بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cash) چیست؟ از مفاهیم پایه تا خرید‌و‌فروش بیت‌کوین‌کش

بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cash) چیست؟ از مفاهیم پایه تا خرید ‌و ‌فروش بیت‌کوین‌کش

همتاپی
24 تیر 1399 - 19:24
زمان مطالعه : 8 دقیقه

حدودا 11 سال از زمان پیدایش بیت‌کوین (Bitcoin) می‌گذرد. امروزه صدها نوع ارز دیجیتال (Digital currency) وجود دارد که هر کدام از آنها، برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز، استفاده می‌شوند. در این میان محدودیت‌های مختلفی، گریبان‌گیر ارزهای دیجیتال می‌باشد که توسعه‌دهندگان به دنبال حل این مشکلات هستند و با ارائه نسخه جدیدی از ارزهای دیجیتال همواره تلاش می‌کنند نقص‌های آن را بهبود بخشند. در واقع این ارزهای دیجیتال تکمیل کننده ارزهای پیشین هستند. یکی از ارزهای دیجیتالی که با هدف رفع مشکلات رمزارزهای پیش از خود ایجاد شده است بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cash) می‌باشد.


بیت‌کوین‌کش


بیت‌کوین، به عنوان پرچمدار ارزهای دیجیتال در صدر جدول کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) قرار دارد این رمز ارز به شدت در میان کاربران حوزه ارزهای دیجیتال محبوب است و بیشترین قیمت را در میان این ارزها دارد اما از نظر عملکرد بهترین نیست. یکی از مشکلات شبکه بیتکوین سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزد‌های بالای شبکه آن می‌باشد. بیت کوین در هر ثانیه می‌تواند تنها 7 تراکنش را تایید کند.

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش بیت‌کوین کش از طریق همتاپی اقدام کنید

طرفداران و توسعه‌دهندگان شبکه این ارز دیجیتال همواره به دنبال حل مشکلات بیت‌کوین هستند. در همین راستا راه‌حل‌های زیادی مانند سگویت (Segwit) و Bitcoin Unlimited را برای آن ارائه کردند. Bitcoin Unlimited محدودیت اندازه بلاک‌ها را رفع می‌کرد. این روش از انباشته شدن بلاک‌ها جلوگیری می‌کرد و کارمزد ماینرها را در کل شبکه افزایش می‌داد. برخی از توسعه‌دهندگان بیت‌کوین معتقد بودند که استفاده از Bitcoin Unlimited، ماینرهای کوچک را از رده خارج می‌کند و باعث متمرکز شدن شبکه بلاکچین می‌شود. استفاده از راهکار سگویت نیز سرعت تراکنش‌ها را بالا می‌برد. در این روش برای ذخیره سازی برخی از اطلاعات، از فایل‌های جداگانه‌ای خارج از شبکه بلاک‌چین استفاده می‌کنند. با افزایش فضای ذخیره سازی، تراکنش‌های بیشتری در بلاک‌ها قرار می‌گیرد و تراکنش‌های بیشتری در واحد زمان توسط ماینرها تایید می‌شود اما از نظر بعضی از کاربران استفاده از این روش در مقایسه با Bitcoin Unlimited تنها یک راه حل پیچیده‌تر و موقتی محسوب می‌شود و مشکل اساسی شبکه بیت‌کوین را برای همیشه حل نمی‌کند. 

پروتکل دیگری به اسم SegWit2x در یکم آگوست 2017 ارائه شد. این پروتکل علاوه بر ذخیره سازی برخی از اطلاعات خارج از شبکه بلاکچین، اندازه بلاک‌ها را نیز به 2 مگابایت افزایش داد. اما شبکه بلافاصله شاهد افزایش حجم بلاک‌ها نبود در نتیجه بسیاری از کاربران اعتقاد داشتند این راهکار تنها مشکل شبکه را به تعویق می‌اندازد  و آن را حل نمی‌کند.

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید


سرگذشت بیت‌کوین‌کش در بازار ارزهای دیجیتال


بالاخره برای اولین بار در ۱ آگوست ۲۰۱۷ بیت‌کوین‌کش توسط جمعی از اعضای جامعه بیت‌کوین ارائه شد. این ارز دیجیتال توسط هایپو یانگ (Haipo Yang)، وو جیهان (Wu Jihan) راجر ور (Roger Ver) که از حامیان بیتکوین بودند قرار گرفت . این رمز ارز علاوه بر داشتن تمام معیارهای اصلی بیتکوین تعداد تراکنش‌های انجام شده در واحد زمان را بیشتر کرد.

توسعه‌دهندگان بیت‌کوین‌کش، آن را به عنوان نوعی پول الکترونیکی همتا به همتا (P2P) می‌شناسند که به صورت غیرمتمرکز و در بستر اینترنت می‌باشد. 

تراکنش‌های این ارز دیجیتال توسط هیچ شرکت یا سازمان واسطه‌ای مدیریت و کنترل نمی‌شود. در واقع ساختار بیت‌کوین‌کش کاملا شبیه بیت‌کوین است در حقیقت بیت‌کوین‌کش تلاش می‌کند بیت‌کوینی باشد که سرعت تراکنش‌های آن به مراتب بیشتر است.

این ارز دیجیتال نیز مانند بیت کوین برای ایجاد کوین‌های جدید و تایید تراکنش‌ها از گواه اثبات کار یا همان ماینینگ (mining) استفاده می‌کند علاوه بر این مشابه بیت کوین تعداد واحد‌های قابل استخراج این رمز ارز نیز محدود است و 21 میلیون واحد می‌باشد. اما با آن تفاوت‌هایی نیز دارد. 

از جمله تفاوت‌های این دو، سایز بلاک‌ها در بلاک چین می‌باشد. بیت کوین کش یک هاردفورک (hard fork) از ارز دیجیتال بیت‌کوین می‌باشد که با اختراع آن، یک ارز دیجیتال با بلاکچین‌ جدید تولید شد. این دو رمزارز هم اکنون به صورت دو ارز مستقل از هم در بازار به رقابت می‌پردازند.

در حال حاضر صرافی‌های آنلاین زیادی در ایران و جهان وجود دارند. صرافی‌های بین‌المللی مانند بایننس (Binance)، جمینای (Gemini)، کوین‌بیس (Coinbase) و اوکی اکس (okex) از این ارز رمز پایه پشتیبانی می‌کنند علاوه بر این شما می توانید از طریق سایت همتاپی نیز اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین‌کش خود کنید.

اما با هارد فورک بیت‌کوین، توسعه‌‌دهندگان بیت‌کوین کش بر سر بروزرسانی و تغییر سایز بلاک‌های بلاکچین اختلاف نظر داشتند. این اختلاف نظر بین دو حامی بزرگ بیت‌کوین به نام کریگ استیون رایت (Craig Steven Wright) و راجر ور بود. 

سرانجام در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ بیت کوین کش هاردفورک شد و دو مدل Bitcoin ABC و Bitcoin SV  برای آن ارائه شد. هر یک از این هاردفورک‌ها طرفداران خاص خودش را داشت. 

عبارت ABC در هارد فورک Bitcoin ABC مخفف شده عبارت Adjustable Blocksize Cap می‌باشد، این هاردفورک مورد حمایت راجر ور و جیهان وو می‌باشد. در این مدل محدودیت سایز بلاک به 32 مگابایت تغییر کرد.

عبارت SV در هارد فورک Bitcoin SV کوتاه شده عبارت  Satoshi Vision می‌باشد، این نسخه مورد حمایت کریگ رایت بود و محدودیت سایز بلاک‌ها را تا 128 مگابایت افزایش داد.

پس از گذشت مدتی از هاردفورک بیت کوین کش مشخص شد که طرفداران بیت‌کوین ای‌بی‌سی نسبت به بیت‌کوین اس‌وی بیشتر است و در بازار ارزهای دیجیتال، معامله و سرمایه‌گذاری زیادی روی بیت‌کوین ای‌بی‌سی انجام می‌‌شود. بنابراین Bitcoin ABC در زنجیره اصلی قرار گرفت و به عنوان بیتکوین کش اصلی معرفی شد و Bitcoin SV به عنوان یک رمز ارز جدید از هارد فورک بیت‌کوین‌کش تعریف شد.


 عملکرد بیت‌کوین‌کش


بیت‌کوین‌‌کش از الگوریتم SHA-256 برای اثبات کار و تایید تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. برای ثبت و تایید یک تراکنش در بیت‌کوین‌کش باید تمام اعضای فعال در شبکه آن را تایید کنند و سپس در بلاک‌ها قرار گیرد. بیت کوین کش نسخه هاردفورک بیت‌کوین است بنابراین تاریخچه تراکنش‌ها و پایگاه داده‌های آن مشابه بیت‌کوین است. 

همانند بلاک چین بیت کوین مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک بلاک عضوی از بلاکچین باشد 10 دقیقه می‌باشد و پاداشی که برای استخراج هر بلاک نصیب ماینرها می‌شود 12.5 بیت‌کوین‌کش می باشد. مقدار پاداش بلاک‌ها هر چهار سال نصف می‌شود.

مدت زمان لازم برای استخراج یک بلاک در بلاکچین بیت‌کوین‌کش ثابت است همانند شبکه بلاکچین بیت‌کوین، این مدت زمان تحت تاثیر پارامتر سختی استخراج می‌باشد و هرچه توان ماینرها افزایش یابد سختی شبکه نیز متناسب با آن افزایش می‌یابد. برای تنظیم پارامتر سختی و در نتیجه حفظ متوسط زمان لازم برای تولید یک بلاک از الگوریتم تنظیم سختی (DDA) استفاده می‌شود این پارامتر برای هر 2016 بلاک یک بار اصلاح و بروزرسانی می شود. برای ایجاد این تعداد بلاک زمانی حدود دو هفته لازم است. بنابراین توسعه‌دهندگان بیت‌کوین‌کش برای ایجاد انگیزه در ماینرها سازوکار آن را تغییر دادند و علاوه بر استفاده از الگوریتم DAA از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری EDA نیز استفاده کردند. در این الگوریتم اگر فاصله زمانی استخراج 6 بلاک در بلاک چین بیت‌کوین‌کش از 12 ساعت بیشتر می‌شد آنگاه الگوریتم EDA، سختی استخراج شبکه را 20 درصد کاهش می‌داد. تنظیمات EDA ثبات سختی استخراج را از بین برد. توسعه‌دهندگان بیت کوین کش تلاش کردند با ایجاد تغییراتی در الگوریتم DAA این مشکل را برطرف کنند  این تغییرات سبب شد که هر بلاک جدیدی که استخراج می‌شود پارامتر سختی شبکه بلافاصله اصلاح شود. استفاده از این روند نیاز ماینرها را به الگوریتم EDA از بین برد و الگوریتم EDA به کلی حذف شد.


تفاوت اصلی بیت‌ کوین‌کش با بیت‌کوین


 • بیت‌کوین با سگویت (segwit) پشتیبانی می‌شود اما بیتکوین کش با پیشنهاد یک سری کدهای جدید آن را جایگزین سگویت کرده است تا بتواند بخشی از فضای بلوک را آزاد کند.
 • فضای بلاک چین بیتکوین 1 مگا بایت است اما فضای بلاک چین بیت‌کوین‌کش 8 مگابایت بود که در هاردفورک دوم به 32 مگابایت افزایش یافت.
 • بیت‌کوین‌کش را با نماد BCH نمایش می‌دهند در حالی که بیت کوین را با BTC نشان می‌دهند.
 • در بیت کوین کش هزینه نقل و انتقالات یا هما کارمز تراکنش‌ها پایین‌تر از بیت‌کوین است. بنابراین کاربری که در بیت‌کوین‌کش سرمایه‌گذاری می‌کند می‌تواند با هزینه کمتر سرعت تراکنش‌های غیرمتمرکز را بالا ببرد.
 • سرعت انجام تراکنش‌ها در بیت‌کوین‌کش بسیار بیشتر از بیت‌کوین است. بنابراین کاربر می‌تواند به راحتی تمام خریدهای روزانه خود را با کمترین زمان ممکن انجام دهد.
 • بیت‌کوین‌کش قدرت مقیاس‌پذیری بالایی دارد. به گونه‌ای که ارائه سختی تایید کار (proof-of- work) آن سریع‌تر از بیت کوین است.
 • در بیت‌کوین‌کش افراد زیادی به طور همزمان می‌توانند به معامله بپردازند. زیرا اندازه بلاک‌چین آن بسیار بیشتر از بیت‌کوین است.
 • سختی شبکه در بیت‌کوین‌کش پایین‌تر از بیت‌کوین است و این رمز ارز دیجیتال جدید در برابر حملات باز پخش و تکرار (replay attack) شبکه مقاوم است.
 • قیمت بیتکوین کش ارزان‌تر از بیت کوین است بنابراین کسی که توان خرید بیت کوین را ندارند می‌توانند بیت‌کوین‌کش خریداری کند. بیت کوین کش ویژگی Replace by fee را ندارد.

 هاوینگ بیت کوین کش 


هاوینگ (Halving) بیت کوین کش رویدادی است که هر 4 سال تکرار می‌شود. طی این فرآیند پاداشی که به ماینرها برای استخراج هر بلاک تعلق می‌گیرد نصف می‌شود.  تعداد کل واحدهای این رمز ارز 21 میلیون می‌باشد. پس از استخراج این تعداد بیت کوین کش شبکه تولید آن متوقف خواهد شد و ماینرها دیگر بیت کوین کش به عنوان پاداش دریافت نمی‌کنند. با نصف شدن پاداش ماینرها روند استخراج این تعداد بیت کوین کش طولانی‌تر می‌شود. تاکنون 18 میلیون واحد بیت کوین کش استخراج شده و در شبکه در حال گردش است. 

هاوینگ بیت کوین کش 8 آوریل سال 2020 اتفاق افتاد و مقدار پاداش شبکه 6.25 واحد شد. میزان پاداش ماینرهای شبکه بلاکچین بیت کوین کش کاهش یافت. اکنون استخراج‌کنندگان با توجه به مقدار پاداش شبکه و هزینه‌های گزافی که برای تجهیزات استخراج صرف کرده‌اند باید برای بقا مبارزه کنند. این احتمال وجود دارد که بسیاری از ماینرهای فعال در شبکه به این دلیل که ماینینگ دیگر برایشان سود آور نیست از شبکه این رمز ارز خارج شوند.


مزایا بیت‌کوین‌کش


 • مقیاس‌پذیری

همان گونه که گفتیم هدف بیت کوین کش رفع مشکلات مقیاس‌پذیری بیت کویین می‌باشد در حال حاضر بیت کوین کش با ظرفیت بلاکچین 8 مگابایتی قادر است تراکنش‌های زیادی را نسبت به بیت کوین در واحد زمان پردازش نماید.

 • پشتیبانی صرافی‌های اصلی کریپتو از بیت‌کوین‌کش

ارز دیجیتال بیت کوین کش، توسط بسیاری از صرافی‌های معروف و بزرگ کریپتو (Crypto) حمایت و پشتیبانی می‌شود.

 • سرعت بیشتر، هزینه کمتر

سرعت انجام تراکنش‌ها در این ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین بیشتر می‌باشد علاوه بر این هزینه کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه نسبت به بیت کوین کمتر (به ازای هر تراکنش حدود ۰٫۲۰ دلار) و به صرفه‌تر می‌باشد.


 معایب بیت‌کوین‌کش


 • استخراج سخت و گران

استخراج بیت کوین کش مانند بیت کوین زمان‌بر و پرهزینه می‌باشد با این تفاوت که بیت کوین بسیار با ارزش‌تر از بیت‌کوین‌کش می‌باشد به همین علت بیشتر ماینرها ترجیح می‌دهند هزینه و زمان خود را صرف استخراج بیت کوین کنند.

 • عدم اعتماد سازی کامل

بیت کوین کش به تازگی از طرف گروهی از توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال اختراع شده است و به خاطر نگرانی از تمرکز این رمز ارز و نامی که برای این ارز دیجیتال انتخاب شده است هنوز نتوانسته اعتماد سرمایه‌گذاران را کسب کند.

 • حجم معاملات کم

تعداد معاملات این ارز دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال با وجود آن که یک هاردفورک کامل از بیت کوین می‌باشد نسبت به بیت کوین کمتر است. 

 • تعداد استخرهای محدود

تعداد استخرهای ماینینگ (mining) بیت کوین کش بسیار محدود است و آینده این ارز دیجیتال وابسته به همین تعداد محدود می‌باشد.


کیف پول‌های بیت‌کوین‌کش


برای نگهداری بیت‌کوین‌کش نیز به عنوان یک ارز دیجیتال شما نیاز به داشتن والت ارز دیجیتال دارید. در اینجا قصد داریم برخی از این کیف پول‌ها را معرفی کنیم.

 • Ledger Nano S (کیف‌پول سخت‌افزاری)

Ledger Nano S یک کیف‌پول سخت‌افزاری، برای نگهداری از رمزنگارهایی مانند بیت کوین، بیت‌کوین‌کش و اتریوم (Ethereum) می‌باشد. این کیف پول یکی از بهترین کیف پول‌های دیجیتالی (Digital Wallet) است که از ویژگی‌های امنیتی قوی برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتالی و انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند. کیف پول لجر نانو اس به راحتی توسط یک درگاه USB به رایانه و دستگاه مورد نظر شما متصل می‌شود و با صفحه نمایشگر آن می‌توانید تمام تراکنش‌ها را مشاهده کنید.

 • Coinomi (کیف‌پول نرم افزار اندروید)

کیف‌پول Coinomi یکی از امن‌ترین کیف پول‌های دیجیتالی می‌باشد که از 70 ارز دیجیتال و 200 توکن مختلف پشتیبانی می‌کند. 

 • والت yenom

این والت مناسب برای کاربران تازه کار می باشد و تنها از ارز دیجیتال بیت‌کوین‌کش پشتیبانی می کند. این والت فقط نسخه موبایل دارد.

 • JAXX (کیف‌پول نرم‌افزار اندروید،IOS و ویندوز)

کیف‌پول Jaxx یکی از کیف پول‌های نرم‌افزاری برای ذخیره ارز رمزپایه BCH می‌باشد برای ورود به این کیف پول کاربران می‌توانند از قابلیت‌های اسکن کدهای QR و پین کد موجود در آن استفاده کنند.

 • Electron Cash (کیف پول نرم‌افزاری ویندوز و اندروید)

الکترون کش (Electron Cash) نسخه جدیدی از کیف پول اصلی بیت کوین است و به کاربران امکان گرفتن نسخه پشتیبان از کیف پولشان را می‌دهد تا از طریق پسورد رمزگذاری شده با امنیت بسیار بالا از کیف پول خود محافظت کنند.

 • کیف‌پول Exodus (کیف‌پول نرم‌افزاری ویندوز)

Exodus یک کیف‌پول نرم‌افزاری است که در سال 2015 ساخته شده است. این کیف پول دارایی‌های شما را در یک نمودار گرافیکی بسیار جذاب به نمایش می‌گذارد. بنابراین شما می‌توانید در هر لحظه از میزان دارایی خود با خبر شوید. این کیف پول برای سیستم عامل‌های مختلفی مانند مک، لینوکس و ویندوز به صورت کاملا رایگان قابل استفاده می‌باشد.


برنامه‌های آینده بیت کوین کش


اگرچه بیت کوین کش نسخه بهینه شده بیت کوین است و توسعه دهندگان آن توانسته‌اند با اختراع این ارز دیجیتال مشکل تراکنش‌های بیت کوین را حل کنند اما در حال حاضر بیت کوین با استفاده از شبکه لایتنینگ (Lightning) موفق شده است مشکلات خود را تا حدودی حل کند به همین دلیل عده‌ای نگران سرنوشت بیت کوین کش هستند. 

راجر ور موسس بیت‌‌کوین‌‌ کش همواره تلاش می‌کند تا بیت کوین کش را به عنوان یک بیت کوین اصلی معرفی کند و امیدوار است با بیان ویژگی‌های مشترک این ارز دیجیتال آن را برتر از بیت کوین معرفی کند. ویژگی‌هایی مانند انجام حداکثر 68 تراکنش در ثانیه می‌تواند در برابر 7 تراکنش بیت کوین قابل تحسین باشد.

 

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک