آیا بیت کوین یک طرح پانزی است؟ | همتاپی

آیا بیت کوین یک طرح پانزی است؟

همتاپی
26 اسفند 1399 - 17:02
زمان مطالعه : 2 دقیقه

پییر روچارد (Pierre Rochard)، استراتژیست بیت کوین، در مورد اینکه بیت‌ کوین یک طرح پانزی باشد یا خیر، با خورخه استولفی (Jorge Stolfi)، استاد علوم کامپیوتر گفتگو می‌کند.

آیا بیت‌ کوین در چارچوب یک طرح پانزی قرار می‌گیرد؟ پییر روچارد در مورد این موضوع با خورخه استولفی استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه کمپیناس (Campinas)، به گفتگو می پردازد.

استولفی مانند سایر افراد مشکوک به بیت‌ کوین، این رمزارز را مکرراً یک طرح پانزی معرفی می‌کند. استدلال وی این است که بیت کوین هیچ جریان نقدی تولید نمی‌کند و پولی که سرمایه گذاران بیت کوین دریافت می‌کنند منحصرا توسط سرمایه‌گذاران جدیدی که بیت‌ کوین خریداری می‌کنند، تامین می‌شود.

استولفی اظهار داشت: 

هر بار که در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید، ماینرها یا سرمایه‌گذاران قبلی پول شما را دریافت می‌کنند و سرمایه از بین می‌رود.

روچارد در پاسخ به استدلال استولفی خاطرنشان کرد که بیت‌ کوین یک سیستم پرداخت نقدی نظیر به نظیر بوده و مانند سایر اشکال پول، قرار نیست جریان نقدی ایجاد کند.

روچارد گفت: 

بیت کوین پول نقد بوده و تنها یک دارایی کلی پول به حساب می‌آید. بنابراین جریان نقدی ندارد و نمی‌تواند یک طرح پانزی باشد.

همچنین، روچارد اشاره کرد که بیت کوین با طرح‌های پانزی تفاوت دارد، زیرا بازده ثابت را تضمین نمی‌کند و به عنوان دارایی بسیار پرخطر شناخته می‌شود.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش بیت‌ کوین از طریق همتاپی اقدام کنید


وی در ادامه افزود، مروجین بیت کوین (BTC) بارها و بارها تأکید می‌کنند که خطر از دست دادن سرمایه وجود دارد و داده‌های تجربی نیز این خطر را تایید می‌کند. اما طرح‌های پانزی به این شکل نیستند.

با این حال، استولفی متقاعد شده است که بر اساس شواهد موجود، طرح‌های پانزی مفید و قابل اجرا، بازگشت سرمایه را تضمین نمی‌کنند. وی اظهار داشت: کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (S.E.C) فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری در اختیارتان قرار خواهد داد.

به عنوان مثال، این دانشمند کامپیوتر از طرح پانزی بدنام میداف (Madoff) نام برد که 65 میلیارد دلار را از هزاران سرمایه‌گذار کلاهبرداری کرد. 

میداف هیچ چیزی را تضمین نکرد […] و دلیل سرمایه‌گذاری مردم در این شرکت این بود که وی به همه کسانی که قصد سرمایه‌گذاری داشتند، سود پرداخت می‌کرد.

صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک