های بیشتری عبور کند کاربرد بیشتری خواهند داشت. براساس این باور تمام تغییرات ارزش  بین دو بال که کانال هایی را برای قیمت بوجود می آورند رخ می‌دهد. برای رسم چنگال اندروز به سه نقطه آغازگر موج‌های جدید می باشد نیاز داریم. 

  •         روش تحلیل زمانی:

یکی از اصول بسیار مهم در تحلیل تکنیکال بازه زمانی می‌باشد. علاوه براین یکی از اشتباهات شایع معامله‌گران ارزهای دیجیتال، انتخاب تکنیک و تایم فریم اشتباه است. افراد تازه وارد معمولا می‌خواهند در مدت کوتاهی به نتیجه خوبی برسند و برای همین تایم فریم‌های یک دقیقه‌ای و 5 دقیقه‌ای را انتخاب می‌کنند. لذا معامله آن‌ها با شکست مواجه شده و سرمایه خود را از دست می‌دهند. باید در نظر داشت برای دریافت نتیجه بهتر به یک تایم فریم بسنده نشود چرا که استفاده از تایم فریم‌های مختلف می‌تواند به شما دید بهتری از بازار بدهد.

  •          روش پترن‌های هارمونیک:

پترن‌های تکرارشونده یا هارمونیک (Harmonic) بر مبنی نظریه فیبوناچی تشکیل شده است. درواقع الگوی هارمونیک با گذشت زمان و بررسی روندهای قیمتی ایجاد شده است. ترکیب الگوی هارمونیک را با روندهای قیمتی، فیبوناچی تریدینگ (Fibonacci Trading) را بوجود آورد. استفاده از این اصول به معامله‌گران امکان مشخص کردن نقاط بازگشتی نمودار قیمت را می‌دهد. دنباله اعداد فیبوناچی مبنای الگوهای هارمونیک و تحلیل‌های تکنیکالی است که در آن هر عدد با جمع دو عدد قبلی خود به دست می‌آید.

 

5 1 رای
امتیاز مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
اشتراک
اطلاعیه از
guest
0 نظر
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

ویدیوها اینفوگرافیک