نقش معاملات مارجین در ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین چیست؟ همتاپی

نقش معاملات مارجین در ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین چیست؟

همتاپی
25 آذر 1399 - 16:45
زمان مطالعه : 6 دقیقه

معاملات مارجین، یکی از روش‌هایی که معامله‌گران برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند. در استفاده از معاملات مارجین افراد می‌توانند به کمک اهرم‌ها به سود (و ضرر) بیشتری دست پیدا کنند. این معاملات در مقایسه با روش‌های معمولی به افراد این امکان را می‌دهد که از فرصت‌های معاملاتی استفاده کنند که در حالت عادی ممکن است امکان‌پذیر نباشد. 

معامله‌گران نترسی که به دنبال هیجان بیشتر در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال هستند می‌توانند از امکانات معاملات مارجین که در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال ارائه می‌شود استفاده نمایند. 

معاملات مارجین با بکارگیری اهرم‌ها می‌توانند سود زیادی برای معامله‌گران به ارمغان آوردند البته نقطه مقابل آن نیز امکان دارد و ممکن است معامله‌گر بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهد. صرافی‌های ارز دیجیتال نیز از تریدرهای مارجین انتظارات بیشتری دارند و برای تایید هویت آنها سخت‌گیری بیشتری اتخاذ می‌کنند. 

 در این مقاله با همراه باشید تا با واکاوی معاملات مارجین با نحوه انجام آنها و خطرات این معاملات بیشتر آشنا شوید.


تعریف ساده معامله مارجین در ارزهای دیجیتال


معاملات مارجین معاملاتی هستند که معامله‌گران با استفاده از آنها می‌توانند چند برابر سرمایه خود را از صرافی‌های ارز دیجیتال قرض بگیرند و با استفاده از این سرمایه معامله کنند و پس از کسب سود، قرض خود را به صرافی مورد نظر پس دهند. البته چنانچه معامله‌گر در تحلیل بازار اشتباه کرده باشد ضرر او در این معاملات نسبت به روش‌های معمولی بیشتر است. حتی ممکن است صرافی تمام دارایی او را به جای ضرر خود بردارد. 

این روش معامله برای هر نوع دارایی مالی قابل استفاده است. معاملات مارجین در ارزهای دیجیتال نیز مانند معاملات مارجین در اوراق بهادار سنتی می‌باشد و تفاوت عمده‌ای ندارد. ایده اصلی پشت این معاملات این است که معامله‌گر با استفاده از اهرم‌ها و قرض گرفتن، سرمایه اولیه خود را افزایش دهد. این موضوع بوسیله یک نسبت بیان می‌شود.

تصور کنید معامله‌گری یک بیت کوین دارد و پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین از 11000 دلار به 15000 دلار می‌رسد. این معامله‌گر با استفاده از یک معامله مارجین با اهرم 5 سرمایه‌گذاری خود را انجام می‌دهد. براساس این معامله مارجین گویی معامله‌گر به جای یک بیت کوین صاحب 5 بیت کوین می‌باشد و چنانچه قیمت بیت کوین به 15000 دلار برسد سود او 5 برابر زمانی است که یک بیت کوین دارد. در مقابل اگر تحلیل او اشتباه باشد و قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند، صرافی از دارایی اولیه معامله‌گر نسبت به ضرری که کرده است و یا کل دارایی او را برمی‌دارد.

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید 

معاملات مارجین ابزار حیاتی برای بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. تریدرها با درک صحیح این معاملات می‌توانند هنگام استفاده از راهبردهای معاملاتی این ابزار را در نظر بگیرند و از آن استفاده کنند. در ادامه با دو نوع اصلی معاملات مارجین آشنا می‌شویم.


انواع معاملات مارجین


معامله مارجین برای دو موقعیت فروش استقراضی (short) و خرید استقراضی (long) قابل استفاده است. در موقعیت خرید استقراضی فرد معامله‌گر با افزایش قیمت ارز دیجیتال (Digital currency) سود می‌کند و در فروش استقراضی هم با کاهش قیمت ارز دیجیتال سودی نصیب او خواهد شد. 

  • فروش استقراضی یا شورت (Short)

فروش استقراضی (Shorting) به این معنی است که معامله‌گر یک ارز دیجیتال را از صرافی قرض می‌کند و آن را می‌فروشد. در فروش استقراضی معامله‌گر صبر می‌کند تا ارزش یک ارز دیجیتال از قیمتی که هنگام قرض گرفت داشته است، کمتر شود، سپس در قیمت پایین‌تر، همان ارز دیجیتال را دوباره خریداری می‌کند، در این صورت می‌تواند بدهی خود را به صرافی ارز دیجیتال پرداخت کرده و سود حاصل از معامله را برای خود بردارد.

استفاده از روش فروش استقراضی در بازارهای نزولی (بازار خرسی) که قیمت ارزهای دیجیتال در آن افت می‌کند می‌تواند بسیار سودمند باشد. معامله‌گرانی که فقط سعی می‌کنند ارز دیجیتالی را با قیمت پایین بخرند و با قیمت بالا بفروشند، در واقعا نیمی از فرصت‌های بازار ارزهای دیجیتال را که در زمان افت قیمت بوجود می‌آید را از دست می‌دهند. برای اینکه راحت‌تر با نحوه کار فروش استقراضی آشنا شوید آن را در قالب یک مثال بررسی خواهیم کرد:

تصور کنید قیمت بیت کوین نزولی است و مدام در حال کاهش می‌باشد و معامله‌گری قصد دارد از فروش استقراضی استفاده کند. یک بیت کوین با قیمت 10000 دلار را از صرافی ارز دیجیتال قرض گرفته و سریعا می‌فروشد. 

معامله‌گر در این لحظه 10000 دلار دارد.

اکنون تصور کنید که قیمت بیت کوین کاهش یافته و به 9500 دلار رسیده است. مجددا یک بیت کوینی که فروخته است را خریداری می‌کند و قرض خود را به صرافی باز می‌گرداند و حساب خود را تسویه می‌کند. اکنون تریدر با استفاده از معادله مارجین فروش استقراضی 500 دلار سود کسب کرده است. 

  • خرید استقراضی یا یانگ (Long)

به خرید ارزهای دیجیتال با اهرم یا لورج، که به آن لانگ نیز گفته می‌شود یکی دیگر از روش‌های مهم در معاملات مارجین می‌باشد. استفاده از این روش نیز مانند معاملات فروش استقراضی می‌تواند برای دسترسی به سود بیشتر بسیار مفید و کارآمد باشد. 

در این روش معامله‌گر می‌تواند با استفاده از اهرم چند برابر دارایی خود را از صرافی ارز دیجیتال قرض بگیرد و از آن به عنوان اهرم در معاملات خود استفاده کند. در معاملات مارجین به سرمایه اولیه مارجین گفته می‌شود. در این معاملات تریدر مارجین یا دارایی اولیه خود را نزد صرافی گرو می‌گذارد و چند برابر موجودی خود را قرض می‌گیرد. سپس با مبلغ قرض گرفته شده سرمایه‌گذاری می‌کند. به مثال زیر توجه کنید:

تصور کنید قیمت بیت کوین در این لحظه 9500 دلار می‌باشد. معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند که قیمت به زودی افزایش می‌یابد بنابراین یک معامله اهرمی برای بیت کوین انجام می‌دهد.

فرض کنید معامله‌گر سودی که در مثال قبلی بدست آورده است را به نسبت 1:50 این 500 دلار را اهرم می‌کند. بنابراین این 500 دلار دارایی اولیه را در صرافی گرو می‌گذارد و مشخص می‌کند که می‌خواهد با این اهرم یک پوزیشن لانگ روی بیت کوین ایجاد کند.

 این بدان معناست که معامله‌گر اکنون به جای 500 دلار 25000 دلار برای سرمایه گذاری دارد. و به ازای 1% افزایش قیمت بیت کوین به جای 5% سود 250 دلار سود می‌کند. همانطور که حتما تا به اینجا متوجه شده‌اید تریدرها با استفاده از اهرم می‌توانند معاملات بزرگتری انجام دهند.


مزایا استفاده از معاملات مارجین در ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین


ارزهای دیجیتال بویژه بیت کوین از آن دسته دارایی‌هایی می‌باشند که معاملات مارجین برای آنها مزایای زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای ادر معاملات خود از آن استفاده می‌کنند. همانطور که پیش از این نیز گفته شد معاملات مارجین باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی می‌شود که در حالت عادی این فرصت‌ها وجود ندارند. این فرصت‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای سودآورتر ار روش‌های معمولی می‌باشند.

  • سودآوری بازارهای خنثی

اگر بازاری در یک جهت ثابت حرکت کند و نوسانات قیمتی کمی داشته باشد، به آن خنثی گفته می‌شود. بسیاری از تریدرها علاوه بر اینکه در زمان نوسانات شدید معاملات خود را متوقف می‌کنند در زمان‌هایی که قیمت در یک جهت ثابت حرکت می‌کند نیز به دلیل سود کمی که دارد سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

اگرچه این کار عاقلانه به نظر می‌رسد اما از آنجایی که دوره‌های بازار خنثی معمولا طولانی می‌باشد و قیمت در یک محدوده بسته و یک طرفه تغییر می‌کند درآمد معامله‌گرانی که در این شرایط معامله نمی‌کنند قطع می‌شود. 

استفاده از اهرم‌ها به تریدرها این امکان را می‌دهد که در بازارهای خنثی نیز با وجود معادلات محدود به اندازه دوره‌های نوسانی سود بدست آورند. برای مثال تریدر می‌تواند در معامله‌ای با دامنه محدود که در حالت عادی سود آن کمتر از 1% می‌باشد با اهرمی به نسبت 1:5 سودی 5 برابر بدست آورد.

  • سودآوری بازارهای صعودی و نزولی

همانطور که پیش از این گفته شد فروش استقراضی در انواع روندهای بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سودآور باشد.  

تریدرها با استفاده از فروش استقراضی در دوره‌هایی که قیمت کاهشی می‌باشد و بالا نمی‌رود می‌توانند معاملات سودآوری انجام دهند. این بدان معناست که حتی در بازارهای نزولی نیز درآمد آنها افت نمی‌کند.

از فروش استقراضی می‌توان در نوع خاصی از معاملات استفاده کرد و آنها را به معاملاتی پرسود تبدیل نمود. تریدر زمان حرکات سریع، بزرگ و صعودی قیمت که به آن پامپ گفته می‌شود کمی صبر می‌کند. سپس زمانی که حرکت شروع به چرخش رو به پایین می‌کند، یک فروش استقراضی بزرگ در آن انجام می‌دهد و صبر می‌کند تا پامپ به قبل از دستیابی به سود بازگردد.

  •   تقویت سود معاملات موفق

سود معاملات موفقتان را افزایش دهید و آنها را رها نکنید. اگر به راهبرد سودآور و اطمینان بخشی رسیده‌اید، برای تقویت معاملات و سودآوری خود از اهرم‌ها استفاده نمایید. 

اگر راهبردی دارید که به شکل تضمینی روزی 1 دلار سود ایجاد می‌کند، می‌توانید میزان سود خود را با استفاده از اهرمی با نسبت 1:100 به روزی 100 دلار برسانید.

  •   سودآوری با معاملات مومنتوم

معاملات مومنتوم (Momentum) راهبرد بسیار محبوبی برای مارجین تریدینگ هستند. این نوع معاملات بر این ایده استوار هستند که وقتی قیمت یک دارایی در یک جهت در حال حرکت باشد، در همان جهت به حرکت خود ادامه می‌دهد. 

در برخی موارد ممکن است این ایده برعکس عمل کند؛ اما با بررسی‌های کامل و دقیق می‌توانید متوجه شوید که کدام روندها تا چه مدت در جهت حرکت خود ادامه خواهند داد. استفاده از اهرم در راهبردهای مومنتوم می‌تواند میزان سودآوری شما را بیشتر کند حتی اگر روند مورد نظر مدت کوتاهی ادامه داشته باشد. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین مجموعه همتا پی

5 1 رای
امتیاز مقاله
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
اشتراک
اطلاعیه از
guest
0 نظر
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

ویدیوها اینفوگرافیک