بررسی وضعیت قیمت بیت کوین در چرخه صعودی فعلی

بررسی وضعیت قیمت بیت کوین در چرخه صعودی فعلی

همتاپی
5 فروردین 1400 - 19:26
زمان مطالعه : 3 دقیقه

بررسی‌ها حاکی از آن است که قیمت بیت کوین در طی این چرخه گاوی هنوز به اوج خود نرسیده و سرمایه‌گذاران این رمزارز را ذخیره ارزش تلقی می‌کنند.

علی‌رغم اینکه قیمت بیت کوین در هفته گذشته به بالاترین میزان سالانه خود رسید، اما معیار سرعت بیتکوین هنوز با روند صعودی قبلی فاصله دارد. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران عمدتاً بیت کوین را به عنوان ذخیره ارزش به جای وسیله مبادله در نظر می‌گیرند و نشان می‌دهد که چرخه صعودی فعلی با بالاترین قیمت ثبت شده آن فاصله دارد.

در ادامه دو موردی که نشان‌ می‌دهد بیت کوین به روند صعودی خود ادامه می‌دهد را بررسی می‌کنیم:

وضعیت ذخیره ارزش نشانگر سرعت بیتکوین است

براساس یافته‌های شرکت تحلیلی کریپتوکوانت (CryptoQuant)، سرعت بیت کوین «میزان نرخ گردش بیت کوین در اقتصاد» است. به عبارت دیگر، این سرعت بیت کوین نشان می‌دهد که در صورت زیاد بودن فعالیت شبکه، بیتکوین وسیله‌ای برای پرداخت خواهد بود و چنانچه فعالیت در شبکه کم باشد، به عنوان ذخیره ارزش تلقی خواهد شد.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش بیتکوین از طریق همتاپی اقدام کنید


اطلاعات اخیر این شرکت نشان می‌دهد که سرعت بیتکوین در اواسط سال 2020 افزایش یافته و به بالاترین حد در دو سال گذشته رسیده است. با وجود اینکه هنوز با بیشترین میزان ثبت شده در سال‌های 2013 و 2017 فاصله دارد. در حال حاضر، شواهد حاکی از آن است که در دوره فعلی فضای بیشتری برای رشد قیمت بیت کوین وجود دارد.

نمودار قیمت بیت کوین و سرعت بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین و سرعت بیتکوین. منبع: کریپتوکوانت 

علاوه بر این، بر اساس یافته‌های کریپتوکوانت، پیش از بالاترین قیمت در هر چرخه «واگرایی نزولی قابل توجهی» وجود دارد. با این حال، این شرکت خاطرنشان کرد که در طول این چرخه هنوز هیچ کدام به صورت کامل مشاهده نشده است.

قیمت فعلی بیت کوین می‌تواند مجدداً تا 4 برابر افزایش یابد

اگر فرض کنیم که داده‌های کریپتوکوانت هنوز نشان نمی‌دهد که بیتکوین به بالاترین قیمت خود رسیده است، بنابراین، بسیار حائز اهمیت است که تعدادی از پیش بینی‌های که اخیراً توسط برخی طرفداران و یا شاخص‌ها برای تعیین بالاترین قیمت ارائه شده است را بررسی نماییم.

مکس کیزر (Max Keizer)، مجری برنامه Keizer Report، قیمت بیتکوین را تا پایان سال میلادی 220,000 دلار پیش بینی می‌کند. همچنین، براساس مدل انباشت به جریان (stock-to-flow model) قیمت بیت کوین 288,000 دلار تعیین شده است و معیار MVRV نیز نشان می‌دهد که اگر تاریخ تکرار شود، بیتکوین بدون شک می‌تواند به آن سطح قیمت برسد.

شاخص ریسک به ذخیره بیتکوین (Bitcoin’s Reserve Risk) نیز مقادیر مشابهی را نشان می‌دهد. این معیار که برای ارزیابی اعتماد دارندگان بلند مدت نسبت به قیمت دارایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، علی رغم افزایش قیمت بیتکوین از اکتبر 2020، هنوز هم نسبتاً پایین است.

شاخص ریسک به ذخیره بیت کوین

شاخص ریسک به ذخیره بیت کوین. منبع: توییتر

براساس داده‌های کوین‌متریکس، آخرین باری که شاخص ریسک به ذخیره سطوح قیمتی فعلی را نشان می‌داد، قیمت بیت کوین در چند ماه بعد تقریباً 4 برابر افزایش یافت. اگر این اتفاق مجددا تکرار شود، قیمت بیتکوین از 200,000 دلار خواهد گذشت.

صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک