بدترین اصلاح قیمت بیت کوین: افت قیمت از 65,000 دلار به 42,000 دلار در یک ماه

بدترین اصلاح قیمت بیت کوین: افت قیمت از ۶۵,۰۰۰ دلار به ۴۲,۰۰۰ دلار در یک ماه

همتاپی
28 اردیبهشت 1400 - 18:19
زمان مطالعه : 3 دقیقه

با وجود اینکه بیت کوین در طول این چرخه گاوی، بدترین اصلاح قیمت را تجربه کرد، تاریخ نشان می‌دهد که طی 4-5 هفته آینده، می‌توانیم شاهد صعود مجدد قیمت بیت کوین باشیم.

قیمت بیت کوین در بازه یک ماهه، از 65,000 دلار به 42,000 دلار رسید که رسماً بزرگترین اصلاح قیمت از زمان شروع این چرخه گاوی در اکتبر 2020 است. بیت کوین در طی تحولات مشابه پیشین، بین چهار تا پنج هفته زمان لازم داشته تا بتواند تمامی ضررها را جبران کند و یک صعود دیگر را به ثبت برساند. به این ترتیب، این پرسش مطرح می‌شود که آیا تاریخ یک بار دیگر تکرار خواهد شد؟


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش بیت کوین از طریق همتاپی اقدام کنید


بدترین اصلاح قیمت بیت کوین در سال‌های 2020 و 2021

در اکتبر گذشته، قیمت بیت کوین 10 هزار دلار افزایش یافت. اکثریت جامعه ارزهای دیجیتال بر این باورند که از این زمان اوضاع تغییر کرد و بیتکوین سرانجام پس از هاوینگ (Halving)، وارد بازار گاوی شد. این تغییر، مورد انتظار بود.

براساس آمار ارائه شده، ارزش این دارایی در ماه‌های بعد بیش از شش برابر افزایش یافت. این امر به صعودهای مکرر بیت کوین منجر شد که آخرین آن در اواسط آوریل روی داد و قیمت آن به حدودً 65,000 دلار رسید.

با این حال، طبیعت همیشه بی‌ثبات قیمت بیتکوین مجدداً تحولاتی را ایجاد کرد، اما این بار در جهت مخالف. طی روزهای گذشته، عملکرد شرکت تسلا روند بیت کوین را تغییر داد و سبب شد که این ارز دیجیتال بیش از 23,000 دلار از ارزش خود را از دست بدهد. همچنین، قیمت بیتکوین روز گذشته به 42,200 دلار  سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت در سه ماهه اخیر بود.

تریدر مشهور، پیتر برانت (Peter Brandt)، ماه‌هاست از اصلاح قیمت بیت کوین حمایت می‌کند و این آمار را تایید کرده است. در واقع، از تاریخ 17 می، این بزرگترین اصلاح قیمت در بازار گاوی اخیر بود که منجر به کاهش 35 درصدی قیمت این ارز دیجیتال گردید.

پیش از این، بیت کوین کاهش قیمت 31.6 درصدی را از اواسط ژانویه تا اواسط فوریه و کاهش 26.3 درصدی را در ماه مارس و 18.6 درصدی را در ماه آوریل تجربه کرد.

جدول اصلاحات قیمت بیت کوین در بازارهای صعودی سال‌های 2015-2017 و 2018جدول اصلاحات قیمت بیت کوین در بازارهای صعودی از سال‌ 2015 تا 2021. منبع: توییتر

لازم به ذکر است که در اواسط مارس 2020، بیتکوین در یک روز 50 درصد از ارزش خود را از دست داد که این کاهش قیمت، در طی بحران نقدینگی ناشی از بیماری کووید 19 اتفاق افتاد. این امر، پیش از هاوینگ بیت کوین روی داد و معمولاً به عنوان کاتالیزور بازار گاوی در نظر گرفته می‌شود.

براساس نمودار، این اصلاح قیمت در چرخه‌های گاوی پیشین نیز اتفاق افتاده است. در چرخه گاوی قبلی، هشت مورد از این دست اتفاق افتاد و قیمت بیتکوین طی چند هفته، بیش از 30 درصد کاهش یافت.

آیا صعود دیگری در راه است ؟

مطابق نمودار، قیمت بیت کوین پس از هر افت بهبود یافته است. به طور متوسط، بین چهار تا پنج هفته طول کشیده است تا بیت کوین بتواند ارزش از دست رفته خود را مجدداً به دست آورد و حتی رکود جدیدی را به ثبت برساند.

گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه آیا بیت کوین می‌تواند یک بار دیگر همه را شگفت زده کند؟، قوت گرفته است. به هر حال، این پنجمین و در عین حال بزرگترین اصلاح (correction) در این چرخه بوده است.

با توجه به داده‌های موجود، این اصلاح قیمت می‌تواند تا حدی چالش برانگیز باشد. همانطور که پیشتر گزارش شد، برخی از سرمایه‌گذاران مقادیر هنگفتی از کوین‌های خود را به صرافی‌ها انتقال داده‌اند، این امر می‌تواند فشار فروش (selling pressure) را افزایش داده و در کوتاه مدت افت بیشتری را به همراه داشته باشد.

با این وجود، اصول بیت کوین همچنان ثابت است. ماینرها و سرمایه گذاران بلندمدت از فروش خودداری می‌کنند، موسسات در حال خرید و جمع آوری بیت کوین هستند و نرخ هش شبکه نیز اخیراً به بالاترین قیمت خود رسیده است.

به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید
صرافی ارزهای دیجیتال همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
ورود به بخش معاملات
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک