راهنمایی برای سوزاندن کوین: سوختن کوین یعنی چه و چگونه انجام می‌شود؟ | همتاپی

راهنمایی برای سوزاندن کوین: سوختن کوین یعنی چه و چگونه انجام می‌شود؟

همتاپی
20 اسفند 1399 - 17:14
زمان مطالعه : 4 دقیقه

سوزاندن کوین یکی از مفاهیم اختصاصی بازار رمزارزهاست و به از بین بردن کوین‌ها و غیر قابل استفاده کردن آنها به طور عمدی اطلاق می‌شود.

بازارهای مالی برای ایجاد تعادل در معاملات از سازوکارهای مختلفی استفاده می‌کنند. برای نمونه در بازار سرمایه در کشور ما، سازمان بورس علاوه بر تنظیم مالیات با تغییر در میزان حداکثر نوسان مثبت و منفی روزانه برای ایجاد تعادل در معاملات و افزایش جذابیت بازار اقدام به مداخله در آن می‌کند. اما در بازار ارزهای دیجیتال که یکی از ویژگی‌های آن تمرکز زدایی و کنترل آن براساس ساز و کارهای جمعی رخ می‌دهد، این تنظیم چگونه باید انجام شود؟

برای کنترل بازار کریپتو نیز سازوکارهایی استفاده می‌شود که سوزاندن کوین از جمله آن‌هاست. شاید برای شما هم سوال باشد کوین‌های ارزشمندی که می‌توانند تا چند صد دلار قیمت داشته باشند، چرا باید سوزانده شوند؟ اما به همان اندازه که فرایند ماینینگ و استخراج کوین‌ها اهمیت دارد، سوزاندن کوین‌ها نیز اهمیت دارد و یک ساز و کار محوری تلقی می‌شود.


 سوزاندن کوین چیست؟


سوزاندن کوین (Coin burn) یکی از مفاهیم اختصاصی بازار رمزارزهاست و بسیاری از کوین‌ها و توکن‌ها از این مکانیزم استفاده می‌کنند. فرایند سوزاندن کوین تا حدی اهمیت دارد که می‌تواند به عنوان یک مزیت رقابتی در میان رمزارزها تلقی شود و آن رمزارز را به پروژه‌ای محبوب تبدیل کند. در واقع، بسیاری از کوین‌های عرضه اولیه (ICO)، در پایان فروش توکن‌هایشان از سازوکار سوزاندن کوین برای توکن‌های فروخته نشده استفاده می‌کنند. از این فرایند نه تنها ‌ICOها، بلکه صرافی‌های بزرگ مثل بایننس به صورت دوره‌ای اقدام به سوزاندن توکن‌های اختصاصی‌شان می‌کنند. آنها با اینکار ارزش کوین خود را افزایش می‌دهند. البته بدون تردید پروژه‌های مختلف ممکن است انگیزه‌های متنوعی برای ایجاد سازوکارهای سوزاندن کوین در نظر بگیرند. در ادامه به سازوکار سوزاندن کوین بیشتر می‌پردازیم تا چشم انداز جدیدی از آینده بازار ارزهای رمزنگاری شده به شما ارائه دهد.


سوزاندن کوین چگونه انجام می‌شود؟


سوزاندن کوین- همانطور که از نامش پیداست- به از بین بردن کوین‌ها و غیر قابل استفاده کردن آن کوین‌ها به طور عمدی اطلاق می‌شود. این کار با ارسال بخشی از کوین‌ها به یک «آدرس خوار (eater address)» انجام می‌گیرد. این آدرس اغلب با عنوان «سیاه چاله» شناخته می‌شود، چرا که کلیدهای خصوصی آن آدرس توسط کسی قابل دستیابی نیست. بنابراین، هر کوینی که به یک آدرس خوار ارسال شود قابل بازیابی نبوده و برای همیشه غیرقابل استفاده خواهد شد! این کوین‌ها به طور مؤثری از گردش کار خارج می‌شوند، ولی به صورت کلی در بلاک چین ثبت و تأیید شده‌اند.


 چرا کوین‌ها سوزانده می‌شوند؟


چرا افراد با سوزاندن کوین موافقند؟ خب، دلایل جالب توجه زیادی وجود دارد که چرا سوزاندن کوین ایده خوبی است. 

1) مکانیزم اجماع مؤثرتر

کوین‌هایی که فرآیند سوزاندن را دارند می‌بایست اثبات-سوزاندن (Proof-of-Burn) را در فرایند اجماع خود داشته باشند. POB یک روش منحصر به فرد برای دستیابی به اتفاق نظر در شبکه توزیع شده است که از شرکت‌کنندگان- استخراج‌کنندگان و کاربران- می‌خواهد بخشی از کوین‌ها را بسوزانند. POB انواع مختلفی دارد که در بخش بعد بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

2) سوزاندن کوین راه حلی برای افزایش ارزش کوین‌ها

برای درک این موضوع، باید قوانین اصلی اقتصادی عرضه و تقاضا را در بازارهای مالی درک کنیم.

قوانین اصلی اقتصادی عرضه و تقاضا را در بازارهای مالی | همتاپی

کمیابی، یک مفهوم اقتصادی اساسی است که به یک دارایی خاص (در این مقاله رمزارزها) ارزش می‌بخشد. برخلاف ارزهای فیات (بی‌پشتوانه)، ارزهای رمزنگاری‌شده ماهیت ضد تورمی دارند. این بدان معناست که میزان عرضه اکثر رمزارزها ثابت بوده و پس از رسیدن به تعداد عرضه مشخص شده خود، کوین دیگری ایجاد نمی‌شود. 

بهترین مثال بیت کوین است که عرضه آن فقط 21 میلیون واحد می‌باشد. از آنجا که تعداد محدودی بیت کوین در گردش است، در صورت افزایش تقاضا، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. به همین ترتیب، اگر میزان عرضه بیت کوین کاهش بیشتری یابد- بنا به دلایلی همچون سوزاندن، از دست دادن یا فراموش شدن کلیدهای خصوصی بیت کوین قیمت‌ها نیز به همین ترتیب افزایش می‌یابد، زیرا مقدار کمتری بیت کوین برای تأمین تقاضا وجود دارد.


آخرین اخبار قیمت بیت کوین


از آنجا که کوین در فرایند سوزاندن عمداً از بین می‌رود، میزان کل موجودی در گردش نیز کاهش می‌یابد. این یک روش موثر برای افزایش و تثبیت ارزش کوین‌ها و توکن‌ها است. اصول اقتصادی حکم می‌کند که کاهش مقدار چیزی، باعث افزایش ارزش آن می‌شود! 

3) حفاظت در برابر اسپم

سوزاند‌ن کوین می‌تواند یک مکانیزم طبیعی در برابر حمله محروم‌سازی از سرویس (DDOS) باشد و از ثبت تراکنش‌های اسپم در شبکه جلوگیری کند. دقیقا همانطور که کاربران برای ارسال بیت کوین (BTC) یا محاسبات قرارداد هوشمند در بلاک‌چین اتریوم هزینه کمی را پرداخت می‌کنند، سوزاند‌ن کوین نیز برای اجرای تراکنش‌ها هزینه‌ دارد. برخی از پروژه‌ها به جای پرداخت هزینه به ماینرها برای تأیید معاملات، ساز و کار سوزاندن را ادغام کرده‌اند که در آن بخشی از مبلغ ارسال شده به طور خودکار سوزانده می‌شود. ریپل (XRP) پروژه‌ای است که از این مدل سوزاندن کوین استفاده می‌کند.

سوزاند‌ن کوین می‌تواند یک مکانیزم طبیعی در برابر حمله محروم‌سازی از سرویس (DDOS) باشد و از ثبت تراکنش‌های اسپم در شبکه جلوگیری کند | همتاپی

4) نشانی برای تعهد بلند مدت

سوزاندن کوین ابزاری مؤثر برای نشان دادن تعهد محکم یک پروژه در حوزه ارزهای رمزنگاری شده است. هدف هر پروژه، افزودن ارزش قابل توجه به دارندگان کوین است که احتمالاً کاربران اصلی حامیان خدمات آن‌ها خواهند بود.

استفاده از ساز و کار سوزاندن کوین برای از بین بردن توکن‌های اضافی ICO یا به کارگیری برنامه‌های سوزاندن دوره‌ای (با خرید مجدد توکن‌ها از بازار آزاد با استفاده از سود حاصل و سپس سوزاندن آن‌ها) در تقویت چشم‌انداز و رشد پروژه کمک زیادی خواهد کرد.


سوزاندن کوین به چند دسته تقسیم می‌شود؟


به طور کلی سوزاندن کوین را می‌توان به دو دسته مجزا طبقه‌بندی کرد: سوزاندن کوین یا در سطح پروتکل ادغام می‌شود و یا به عنوان یک سیاست اقتصادی انجام می‌گیرد.

سوزاندن کوین یا در سطح پروتکل ادغام می‌شود و یا به عنوان یک سیاست اقتصادی انجام می‌گیرد. | همتاپی

ترجمه و جمع‌آوری: واحد تیم خرید و فروش ارزهای دیجیتال مجموعه همتا پی

5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک