بلاکچین

بلاکچین (Blockchain) چیست؟

همتاپی
10 خرداد 1399 - 10:09
زمان مطالعه : 11 دقیقه

بلاکچین (Blockchain) یا زنجیره بلوک فناوری نوظهوری است که تحولات عظیمی در حوزه تکنولوژی بوجود آورده است. در ابتدا برای علاقمندان این سوال مطرح می‌شود که بلاکچین چیست و چه کاربردهایی دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی هر چند مختصر و ساده اما مفید و کاربردی را در رابطه با موضوع بلاک‌چین در اختیار شما قرار دهیم.


بلاکچین، تعریف و تاریخچه آن


بلاکچین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات می‌باشد. این اطلاعات ذخیره شده میان همه اعضای فعال در شبکه به اشتراک گذاشته می‌‌شود و تمام کسانی که عضو شبکه بلاک‌چین هستند یک نسخه از این اطلاعات ثبت شده را در اختیار دارند. در نتیجه در این سیستم امکان تغییر و حذف اطلاعات با استفاده از دانش رمزنگاری و توزیع اطلاعات تا حد زیادی از بین رفته است. عموما، تعداد اعضا در یک بلاکچین می‌تواند محدود به چند نفر و از جامعه‌ای خاص تا چند میلیون نفر از جوامع مختلف متغیر باشد. این متمایزکننده‌ترین ویژگی بلاک‌چین می‌باشد که باعث محبوبیت و معروفیت آن شده است. پس تا به اینجای کار فهمیدیم که بلاکچین سیستمی برای ثبت اطلاعات است که امکان تغییر اطلاعات در آن وجود ندارد. 

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق همتاپی اقدام کنید

تاریخچه بلاکچین به سال 1991 باز می‌گردد. برای اولین بار افرادی با نام‌های استوارت هابر (Stuart Haber) و اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) موفق شدند چندین سند را بر روی یک بلوک گرد هم آورند. پس از آنها، ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 برای اولین بار با ایجاد ارز رمزنگاری شده بیت‌کوین (Bitcoin)، اولین پایگاه ثبت اطلاعات مبتنی بر بلاک‌چین را ارائه کرد. در واقع این سال آغاز معروفیت بلاکچین و ارز دیجیتال بیتکوین به عنوان پروژه‌ای مبتنی بر این فناوری است. با گذشت زمان بلاکچین روز به روز گسترده‌تر و همگانی‌تر شد. در ادامه قصد داریم به کاربردهای بلاکچین و مزایای آن به عنوان یک دفتر حسابداری بزرگ در دنیای مجازی بپردازیم.


بلاکچین و ساختار آن


بلاکچین از ترکیب دو عبارت بلوک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است و به معنای زنجیره بلوک می‌باشد. این بلوک‌ها می‌توانند هر نوع اطلاعاتی را در خود ذخیره کنند. این اطلاعات می‌تواند مربوط به سوابق افراد، انواع تراکنش‌ها و اطلاعات هویتی باشند. اطلاعات در هر بلاک ذخیره شده و این بلاک‌ها به صورت زنجیره به هم متصل شده و بلاک‌چین را تشکیل می‌دهند. هر کدام از این بلاک‌ها علاوه بر اطلاعات ذخیره شده حاوی کد ویژه‌ای به نام هش نیز می‌باشند. هش هر بلاک رشته‌ای از کارکترها می‌باشد که با توابع خاصی ایجاد شده است. هش مربوط به هر داده یا ورودی منحصر به فرد بوده و همیشه ثابت می‌باشد. این ویژگی منحصر به فرد از تغییر و دستکاری اطلاعات ذخیره شده روی هر بلاک بلاک‌چین جلوگیری می‌کند. هر بلاک موجود در زنجیره علاوه بر هش مربوط به خود حاوی هش بلاک‌های پیشین نیز می‌باشد. به این معنا که با هر تغییر در اطلاعات بلاک، هش مربوط به آن نیز تغییر می‌کند. در صورت ایجاد تغییر در هش یک بلاک زنجیره قطع می‌شود. زیرا تغییر در یک هش باعث می‌شود هش بلاک‌های بعدی نیز غیر معتبر باشد این ساختار کلی بلاک‌چین است و عملکرد آن بر پایه‌های این ساختار خاص استوار است. هنگامی که یک کامپیوتر به شبکه بلاک‌چین متصل می‌شود یک کپی از تمامی اطلاعات ثبت شده در شبکه را دریافت می‌کند. تغییر اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه داده‌های 50 درصد از کامپیوترهای عضو شبکه بلاکچین تغییر یابد. بلاکچین یک فناوری بنیادی محسوب نمی‎شود و مجموعه‌ای از فرایندهای رمزنگاری، هش گذاری و توزیع جمعی می‌باشد.

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید

برای اینکه بتوانید ساختار و عملکرد بلاکچین را بهتر درک کنید آن را به عنوان بایگانی که اطلاعات زیادی بر روی آن ثبت می‌شود تصور کنید. در این فناوری افراد می‌توانند اطلاعات خود را ثبت و بایگانی کنند. سایر افراد شبکه نیز نظاره‌گر روند ثبت و به روز رسانی این اطلاعات خواهند بود. فناوری بلاک‌چین را تا حدودی می‌توان شبیه به ویکی پدیا دانست. در نگارش ویکی پدیا نیز اطلاعات توسط یک ناشر منتشر نمی‌شود و هر کسی می‌تواند در چارچوب قوانین ویکی پدیا در این سایت مطالبی را منتشر کند. اما آنچه که فناوری بلاک‌چین را متمایز می‌کند این است که در استفاده از بلاک‌چین اطلاعات بر روی یک سرور متمرکز، مانند آنچه در گوگل یا ویکی پدیا میبینیم، ذخیره نمی‌شوند. بلکه هر کامپیوتر متصل به بلاکچین یک کپی از کلیه اطلاعات ذخیره شده بر روی آن را در اختیار خواهد داشت. بدین ترتیب کلیه اطلاعات ثبت شده با سرعت در کل شبکه پخش شده و نیازی به وجود مرجع کنترلی برای مدیریت این داده‌ها ندارد. در این قسمت شرح مختصری در رابطه با عملکرد و ساختار بلاکچین ارائه شد. در ادامه به موضوعات متعدد در حوزه بلاکچین خواهیم پرداخت.


آشنایی با نحوه کار فناوری بلاکچین


قبل از شروع این بحث لازم است توجه داشته باشید که نحوه کار فناوری بلاکچین بسیار پیچیده می‌باشد. برای استفاده از آن به عنوان یک کاربر ساده نیازی به داشتن اطلاعات تخصصی و آشنایی کامل با برنامه نویسی و سایر علوم مربوط به آن نخواهید داشت. معروف‌ترین و مهم‌ترین کاربرد فناوری بلاک‌چین، بیتکوین و ارزهای دیجیتال می‌باشد. این فناوری به عنوان روشی جدید برای ثبت اطلاعات کاربردهای گوناگونی دارد و در هر زمینه از یک نوع بلاک‌چین اختصاصی و سفارشی با توجه به کاربردهای آن استفاده می‌شود.

اگرچه بلاکچین‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارند اما قاعده کلی آن ترکیبی از سه اصل می‌باشد. این سه اصل با یکدیگر تعامل داشته و با همکاری یکدیگر ماهیت واقعی بلاکچین را تشکیل می‌دهند. این سه اصل عبارتند از: 

  • رمزنگاری کلید خصوصی
  • یک شبکه و دفتر کل توزیع شده
  • قوانین و انگیزه‌ای که باعث مشارکت کاربران در تایید تراکنش‌ها، نگهداری از سوابق و حفظ امنیت شبکه می‌شود.

رمزنگاری کلید خصوصی: هنگامی که دو نفر  در بلاک‌چین ارزهای دیجیتال قصد انجام تراکنشی را دارند، هر کدام از آنها دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی می‌باشند. این کلید‌ها وظیفه ایجاد امنیت و حفاظت از اطلاعات افراد را با ایجاد امضای دیجیتال بر عهده دارند. کاربران با این امضا می‌توانند به اطلاعات خود صحت بخشند و آنها را مورد تایید قرار دهند. در واقع با این امضا مالکیت اطلاعات کنترل می‌شود. 

به خاطر داشته باشید که در بلاکچین صرفا کنترل مالکیت برای امنیت اطلاعات ثبت شده کافی نیست. کلید‌های عمومی، خصوصی و امضای دیجیتال صرفا مشکلات مربوط به هویت افراد را برطرف می‌کند. با این حال، افراد عضو شبکه علاوه بر امنیت، به آزادی عمل برای انجام تراکنش‌ها در شبکه نیاز دارند. این امر جز با یک شبکه توزیع شده میسر نخواهد شد.

 شبکه توزیع شده: در یک شبکه توزیع شده در واقع هزاران سند و شاهد برای اطلاعات ثبت شده در آن وجود دارد. به زبانی ساده‌تر گویی از اطلاعات چندین کپی تهیه می‌شود. در این صورت همیشه سندی برای تایید یا تکذیب اطلاعات وجود دارد. هر چه اعضای حاضر در این شبکه توزیع شده یا همان تعداد کپی‌ها بیشتر باشد، امنیت حاکم بر شبکه بیشتر خواهد بود. اکنون در ذهن خود ترکیبی از کلید‌های خصوصی و عمومی با شبکه توزیع شده را تصور کنید. انجام تراکنش‌ها با امنیت بالا به طوری که میلیون‌ها نفر به آن دسترسی داشته و می‌توانند آن را تایید کنند. بنابراین این اطلاعات هیچگاه قابل از بین بردن و تغییر نیست. 

 قوانین و انگیزه‌ای که قادر باشد کاربران را برای مشارکت در تایید تراکنش‌ها، نگهداری از سوابق و حفظ امنیت شبکه قانع کند: به خاطر داشته باشید بقا و امنیت بلاک‌چین در واقع به مشارکت افراد حاضر در آن و حمایت آنها از شبکه بستگی دارد. بنابراین ایجاد انگیزه در افراد برای مشارکت در بلاک‌چین از موارد ضروری برای تداوم شبکه بلاک‌چین و حفظ امنیت آن می‌باشد. 

برای مثال در بسیاری از بلاکچین‌های عمومی مانند بلاکچین بیت‌کوین با استفاده از راهکار استخراج یا ماینینگ (mining) برای مشارکت اعضا انگیزه ایجاد می‌شود. در این فرآیند افراد توان پردازشی سیستم خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. این کامپیوترها برای بدست آوردن جواب معادلات ریاضی به رقابت می‌پردازند. با حل یک مسئله ریاضی و یافتن جواب درست به یابنده پاداش تعلق می‌گیرد. این پاداش انگیزه فرد را بالا برده و او را در زنجیره ماندگار می‌کند. 

البته در هر زنجیره‌ای نوع رسیدن به اجماع و توافق متفاوت می‌باشد، بدین معنا که هر بلاک‌چین می‌تواند قوانین و ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد. لزوما قرار نیست همه بلاکچین‌ها به یک صورت رفتار کنند. اکنون تا حدودی با چگونگی کارکرد بلاکچین آشنا شده‌اید و کلیتی از آن را در دست دارید. در ادامه به انواع بلاکچین خواهیم پرداخت.


تفاوت بلاکچین عمومی و خصوصی


بلاکچین‌ها به دو نوع عمومی و خصوصی تقسیم می‌شوند. ممکن است برخی از آنها فعالیتی عمومی و برخی دیگر فعالیتی خصوصی داشته باشند. اما این دو نوع بلاکچین چه تفاوت‌هایی دارند؟

پیوستن به بلاکچین‌های عمومی بدون مجوز است و هر کسی می‌تواند عضوی از این بلاکچین باشد. این نوع بلاک‌چین توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل نمی‌شود به این دسته از بلاکچین‌ها غیر متمرکز (Decentralized blockchains) نیز می‌گویند. این بلاکچین‌ها از امنیت بالایی برخوردار هستند چرا که پس از ثبت اطلاعات بر روی آن‌ها اعمال تغییر غیر ممکن است.

بلاکچین‌های خصوصی نوع دیگری از این دسته بندی هستند. کنترل این بلاکچین‌ها توسط فرد یا گروهی صورت می‌گیرد و افراد برای ورود به این بلاک چین‌ها احتیاج به مجوز دارند. بنابراین هر کسی قادر نخواهد بود وارد این شبکه شود. در نتیجه میزان دسترسی و مشارکت افراد در این شبکه‌ها محدود است. این ویژگی عمده‌ترین تفاوت بین بلاکچین عمومی و خصوصی می‌باشد. البته تفاوت‌های زیادی در رابطه با نحوه پیاده سازی، کاربرد و غیره در بین آنها وجود دارد. به این دسته از بلاکچین‌ها متمرکز (Centralized blockchain) گفته می‌شود.

بلاک‌چین عمومی و خصوصی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

در حالت کلی بلاکچین به سه دسته تقسیم می‌شود: 

  1. بلاکچین عمومی غیر انحصاری
  2. بلاکچین عمومی انحصاری
  3. بلاکچین خصوصی انحصاری

بلاکچین عمومی غیر انحصاری: بیت‌کوین و اتریوم از اصلی‌ترین نمونه‌های این بلاکچین هستند. همانگونه که از عنوان این بلاکچین‌ها مشخص می‌باشد، در این نوع، فناوری بلاکچین بصورت عمومی بوده و انحصار در آن معنی ندارد.

برای مثال بلاک‌چین بیت‌کوین را که یک دفتر کل توزیع شده است در نظر بگیرید. در این بلاکچین تراکنش‌های مربوط به خرید و فروش بیت‌کوین در انحصار افراد نیست و برای انجام یک تراکنش نیاز به تایید ماینرها می‌باشد. نکته اصلی در انجام تراکنش‌های بیتکوین این است که افراد قدرت انتخاب این ماینر تایید‌کننده را ندارند. در این نوع بلاکچین هر کسی می‌تواند مطابق با قرارداد پول یا اطلاعات را مبادله کند. این اطلاعات کدگذاری شده و سپس در شبکه ذخیره می‌شوند. در واقع هنگامی از این نوع بلاک چین استفاده می‌شود که نظر همه افراد فعال در شبکه اهمیت داشته باشد. همچنین از این طریق مشخص می‌شود فرد چه تعداد بیت کوین در اختیار دارد و این ادعا جعلی نیست. 

بلاکچین عمومی انحصاری: تایید فعالیت‌ها توسط افراد منتخب و به صورت انحصاری انجام می‌شود. این افراد می‌توانند یک مقام ارشد، یک رئیس، یک کارمند و یا یک موسسه باشد. در این نوع بلاکچین اگرچه اطلاعات برای عموم قابل رویت است اما می‌توان برخی اطلاعات را بصورت خاص محافظت کرد. مثلا یک شرکت وارداتی می‌تواند روند واردات محصول خود مثل خرید محصول، روش انتقال آن و موارد دیگر را در بلاکچین ثبت کند. این موسسه در طی این فرایند به شرکت‌های فروش، حمل و نقل و غیره اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را وارد بلاکچین کنند. بنابراین تمامی این اطلاعات بر روی بلاکچین ثبت می‌شوند و مشتریان می‌توانند با استفاده از روش‌های تعیین شده بر روی محصول مانند کد QR به تمامی این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در نظر داشته باشید که این شرکت‌ها و مشتریان فقط می‌توانند اطلاعات را مشاهده کنند و امکان تغییر این اطلاعات وجود ندارد.

بلاکچین خصوصی انحصاری: این نوع از بلاکچین‌ها برای موسسات مختلف خصوصی و دولتی به کار می‌روند و کاملا انحصاری هستند. علاوه بر اینکه افراد منتخب قادر به تایید اطلاعات هستند امکان دسترسی به اطلاعات این بلاک چین‌ها نیز به صورت خصوصی می‌باشد، یعنی افراد محدود و مشخصی می‌توانند به اطلاعات دسترسی داشته و آنها را مشاهده کنند مانند پرداخت حقوق با استفاده از فناوری بلاک چین. 

در حال حاضر بلاکچین خارج از این سه دسته قرار نمی‌گیرد و هدف کلی همه آنها ثبت اطلاعات ارزشمند به روشی ایمن و بدون امکان تغییر و دستکاری می‌باشد. برای درک بهتر این موضوع در ادامه به بررسی امنیت بلاکچین می‌پردازیم.


امنیت فناوری بلاکچین


آیا بلاکچین امنیت کافی برای تبادل اطلاعات مهم را دارد؟ آیا اطمینان به بلاکچین درست است؟ آیا ممکن است اطلاعات آن هک شوند؟ این‌ها سوالاتی است که  ذهن اکثر ما را درگیر کرده است.

از آنجایی که استفاده از بلاکچین برای ثبت برخی از اطلاعات مهم و حیاتی هنوز عملی نشده است، شاید تصور شود که به علت نداشتن امنیت کافی، بلاکچین تاکنون نتوانسته در ثبت اطلاعات مهم و حیاتی نقشی داشته باشد. اما این تصور کاملا اشتباه است. 

این رخ داد نه به علت امنیت پایین شبکه بلاکچین بلکه به علت عدم آگاهی نسبت به این تکنولوژی می‌باشد. هدف اصلی این فناوری ثبت اطلاعات بصورت ایمن و جلوگیری از ایجاد تغییر در این اطلاعات است. همانطور که در ابتدای بحث بیان شد بلاک چین زنجیره‌ای از بلاک‌های حاوی اطلاعات رمزنگاری‌شده می‌باشد. ایجاد تغییر در یکی از این بلاک‌ها سبب ایجاد اختلال در روند تشکیل زنجیره می‌شود. این ویژگی تا حد زیادی امنیت شبکه را تامین می‌کند. علاوه بر این اطلاعات شبکه توسط همه افراد فعال در شبکه قابل رویت بوده و هر تغییر بوجود آمده توسط آن‌ها پیگیری و رصد می‌شود. اما مهم‌ترین ویژگی بلاک‌چین در تامین امنیت اطلاعات، استفاده از دانش رمزنگاری است. بنابراین این دو ویژگی منحصر بفرد باعث شده است شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین را بتوان شبکه‌هایی با امنیت بالا دانست و در حوزه‌های مختلف به کار برد.


بلاکچین و کاربردهای متعدد آن


از آنجایی که استفاده از بلاکچین به حفظ حریم خصوصی، صحت و امنیت اطلاعات ثبت شده کمک بسیار زیادی می‌کند و نیاز به اعتماد را از بین می‌برد، این فناوری کاربردهای بسیار زیادی دارد. در این بخش از مقاله به تعدادی از موارد استفاده و مزایا و معایب مختلف هر یک از آنها می‌پردازیم. 

اولین کاربرد بلاک چین قراردادهای هوشمند می‌باشد. استفاده از این نوع قراردادها برای شرکت‌های بزرگی که ارتباطات زیادی را پردازش می‌کنند مناسب است. هنگامی که یک قرارداد هوشمند روی بلاکچین پیاده می‌شود مفاد قرارداد به صورت اتوماتیک تایید و امضا می‌شوند. بنابراین در اجرای بندهای قرارداد نیازی به وجود واسطه نیست. استفاده از قراردادهای هوشمند باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان می‌شود. علاوه بر این امکان ایجاد تغییر در این قراردادها یا متوقف کردن آنها وجود ندارد. قراردادهای هوشمند کلیه اطلاعات مربوط به مفاد قرارداد را شامل می‌شوند که اجرای تمامی بندهای آن به صورت خودکار انجام می‌پذیرد. 

احراز هویت دومین کاربرد بلاکچین می‌باشد. در حال حاضر برخی از سازمان‌ها امکان تایید احراز هویت را برای کاربران خود به صورت آنلاین بوجود آورده‌اند. در این سرویس‌ها صحت کارت شناسایی اسکن شده‌ی فرد بررسی می‌شود. اما زیرساخت‌های لازم برای انجام این کار بسیار پرهزینه است. استفاده از فناوری بلاکچین برای این شرکت‌ها باعث صرفه‌جویی در این هزینه‌ها می‌شود. با وارد کردن اطلاعات مربوط به هویت در یک بلاکچین هر کسی که قصد دسترسی به این اطلاعات را داشته باشد می‌تواند این اطلاعات را در بلاکچین مورد نظر جستجو کند. امروزه استفاده از فناوری بلاکچین در احراز هویت کاربرد زیادی دارد. چرا که در اکثر سیستم‌ها از جمله سیستم‌های مالی احراز هویت اشخاص مسئله بسیار مهمی شده است. بنابراین برای انجام تراکنش‌ها لازم است هویت افراد تایید شود. به همین دلیل استفاده از بلاکچین در این حوزه مزایای زیادی دارد.

کاربرد دیگر فناوری بلاک چین می‌تواند در فرایند رای گیری باشد. اگر چه از این روش در برگزاری انتخابات استفاده نمی‌شود، اما استفاده از این شیوه می‌تواند مزایای فراوانی داشته باشد. مهم ترین کاربرد آن کاهش احتمال تقلب در فرایند رای گیری است. همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد اطلاعات ثبت شده در یک بلاک چین قابل حذف و تغییر نمی‌باشد. بنابراین، در این شرایط اطلاعات رای گیری کاملا ایمن بوده و می‌توان انتخاباتی درست و سالم برگزار کرد. یکی از اصلی‌ترین اهداف بکارگیری فناوری بلاکچین همین فرایند رای گیری می‌باشد.
دفتر اسناد رسمی یکی دیگر از موارد کاربرد فناوری بلاک چین می‌باشد. در شرایط فعلی، اسناد و مدارک افراد و موسسات در سازمان‎های ثبت احوال و بر روی کاغذ ثبت و ذخیره می‌شود. با توجه به آمارها جمعیت انسان‌ها روز به روز در حال افزایش می‌باشد. همین امر باعث سخت‌تر شدن کار سازمان‌های ثبت احوال می‌شود و احتمال بروز خطا و اشکال در ثبت اطلاعات افراد را افزایش می‌دهد. در نتیجه می‌توان به راحتی در این اطلاعات تغییر ایجاد کرد. این موارد ایمنی سیستم ثبت اسناد رسمی را کاهش داده و امنیت اطلاعات را از بین می‌برد. اما در فناوری بلاک چین این اطلاعات با استفاده از دانش رمزگذاری در بلاک‌ها ذخیره می‌شوند. در صورت ایجاد تغییر یا دستکاری در اطلاعات، سیستم این اطلاعات را نخواهد پذیرفت. زیرا هش بلاک تغییر یافته و در نتیجه عملکرد زنجیره بلوک مختل می‌شود. بنابراین، ایجاد تغییر در اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود. از بلاک چین برای ثبت اطلاعات مختلفی در هر حوزه و زمینه بهره برد. هیچ محدودیتی برای ثبت این اطلاعات وجود ندارد.
ارز دیجیتال نیز یکی دیگر از حوزه‌های کاربردی بلاکچین است. شاید به جرات بتوان گفت که اصلی‌ترین کاربرد بلاک چین همین ارزهای دیجیتالی هستند که امروزه آوازه آنها به سرعت در حال پخش شدن است. ویژگی اصلی و کاربردی این ارزها انتقال سریع، ایمن، و ارزان به سراسر دنیا می‌باشد. می‌دانیم که موسسات بین‌المللی برای انتقال پول کارمزدهای گزافی دریافت می‌کنند. اما با استفاده از این ارزهای دیجیتال می‌توان این هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش داد و بدون اتلاف وقت و به روشی کاملا ساده می‌توانید مبلغ مورد نظر خود را به هر کجای دنیا که می‌خواهید ارسال کنید. همین ویژگی باعث جلب نظر موسسات و شرکت‌ها و استفاده آنها از این ارزهای دیجیتال شده است.
همچنین به دلیل امنیت بالای بلاک چین می‌توان از این فناوری در بازار بورس نیز بهره برد. این کار می‌تواند باعث افزایش راندمان کاری و امنیت در بورس شود.
و در نهایت می‌توان از این فناوری در انتشار دیجیتال خدمات گوناگون نیز بهره برد. ناشران و تبلیغ کنندگان می‌توانند از آن برای نشر و تبلیغات خود استفاده کنند. استفاده از روش‌های قدیمی برای تبلیغ گاها جوابگوی دنیای امروزی نیست. از این رو، با استفاده از این تکنولوژی جدید می‌توان در این حوزه با رقبا به رقابت پرداخت و با افزایش کارایی و بازدهی از آنها پیشی گرفت. این حرفه قطعا طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد. زیرا عمده مشاغل و صنایع در دنیا بر تبلیغات تکیه دارد و از این رو استفاده از بلاکچین مزایای فراوانی برای آنها به همراه خواهد داشت.

3 2 رای
امتیاز مقاله
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
اشتراک
اطلاعیه از
guest
1 نظر
قدیمی ترین
جدیدترین امتیاز بیشتر
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
فاطمه
فاطمه
22 مهر 1399 11:04

عالی

ویدیوها اینفوگرافیک