پلن بی: قیمت بیتکوین در سال ۲۰۲۱ هنوز به قله نرسیده است 

همتاپی
6 اردیبهشت 1400 - 13:26
زمان مطالعه : 3 دقیقه

پلن بی، مبتکر تحلیل انباشت به جریان (S2F) بر این باور است که علی‌رغم سقوط 25 درصدی در یک هفته گذشته و تغییر تمایلات عموم، حرکت صعودی قیمت بیتکوین می‌تواند قله جدیدی را فتح کند. 

سقوط سنگین اخیر قیمت بیتکوین که در کمتر از یک هفته رخ داد، ارزش این دارایی 16,000 دلار کاهش یافت، اما مبتکر مدل تحلیلی انباشت به جریان (S2F) آن را گامی به سوی قله‌های جدید قیمتی می‌داند. او تاکید می‌کند که احتمالا بیتکوین در میانه مسیر صعودی خود می‌باشد و می‌تواند بهای آن براساس اهداف مدل انباشت به جریان (stock-to-flow) تا 288,000 دلار برسد.

هیچ دارایی در یک مسیر مستقیم رشد نمی‌کند

به طور کلی، می‌توان گفت قیمت بیتکوین از اکتبر 2020 تاکنون حرکت صعودی داشته است. با نگاهی به نمودار 6 ماهه، رشد پیوسته این رمزارز از مبنای حدودا 14,000 دلار در اکتبر تا حدود 60,000 دلار در مارس 2021 کاملا قابل مشاهده است.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش بیت کوین از طریق همتاپی اقدام کنید


با توجه به سال‌های پیشین، ماه آوریل برای بیتکوین یک ماه صعودی تلقی می‌شد و حداقل تا یک هفته پیش نیز وضعیت به همین منوال بود. بیتکوین به دلیل انتشار خبر فعالیت صرافی کوین‌بیس (Coinbase) در بورس نزدک (Nasdaq) آمریکا رکوردشکنی کرد و به سقف تاریخی 65,000 دلاری رسید.

با این وجود از یکشنبه گذشته، روند ریزشی شروع شد و با کاهش 9,500 دلاری، قیمت بیتکوین به کمترین میزان در 3 هفته گذشته رسید. روز جمعه نیز چندان خوب سپری نشد و بیت کوین در انتهای روند نزولی دیگری قرار گرفت و این بار کمی پایین‌تر از 50,000 دلار قرار گرفته بود.

پلن بی (PlanB)، که در جامعه فعالان دنیای رمزارزها به مبدع مدل انباشت به جریان معروف است، در توییتر خود در این باره نوشت:

هیچ چیز در یک مسیر مستقیم رشد نمی‌کند.

همچنین او بر این باور است که این عقب‌نشینی سنگین می‌تواند زمینه را برای رشد چشمگیر بعدی آماده کند.

نمودار: حرکت صعودی قیمت بیتکوین پس از هر هاوینگ (Halving) | همتاپی

نمودار: حرکت صعودی قیمت بیتکوین پس از هر هاوینگ (Halving). منبع: توییتر.

آیا بیت کوین در میانه سیکل متوقف شده‌است؟

همانطور که پلن بی در نمودارهای بالا نشان می‌دهد، رمز ارزها در طول دو سیکل گاوی پیشین خود نیز اصلاح قیمتی مشابهی را تجربه کرده‌اند. یکی از این اصطلاحات در سال 2013 (پس از اولین هاوینگ) و دیگری در سال 2017 (پس از دومین هاوینگ) رخ داده است. حتی در هر دو مورد، این اصلاحات مشابه، در زمان تقریبا یکسان رخ داده‌اند که او نام این وضعیت را توقف میانه سیکل می‌نامد. 

اگر بیت کوین در میانه سیکل حرکت صعودی قرار داشته باشد، در حال حاضر این رمزارز به سوی تارگت‌های مدل انباشت به جریان در حال حرکت است. در این مدل، انباشت به حجم موجودی (یا ذخیره) بیتکوین و جریان به منابع سالانه تامین بیتکوین‌های جدید اشاره دارد. نسخه بروزرسانی شده‌ی مدل S2F، فازهای مختلف بیتکوین را از سال 2009 بررسی می‌کند. 

این فازها شامل مرحله اولیه اثبات مفهوم، فصل پرداخت، طلای الکترونیکی و آخرین آن‌ها «دارایی مالی» می‌شود. در پایان پلن بی بر این باور است که قیمت بیتکوین می‌تواند تا 288,000 دلار به ازای هر واحد تا پایان حرکت صعودی فعلی رشد کند.

پلن بی به صورت خوش‌بینانه پیش بینی می‌کند، در حالی که قیمت بیتکوین در کانال 49,000 دلاری معامله می‌شود، می‌بایست رشدی 6 برابری داشته باشد. اگر چه با وجود جو منفی حاکم بر شرایط فعلی بازار این برآورد دور از ذهن است، باید به خاطر داشت که بیت کوین در چند ماه توانسته تا 6 برابر رشد کند. همانطور که در بالا اشاره شد، بیتکوین در اوایل اکتبر 2020 در کانال 10,000 دلاری معامله می‌شد و در اوایل آوریل تا 60,000 دلار جهش کرد.

با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک