چرا باید حداقل 0.0025 بیت‌ کوین (Bitcoin) داشته باشید؟

حداقل باید ۰.۰۰۲۵ بیت کوین بخرید تا از آینده خود مطمئن باشید

همتاپی
۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
زمان مطالعه : 6 دقیقه

اگر اندکی درباره ارزهای دیجیتال تحقیق کرده باشید حتما به خرید بیت کوین علاقه‌مند شده‌اید و از خود پرسیده‌اید: برای آینده‌ای بهتر چه مقدار بیت کوین بخرم؟

جیسون دین می‌نویسد، در ساعت 10 صبح روز پنجشنبه 6ام فوریه سال 2020 زمانی که شروع به نوشتن این مقاله کردم، طبق آمار ثبت شده در دقیق‌ترین سایت سرشماری فعلی (worldmeters.com)، جمعیت جهان 7.762.571.088 نفر بود. و زمانیکه شما در حال مطالعه این مقاله هستید،‌ احتمالا این رقم افزایش یافته است.

هرکدام از این افراد می‌توانند یک دلار (یعنی همان ارزی که برای ذخیره جهانی بر سر آن توافق شده است) داشته باشند، در حالی که تریلیون‌ها دلار را نادیده گرفته‌ایم.

در حقیقت، بالا بودن تعداد جستجوهای عبارات مرتبط با دلار در میان عبارات محبوب مرورگر شما نیز تائیدی بر این ادعا است که دلار آمریکا با سرعتی بسیار بیشتر از جمعیت انسان‌های کره زمین و با سودی فزاینده در حال چاپ شدن است.

در حقیقت، این مطلب نه تنها در مورد دلار که در مورد تمام ارزهای موجود صدق می‌کند.

تنها بیت‌کوین است که از این قاعده مستثنی است.


حل مسئله به گونه‌ای ساده


با یک جمع و تفریق ساده متوجه می‌شویم که برای تمام انسان‌های کره خاکی این امکان وجود ندارد که یک واحد بیت‌کوین کامل داشته باشند. در حقیقت هیچگاه اینگونه نبوده و در آینده‌ نیز این چنین نخواهد بود. از زمان پیدایش بیت‌کوین (سال 2009) تا زمانی که امکان استخراج بیت کوین به پایان برسد (سال 2140) تنها 21.000.000 بیت‌کوین تولید خواهد شد. در حال حاضر 18.203.000 بیت‌کوین استخراج شده است، که این تعداد چیزی در حدود 86.681% از کل بیت‌کوین‌های قابل استخراج است. فرآیند استخراج برای 2.797.000 بیت‌کوین باقی مانده تا 120 سال آینده دشوار و دشوارتر خواهد شد.

در ساده‌ترین حالت،‌ با مقایسه دو عدد جمعیت کنونی و تعداد بیت‌کوین‌های موجود می‌توان اینگونه استنباط کرد که اگر بخواهیم بیت کوین‌های موجود را بین تمام افراد جهان به طور مساوی تقسیم کنیم به هر نفر چیزی در حدود 0.00234497 بیت کوین یا 234497 ساتوشی می‌رسد.

همانطور که مقادیر جزئی دلار را با واحد سنت بیان می‌کنیم، برای مقادیر جزئی بیت‌کوین نیز از واحد ساتوشی استفاده می‌کنیم. واقعیت این است که در آینده، با ساتوشی سروکار خواهیم داشت و تنها افراد معدودی یک بیت‌کوین خواهند داشت، بنابراین ارزش بیت کوین واقعا بسیار بالا خواهد بود.

برای اینکه بتوانیم این مقدار بیت‌کوین را با قیمت کنونی، هر بیت‌کوین 9631 دلار، خریداری کنیم، باید 22.58 دلار بپردازیم. به بیان دیگر، در حقیقت تنها با پرداخت 23 دلار (که با این مبلغ حتی چند ساتوشی بیشتر نیز خریده‌اید) تضمین می‌کنید که از میانگین مقدار بیتکوینی که هر فرد در آینده می‌تواند داشته باشد بیشتر بیت‌کوین دارید! 

این یک پیشنهاد فوق‌العاده است! 

در حقیقت، باید بگوییم برای محاسبه این مقدار تاثیر سایر عوامل را نادیده‌ گرفته‌ایم و این مطلب را به ساده‌ترین نحو ممکن بیان کردیم. اما واقعیت این است که عوامل متعدد دیگری نیز در تعیین مقدار بیتکوین موثر است. بنابراین، بد نیست برای دست یافتن به مقادیر واقعی، عمیق‌تر به مساله نگاه کنیم.


بخش پیچیده‌تر مساله


اعداد بالا تنها از روی موقعیت فعلی محاسبه شده‌اند. در حالی که هنوز 2.797.000 بیت‌کوین استخراج نشده و جمعیت کره زمین نیز در 120 سال آینده بیشتر خواهد شد.

مسلما جمعیت کره زمین در سال 2140 با چیزی که امروز پیش‌بینی می‌کنیم متفاوت خواهد بود. با فرض اینکه تا آن زمان خودمان را منفجر نکنیم و یا روش ابتکاری دیگری برای پاک کردن نسل بشر از چهره زمین پیدا نکنیم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که جمعیت بشر تا آن زمان به 12 میلیارد نفر برسد.

مجددا با یک جمع و تفریق ساده می‌توان دریافت اگر بخواهید مقداری بیت‌کوین برای نوه نوه‌های خود بخرید و تمام بیت‌کوین‌های باقی‌مانده نیز تا آن زمان استخراج شده باشند، برای اینکه در سطح ایمنی سرمایه‌گذاری کرده باشید باید 0.00175 بیتکوین یا به پول امروز مقداری معادل 16.85 دلار بیت‌کوین بخرید.

از آنجاییکه هیچ پیش‌بینی قطعی در این رابطه وجود ندارد، بد نیست برای درک بهتر تاثیر برخی شرایط احتمالی را نیز در نظر بگیریم.

احتمال اول اینکه به مرور زمان تعدادی از بیت‌کوین‌ها برای همیشه گم شوند و هیچ راهی برای بازیابی آن‌ها وجود نداشته باشد.

اگرچه با توجه به ارزش کنونی بیت کوین این مطلب به شدت دور از ذهن به نظر می‌رسد. اما حقیقت این است که در آغاز امر، استخراج بیت کوین فرآیندی بسیار راحت بود و این رمزارز ارزش چندانی نداشت. برخی از افراد به طور تفریحی بیت کوین استخراج می‌کردند و از این طریق هزاران بیت کوین جمع کرده بودند ولی در این بین بسیاری از آن‌ها بیت کوین‌های خود یا کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال خود را گم کردند. بنابراین، آنها بدون این کلید خصوصی دیگر نمی‌توانستند به این بیت‌کوین‌ها دسترسی داشته باشند و بیت کوین آنها برای همیشه گم شد.

به عنوان مثال، گفته می‌شود که جیمز هاول (James Howell)، کارمند یکی از شرکت‌های IT بریتانیا، در همان روزهای اول 7.500 بیت‌کوین استخراج کرد. اما تصادفا هارد دیسکی که کلید خصوصی‌اش را در آن ذخیره کرده بود را دور انداخت. این هارد دیسک در حال حاضر در محل دفن زباله‌های ولز قرار دارد و هاول بارها سعی کرده تا مجوزی از شورا برای حفاری آن منطقه دریافت کند؛ که البته هنوز موفق نشده است.

اتفاقی که برای هاول افتاد آنقدرها هم غیر معمول نیست. فضای مجازی پر است از داستان افرادی که بیت‌کوین‌های اولیه خود را گم کرده‌اند. در حقیقت، هنوز هم از این اتفاقات می‌افتد، با این تفاوت که تعداد آن‌ها از قبل کمتر است.

در حال حاضر روش‌های بی‌شماری برای تخمین کوین‌های گم شده وجود دارد. اما اثبات دقیقی برای علمی بودن این روش‌ها وجود ندارد. کوین‌ها همیشه در بلاکچین دیده می‌شوند، اما امکان دسترسی به آن‌ها یا تفکیک آن‌ها از یکدیگر وجود ندارد.

اخیرا، در تحقیقی بر روی کوین‌هایی که مدت‌ها تراکنشی نداشته‌اند با استفاده از یکی از روش‌های مورد علاقه‌ من، تخمین زده شده است که تقریبا 3 تا 3.8 میلیون بیت کوین گم یا مسدود شده است. همچنین در تحقیق دیگری از Chain analysis با استفاده از ترکیبی از تمامی روش‌ها نشان می‌دهد که تعداد بیتکوین‌های گم شده حدودا 4 میلیون می‌باشد. با این حال، به نظر می‌رسد که این مقدار تخمینی درست است.

بنابراین، برای اینکه مطمئن باشید که حداقل به اندازه مقدار متوسط بیتکوینی که یک شخص می‌تواند در آینده داشته باشد، شما هم دارید، تنها کافیست کمی از معادلات ریاضی کمک بگیرید.

برای احتیاط تعداد بیت کوین از دست رفته را اندکی کمتر از مقدار پیش‌بینی شده در نظر بگیرید. اگر در آینده مشخص شد که تعداد کوین‌های گم شده از این بیشتر است باز هم این اطمینان برای ما وجود دارد که هنوز کمی بیشتر از کمترین سطح میانگین بیت‌کوین داریم.

طبق آمار ارائه شده، برای اینکه مطمئن شویم که به اندازه متوسط بیت‌کوین هر فرد ذخیره کرده‌ایم، به 0.0023188 بیت‌کوین یا معادل 22.33 دلار بیت‌کوین نیاز داریم.

احتمال دوم عاملی که باید در نظر بگیریم «نهنگ‌ها» هستند. لغت «نهنگ» برای افراد یا سازمان‌هایی به کار می‌رود که مقادیر بسیار زیادی بیت کوین دارند. زمانی که نهنگ‌ها حرکتی می‌کنند و بخشی از دارایی خود را خرید و فروش می‌کنند،‌ نوساناتی در بازار ایجاد می‌شود. گزارشات حاکی از آن است که حدودا 5 میلیون بیت کوین تنها در اختیار 1600 نهنگ‌ است، در این میان برخی از آن‌ها تازه‌کارانی هستند که تمایل دارند هنوز دارایی خود را نگه دارند.

با وجود اینکه نهنگ‌ها یکی از عوامل بحث‌ برانگیز ایجاد نوسان در بازار هستند، این موضوع ساده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. در حال حاضر، هنوز مقادیر زیادی بیت‌کوین وجود دارد که حتی با وجود هالوینگ، پیچیده‌تر شدن استخراج بیت‌کوین و کاهش 50 درصدی کارمزد ماینرها باز هم می‌توانید به هر میزان بیت‌کوین که بخواهید خریداری کنید.  

الزاما چنین چیزی در آینده رخ نخواهد داد و تمامی بیتکوین‌ها در گردش نخواهند بود، همچنین در حال حاضر ممکن است هر لحظه بخشی از افرادی که بیت‌کوین خود را تاکنون نگه داشته‌اند (و نه تمامی آنها) بیتکوین‌های خود را وارد بازار کنند و قیمت را تغییر دهند.

بنابراین، این حالت را هم در نظر داشته باشید که روزی تمام این بیت کوین‌ها می‌توانند وارد بازار شوند.


نتیجه‌گیری


در نتیجه آیا این امر ارزش این را دارد که بخشی از دارایی نقدی خود که به سختی بدست آورده‌اید را به بیتکوین تبدیل کنید؟ و با توجه به اعداد بیان شده در بالا چه تضمینی وجود دارد که به اندازه مقدار متوسط ممکن برای هر فرد بیت کوین ذخیره کرده باشید؟

در پاسخ به سوال دوم باید بگوییم که در حال حاضر تنها می‌توانیم به دانسته‌های کنونی خود بسنده کنیم.

از هر طریقی که محاسبه کنید متوجه می‌شوید برای اینکه به اندازه کمترین مقدار ممکن برای هر فرد در کره زمین بیت کوین داشته باشید باید بین 0.00175 تا 0.0023188 بیت کوین بخرید که این مقدار در حال حاضر مبلغی معادل 16.85و 22.33 دلار است.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید حاشیه اطمینانی را برای خود در نظر بگیرید، پس بد نیست رقم را روند کنید و چیزی معادل 0.0025 بیت‌کوین، یعنی در حدود 24.08 دلار در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

 اینجاست که دوباره پرسش اساسی مطرح می‌شود، آیا اینکار ارزش انجام دارد؟

دقیقا نمی‌دانم از چه زمانی خرج‌های خرد و ریزمان مثل هزینه‌های لاته را حساب می‌کنیم، اما در حال حاضر تمام این هزینه‌های خرد را نیز در نظر می‌گیریم.

حالا با استناد به همین مثال می‌توانیم بگوییم که مقدار سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده در بالا تقریبا معادل 6 فنجان لاته به قیمت 4.16 دلار و یا معادل 2.5 لیوان آبجو با قیمت تقریبی 8.97 دلار در سال 2019، برای شما تمام خواهد شد.

مقایسه مبلغ سرمایه‌گذاری با هزینه‌های لاته یا هر نوشیدنی دیگر این است که به شما بگوییم که این مبلغ در مقایسه با خرج‌های بزرگی که در زندگی انجام می‌دهیم بسیار ناچیز است. پس بد نیست از خودمان بپرسیم که آیا سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین به عنوان کمیاب‌ترین کالای دنیا ارزش این را ندارد که چند روزی قهوه نخریم؟

تنها شما می‌توانید به این پرسش پاسخ دهید.

در کنار تمام مواردی که ذکر شد، در نظر داشته باشید که من تنها یکی از هزاران نفری هستم که در اینترنت اعدادی را برای میزان سرمایه‌گذاری به شما ارائه می‌دهد و علاوه بر آن ممکن است میزان علاقه شما به قهوه را دست کم گرفته باشم. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید
صرافی ارزهای دیجیتال همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
ورود به بخش معاملات
منبع medium.com
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ویدیوها اینفوگرافیک