مهم‌ترین اصول سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال | همتاپی

مهم‌ترین اصول سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

همتاپی
29 آبان 1400 - 13:05
زمان مطالعه : 5 دقیقه

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، شباهت‌های زیادی (و البته تفاوت‌هایی) با سرمایه گذاری در دارایی‌های دیگر دارد. طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر یک، عملکرد متفاوتی در شبکه‌ها دارند. هنگام سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید قدرت ریسک خود و همچنین مدت زمان سرمایه گذاری خود را در نظر بگیرید.

اگر تازه وارد هستید باید بدانید که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و اتریوم کمی جرات می‌خواهد.

اما نترسید، ما اینجا هستیم تا به شما در مورد نحوه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کمک کنیم. ما شما را از چشم انداز سرمایه گذاری، انواع مختلف سرمایه گذاری‌ها و خطرات و مزایای انتخاب ابزارهای مختلف سرمایه گذاری، آگاه می‌کنیم.

اما قبل از آن، باید به اصول اولیه بپردازیم.


سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


در ساده ترین حالت، خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند خرید سایر دارایی‌ها است: شما یک کارگزار یا صرافی ارز دیجیتال پیدا می‌‌کنید، بر روی قیمت توافق می‌کنید و سپس آن دارایی برای شما ارسال می‌شود. شما امیدوارید که ارزش آن دارایی با گذشت زمان افزایش یابد تا آن دارایی را با قیمت بالاتری بفروشید.

این امر در مورد ارزهای دیجیتال هم صدق می‌کند. اما اگر با ارزهای فیات سر و کار داشته باشید، و با ISA (حساب های پس انداز) و حقوق بازنشستگی سرمایه گذاری کرده باشید، قضیه فرق خواهد کرد.

به عنوان مثال، اگر حساب پس انداز داشته باشید (نرخ بهره در اکثر کشورهای غربی بسیار پایین است)، سود حاصل از این پس اندازها مقدار بسیار کمی در سال خواهد بود.

اگر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده باشید، بسته به زمانی که سرمایه گذاری کرده اید، ممکن است قیمت آن بسیار بالاتر یا پایین تر برود. در سال گذشته، حداکثر نوسانات بیت کوین، 10 درصد بود و کمترین نوسانات آن 1.5% بود.

در مقایسه بیت کوین با طلا باید گفت که نوسانات طلا به طور متوسط حدود 1.2 درصد است، در حالی که نوسان سایر ارزهای اصلی بین 0.5 تا 1.0 درصد می باشد.

نمودار نوسانات بیت کوین | همتاپی

نمودار نوسانات بیت کوین. منبع: BuyBitcoinWorldwide

بنابراین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را باید به صورت یک پورتفولیو متعادل در نظر گرفت که ترکیبی از دارایی‌ها با ریسک های مختلف را در بردارد.

اگر می‌خواهید بدانید که چرا بیت کوین نوسانات زیادی دارد، به مقاله‌ی چرا قیمت ارز دیجیتال بیت‌ کوین (Bitcoin) متغیر و ناپایدار است؟ مراجعه کنید.

اکنون که موضوع اصلی را برای شما توضیح دادیم، بیایید انواع مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.


انواع ارزهای دیجیتال


اگر به بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار بنگرید، (ارزش کل توکن های در گردش ضرب در قیمت فعلی) مجموعه‌ای از پروژه‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد که از توکن‌ها برای موارد مختلف استفاده می‌کنند.

بنابراین می‌توان از بیت کوین که یک ارز دیجیتال است به عنوان ذخیره ارزش، یک وسیله تبادل و یک واحد محاسبه استفاده کرد. این ایده مدت‌­هاست که مورد بحث قرار گرفته و ما این بحث را در اینجا بررسی می‌کنیم.

از آنجا که بیت کوین منبع باز است، صدها ارز دیگر نیز وجود دارند که از همان کد بیت کوین استفاده می‌کنند از جمله  لایت کوین (Litecoin)، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) و بیت کوین اس وی (Bitcoin SV). اما آنها متفاوت از بیت کوین هستند. آنها دارای توکن‌های متفاوت، جوامع متفاوت و ویژگی‌های متفاوتی هستند که هر روز به جوامع آنها افزوده می‌شود.

خرید و فروش بیت کوین با ریال

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال که بین سرمایه گذاران محبوب است، استیبل کوین‌ها هستند. اینها ارزهایی هستند  با یک دارایی معمولاً دلار آمریکا پشتیبانی می شوند. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از تتر (Tether) و یو اس دی کوین (USD Coin).

دلیل محبوبیت آن‌ها در بین سرمایه گذاران این است که اغلب به عنوان یک ارز استیبل و پایدار در بین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند و معمولا توسط شرکت‌هایی ایجاد می‌شوند که تحت نظارت مقامات مالی هستند. به طور کلی یعنی اگر چیزی را با قیمت یک دلار بخرید، در همان قیمت باقی خواهد ماند.

علاوه بر این، توکن‌های کاربردی خود را دارید، اینها در اصل تکه های کوچکی از یک محصول هستند. یکی از مشهورترین‌های آن‌ها فایل کوین (Filecoin) است، فایل کوین به کاربران خود امکان دسترسی به ذخیره‌های غیر متمرکز را می‌دهد. صدها توکن کاربردی نیز بر روی اتریوم ایجاد شده است. قیمت توکن‌های کاربردی نیز بر اساس میزان استفاده از آن توکن‌ها، متفاوت است.

همچنین، ما توکن های امنیتی نیز داریم، البته این تعریف‌ها از لحاظ قانونی نیست بلکه از لحاظ فنی است، بنابراین ما به جزئیات آن نمی‌پردازیم.

تعاریف دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از: پرایوسی کوین یا ارز دیجیتال حریم خصوصی (privacy coins)، میم کوین (meme coins)، توکن حاکمیتی (governance tokens) و غیره.

اما آنچه باید در این مرحله به آن توجه شود ارزش این توکن‌ها است و اینکه منابع مختلف بر ارزش آنها تاثیر می‌گذارند.

هنگامی که صرافی‌های ارز دیجیتال، توکن‌ها را به صورت یک جفت ارزی که یک طرف آن یک ارز دیجیتال محبوب مثل بیت کوین است، در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند، ارزش برخی توکن‌ها افزایش می‌یابد. اگر پروژه‌های اجرا کننده این توکن‌ها، برخی از ویژگی های آن‌ها را تغییر دهند، ارزش توکن‌ها نیز بالا و پایین خواهد شد. برخی از آنها تحت تاثیر سرتیتر روزنامه‌ها قرار می‌گیرند، و ارزش برخی دیگر از این توکن‌ها توسط گروه های سازمان یافته‌ای که از این شبکه برای افزایش ارزش استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد، در نتیجه این افراد می‌توانند توکن‌ها را با سود بیشتر بفروشند.

هنگام ورود به بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در آنها باید به این موضوع نیز توجه کرد که این جامعه جامعه‌­ای نسبتا کوچک است و پول و سرمایه آن نیز کم است؛ مخصوصا زمانی که آنها را در مقایسه با سایر دارایی‌ها که مجموعاً 256 تریلیون دلار است قیاس کنید.

این بدان معناست که وقتی خبری در مورد ارزهای دیجیتال منتشر می‌شود یا اینکه حرکت ارزهای دیجیتال از یک توکن به توکن دیگر رخ می‌دهد، تأثیرات آن به مراتب بزرگتر از چیزی است که در سایر دارایی‌ها مشاهده می شود. برای مثال، سنگریزه بزرگی را در نظر بگیرید که درون یک حوضچه کوچک انداخته می شود، در نتیجه موج های بزرگی ایجاد می‌شود.


برای خرید ارز دیجیتال و سرمایه گذاری بر روی آن، باید به چه نکاتی توجه داشت؟


اول از همه قدرت ریسک خود را در نظر بگیرید. گرچه نوسانات بیت کوین در سال 2020 ثابت و پایدار شده است، اما این نوسان هنوز بسیار بیشتر از آن چیزی است که در سایر دارایی‌ها و بورس‌ها مشاهده می‌شود.

اما خبر خوب این است که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در 12 ماه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

گرچه بسیاری از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال، به خرید و نگهداری تنها یک ارز دیجیتال در کیف پول خود تمایل دارند، اما اکنون محصولات و خدماتی وجود دارند که شما را از تاثیر مستقیم حرکات قیمتی دارایی‌ها مصون نگه می‌دارند، عملکرد یک ارز دیجیتال را با یک ارز دیجیتال دیگر خنثی می‌کنند، و حتی به شما این امکان را می‌دهند تا با فعالیت در آن شبکه، سود کنید.

حالا خیالتان راحت شد؟ اکنون می توانید اولین قدم خود را بردارید. به پنل کاربری همتاپی بروید و در آنجا اولین خرید خود را انجام دهید و با استفاده از ویژگی سفارش‌ گذاری، سفر خود را به ارزهای دیجیتال آغاز کنید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
منبع decrypt.co
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک