راهکار‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال در سال 2020 / این اشتباهات رایج را انجام ندهید.

۵۰ اشتباهی که نباید در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال انجام دهید

همتاپی
9 مرداد 1399 - 19:03
زمان مطالعه : 9 دقیقه

هر کس می‌تواند با سرمایه‌گذاری در حوزه ارز دیجیتال سود زیادی کسب کند. شما فقط باید در زمان مناسب سرمایه‌گذاری کنید. مانند دسامبر 2017 وقتی که هیچ‌کس ضرر نکرد.

سرمایه‌گذاری در زمان مناسب نیاز به شانس دارد. تنها کسانی که هر روز استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود را بهبود می‌بخشند و اشتباهات خود را پس از دیگری اصلاح می‌کنند می‌توانند به طور پیوسته مشکلات را از پیش پا برمی‌دارند و پیشرفت کنند. فقط ماهرترین و قانونمندترین سرمایه‌گذاران با گذشت زمان سودهای زیادی بدست می‌آورند. در حالی که افراد خیال‌باف و مبتدی در نهایت کوین‌های به درد نخور را نگه می‌دارند. 

در این مقاله ما به آخرین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌پردازیم و لیستی از اشتباهات رایج که هنگام سرمایه‌گذاری در بازار پر نوسان ارزهای رمزنگاری شده باید از آنها اجتناب شود گردآوری کرده‌ایم. در ابتدا با رایج‌ترین اشتباهات شروع خواهیم کرد و به تدریج به موارد پیشرفته‌تر خواهیم پرداخت. بنابراین اگر یک سرمایه‌گذار باتجربه هستید، حتما این مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق همتاپی اقدام کنید


1. اصول اولیه ارز دیجیتال را نمی‌دانید


اگر تازه شروع به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال کردید و به احتمال زیاد مشتاق معامله کردن هستید، این اشتیاق قابل درک می‌باشد. اما نباید عجله کنید. کمی وقت بگذارید و یک استراتژی اساسی برای معامله کردن در ارزهای دیجیتال برای خود در نظر بگیرید و به خودتان آموزش دهید (منظور اینکه خودتون وقت بگذارید و درباره ارزهای دیجیتال کنید). آیا اصول اولیه تکنولوژی بلاکچین و بیتکوین را می‌دانید؟ آیا می‌دانید تفاوت گردش با سرمایه کل چیست؟ آیا می‌دانید تورم چیست؟ آیا در مورد صرافی‌های ارز دیجیتال، کیف پول‌، کلید خصوصی و کلید عمومی آگاهی دارید؟ 

اگر نمی‌توانید به این سؤالات اساسی پاسخ دهید، دیر یا زود دچار مشکل خواهید شد. لازم است کمی وقت بگذارید و خودتان را آماده کنید.


2. اقدامی نمی‌کنید


سرمایه‌گذاران بالقوه هر روزه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را از دست می‌دهند. زیرا در مورد نحوه شروع به کار اطمینان ندارند. در حالی که سرمایه‌گذاران باتجربه حتی می‌توانند از ارزهای دیجیتال جدید یا ارزهای دیجیتالی که فعال نیستند نیز سودهای قابل توجهی به دست آورند.

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید  

چرا؟ زیرا آن‌ها از اشتباه کردن می‌ترسند. اولین قدم، اقدام کردن است. پس برای اینکه کار را با شور و شوق شروع کنید و شک نکنید. اقدام منجر به تجربه خواهد شد و تجربه منجر به تصمیم‌گیری بهتر می‌شود. در حقیقت، اهمیت اصلی تجربه، یادگیری از اشتباهاتی است که مرتکب می‌شوید.

اسکار ویلد (Oscar Wilde)

اسکار ویلد (Oscar Wilde):

تجربه کلمه‌ای ست که افراد برای اشتباهات خود به کار می‌برند

اگر احساس می‌کنید که آماده سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال هستید، برای انجام اولین سرمایه‌گذاری خود اقدام کنید. برای شروع می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را با 10 دلار، در هر صرافی که تمایل دارید و بر روی هر ارز دیجیتالی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید. 

نمی‌توانید تصور کنید که برداشتن یک ‌قدم کوچک با اقدام نکردن چقدر متفاوت است. این همان جایی است که می‌توانید تجربه کسب کنید و فراز و نشیب سرمایه‌گذاری را احساس کنید. یک مسیر کاملا پر تلاطم است.


3. فناوری ارز دیجیتال را درک نمی‌کنید


آنچه بیتکوین و بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده را نوآورانه می‌سازد، فناوری بنیادی آن‌ها است. اما اگر اصول فناوری بلاکچین و رمزارزها را درک نکنید، مسیر سرمایه‌گذاری در آنها پر خطر خواهد بود. تا زمانی که در تصمیم گیری‌های سرمایه‌گذاری خود به “دانش” دیگران تکیه کنید، و نتوانید این اصول را برای خود ارزیابی کنید، فرصت‌های بزرگی را از دست خواهید داد. از این گذشته، سازندگان بیت کوین و پذیرندگان اولیه آن همه متخصصان فناوری بودند. از این رو شما می‌بایست منابع آموزشی معتبر در این حوزه را پیدا کنید، برای یادگیری زمان بگذارید و از همه مهم‌تر، از مسیر یادگیری لذت ببرید. هنگامی که بتوانید پاداش بلاک، الگوریتم‌های اجماع، اقدامات پیش از استخراج و همه این اصطلاحات خیالی را درک کنید، یک سرمایه‌گذار خوب و مستقل خواهید بود. فناوری بلاکچین دائماً در حال پیشرفت است؛ بنابراین با بهترین حالت ممکن با آن همراه شوید.


4. کارمزدهای ارز دیجیتال را نادیده می‌گیرید


حالا که قرار است در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال اقدامی انجام دهید، وقت بگذارید و صرافی با بهترین کارمزد را پیدا کنید. وقتی افراد شروع به خرید و فروش بیت کوین و ارز دیجیتال می‌کنند و با امید اینکه سودهای کمی به دست آورند، روزانه معاملات زیادی انجام می‌دهند. شاید این کار از نظر تئوری خوب باشد اما کارمزدهای اکسچنج‌ها، این افراد را با شکست مواجه می‌کند. حتی اگر کارمزدها کم باشند.

4. کارمزدها را نادیده می‌گیرید

قبل از خرید و فروش هر نوع رمزارزی حتما تحقیق کنید.  برای تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار موفق، باید همین حالا عادت‌های خوب را شروع کنید.


5. بیش از حد در ارزهای دیجیتال معامله می‌کنید


برخی از سرمایه‌گذاران یا به عبارتی اغلب مبتدیان می‌خواهند در یک روز 20 معامله انجام دهند و این خطرناک است. در نهایت، بسیاری از آن‌ها به واسطه کارمزدها یا به دلیل اشتباه در معاملات ضرر می‌کنند و سپس برای بازیابی ضررهایشان معاملات بیشتری انجام می‌دهند و با این کار تنها شرایط را برای خود بدتر می‌کنند . واقعیت این است که در یک روز 20 فرصت تجاری خوب وجود ندارد. معامله بیش از حد منجر به تصمیم‌گیری ضعیف می‌شود.


6. پیامدهای مالیاتی را درک نمی‌کنید


معامله کردن بیش از حد، بدهکارهای مالیاتی شما را نیز افزایش می‌دهد. حداقل در ایالات متحده و کانادا اینگونه است. اکثر مردم فکر می‌کنند فقط برای سودهایی که از پول‌های فیات به دست آورده‌اند باید مالیات پرداخت کنند. اما در واقعیت، شما برای هر معامله‌ای که انجام می‌دهید باید مالیات پرداخت کنید، حتی برای ارزهای رمزنگاری شده. IRS و CRA هر معامله را همراه با سود یا زیان می‌بینند. به بیان ساده‌تر، اگر اتر را با بیتکوین بخرید، آن‌ها این معامله را یک رویداد مشمول مالیات با سود یا ضرر محقق مورد بررسی قرار می‌دهند. آن‌ها فرض می‌کنند که اتریوم را به دلار آمریکا فروخته‌اید و سپس بیتکوین را با دلار USD خریداری کرده‌اید، حتی اگر شما از این روش استفاده نکرده باشید.

نادیده گرفتن پیامدهای مالیاتی و کارمزدهای صرافی به ‌شدت روی استراتژی سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال تأثیرگذار خواهد بود. 

پیامدهای مالیاتی نیز مانند کامزدهای حاصل از انجام معامله و معاملات بد، دلیل دیگری است که چرا نباید بیش از حد معامله کرد.


7. کل پس‌انداز زندگی خود را در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید


اولین قانون سرمایه‌گذاری این است که بیشتر از آنچه که می‌توانید ضرر بدهید سرمایه‌گذاری نکنید. باید خود را برای از دست دادن آنچه سرمایه‌گذاری کرده‌اید آماده کنید. در نهایت، با بالا و پایین رفتن قیمت، باید آرام باشید و در عین حال با داشتن مخارج عادی به زندگی سالم خود ادامه بدهید. داستان‌های وحشتناک بی‌شماری از افراد شنیده‌ام که از روی طمع با تمام پس‌اندازهای زندگی‌شان یا قرض گرفتن مبالغ زیادی پول سرمایه گذاری می‌کنند. این یک اشتباه بزرگ است.

واقعا خنده‌دار است، هر چقدر که موفق باشید باز هم طمع شما به احتمال زیاد غالب است. به‌عنوان مثال، اگر در یک مقطع 50000 دلار سرمایه‌گذاری کنید و 150000 دلار بدست آورید، آنگاه ذهن شما این موفقیت‌ را با استدلال عقلی تفسیر می‌کند و به صورت قانون و قاعده در می‌آورد و اهمیت موضوع را برای شما کم رنگ می‌کند. اما اگر بازار ریزشی باشد، دوباره به نقطه سربه‌سر بازمی‌گردید و یا ضرر می‌کنید.


8. تصور می‌کنید که ارزهای دیجیتال مانند سهام هستند


 برای آموزش خود وقت بگذارید و بدانید روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید.

ارزهای دیجیتال، سهام یک شرکت خاص یا بورس نیستند. شما هیچ‌گونه مالکیتی در شرکت ندارید و سودی هم دریافت نمی‌کنید.

اگر شرکتی یک ارز دیجیتال ارائه دهد، این امکان هست که شرکت سود کند، بدون اینکه فایده‌ای برای شما داشته باشد. از طرفی دیگر، ممکن است یک شرکت عملکرد خوبی داشته باشد اما ارزش ارز دیجیتال آن کاهش یابد.

تنها استثنائی که باید در اینجا قائل شد توکن‌های امنیتی می‌باشند که می‌تواند به سرمایه‌گذاران خود مالکیت اعطا کند. اما با این‌ وجود، به دستورالعمل‌های ارائه آن ارز دیجیتال بستگی دارد.

ارزهای دیجیتال بازی متفاوتی دارند.


9. به دنبال ارز دیجیتال ارزان قیمت می‌گردید


با رؤیای لامبورگینی و جت‌های خصوصی به دنبال کوین‌‌های ارزان نباشید.

بسیاری از سرمایه‌گذاران بی‌سواد در فضای رمزنگاری، ارزهای دیجیتال ارزان‌ قیمت را خریداری می‌کنند. زیرا فکر می‌کنند این رمزارزها شانس بیشتری برای بازدهی بالا دارند. 

اگر یک کوین با قیمت 0.01 دلار و کوین دیگری با قیمت 75 دلار در اختیار این افراد  قرار بگیرد، آن‌ها کورکورانه کوین 0.01 دلاری را خریداری می‌کنند زیرا فکر می‌کنند حرکت کوین از 0.01 دلار به 0.02 دلار، راحت‌تر از 75 به 150 دلار است.

 این یک تله رایج است.

فاکتورهای زیادی بر قیمت یک ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند، دو مورد از مهم‌ترین عوامل عبارتند از: عرضه در گردش و ارزش جهانی ارز. اغلب مواقع یک ارز دیجیتال ارزان دارای عرضه بالایی می‌باشد که این کار قیمت آن را کاهش می‌دهد. اگر عرضه انبوه و ارزش واقعی آن کم باشد، آنگاه کوین قیمت گذاری شده در 0.01 دلار، کم ارزش‌گذاری نشده است و حتی می‌تواند پایین‌تر هم قیمت گذاری شود.

عامل مهمتری که در هنگام جستجوی ‌کوین‌های با پتانسیل رشد بالا باید در نظر گرفته شود، سرمایه بازار رمزارز مورد نظر می‌باشد. “سرمایه بازار” از طریق (قیمت فعلی * سرمایه در گردش) محاسبه می‌شود و غالبا شاخص بهتری (نه بهترین شاخص) برای ارزیابی یک ارز توسط سرمایه‌گذاران می‌باشد. 

اگر می‌خواهید ارز خوب بعدی را پیدا کنید، به دنبال ارزهایی باشید که سرمایه بازاری کمی دارند. 

ارزهای دیجیتال با سرمایه پایین از پتانسیل بیشتری برای رشد برخوردار هستند اما با ریسک بسیار بیشتری نیز همراه می‌باشند (عدم موفقیت، نقد شوندگی و غیره).

در نهایت، اگر هنوز در این حوزه مبتدی هستید باید از این ارزهای دیجیتال دوری کنید و سرمایه‌گذاری‌های بعدی خود را براساس ارزش بالقوه آن‌ها در دنیای واقعی انتخاب کنید.


10. فکر می‌کنید همیشه باید حق با شما باشد


همیشه حق با شما نیست و ایرادی هم ندارد. دوست ندارم این را به شما بگویم،اما خودتان باید به آن برسید. سرمایه‌گذاری حتی برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای یک بازی حدس زدنی پرخطر است که کمی تابع شانس می‌باشد. برای پیروزی در این حوزه، کافی ست درصدی از مواقع حق با شما باشد. 

به‌عنوان مثال، در یک نگاه بلند مدت اگر 55 درصد از مواقع سرمایه‌گذاری شما 2 برابر شود، آنگاه می‌توانید 45 درصد از مواقع ضرر بدهید.


11- مرتکب اشتباه می‌شوید


دست نگه‌دار، دوست من! هنگام انتقال پول خود عجله نکنید و از صحت آدرس‌ کیف پول هنگام ارسال و دریافت مطمئن شوید. هرگز آدرس والت ارز دیجیتال را تایپ نکنید. فقط آن‌ها را کپی و paste  کنید. به این ترتیب، از بروز هرگونه اشتباه تایپی جلوگیری می‌کنید. علاوه بر این کار سریع‌تر است! بعد از کپی و paste  کردن آدرس والت، همیشه دو حرف اول و سه حرف آخر را چک کنید.


12. به سبد سهام ارز دیجیتال خود تنوع نمی‌دهید


استراتژی سرمایه‌گذاری شما در ارز دیجیتال باید داری تنوع باشد. شاید سرمایه گذاری در یک رمز ارز وسوسه‌انگیز باشد ولی تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. هر سرمایه‌گذار باتجربه‌ای در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند و خود را در برابر ریسک مصون کرده یا آن را مدیریت می‌کند. ممکن است متوجه شده باشید برخی از ارزها به نحوی با هم مرتبط هستند، وقتی قیمت یکی از این ارزها بالا می‌رود، دیگری پایین می‌آید. اگر این حالت وجود دارد و شما به آینده هر دو ارز دیجیتال علاقه مند هستید می توانید در هر دوی آنها سرمایه گذاری کنید. در این سرمایه‌گذاری شما بسیار مطمئن‌تر خواهد بود.

توصیه من: حداقل 5 نوع ارز دیجیتال داشته باشید.


13. سبد ارز دیجیتال خود را بیش از حد متنوع می‌کنید


تعداد ارز دیجیتال‌ را طوری انتخاب کنید که بتوانید آن‌ها را پیگیری کنید. این به معنای پیگیری اخبار و نوسانات قیمت آنها نیز می‌باشد. 

توصیه من: هر بار حداکثر روی 10 ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

13. سبد خود را بیش از حد متنوع می‌کنید.

در تنوع ارز دیجیتال خود مسئولیت داشته باشید!


14. خودتان تحقیقات لازم را در ارزهای دیجیتال انجام نمی‌دهید 


 قبل از سرمایه‌گذاری روی یک ارز درباره آن تحقیق کنید. بسیاری از مردم از روی هیجان کاذب سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از مردم با دیدن صحبت سرمایه‌گذاران در توییتر یا فیس بوک در مورد یک ارز و افزایش قیمت ارزی خاص، خرید عجولانه و بدون برنامه ریزی انجام می‌دهند. این اقدام اغلب پایان خوبی ندارد. حتما خودتان بررسی کنید. هنگام بررسی یک پروژه، باید بتوانید به موارد زیر پاسخ دهید:

  • هدف پروژه چیست؟
  • اعضای اصلی تیم چه کسانی هستند؟ آیا آن‌ها قبلا با هم کار کرده‌اند یا در گذشته موفقیتی داشته‌اند؟
  • انتظار می‌رود چه زمانی شبکه اصلی راه‌اندازی شود؟

اگر پاسخی برای این سوالات داشته باشید، زمان آن رسیده که شروع کنید. از اینکه فرصت سرمایه گذاری را از دست بدهید نترسید؛ همیشه فرصت‌های بیشتری در آینده پیش خواهند آمد.


15. بررسی‌ها و تحقیقات شما درباره ارزهای دیجیتال کافی نیست


به محض اینکه متوجه شدید بر روی چه موضوعی باید تحقیق کنید، تحقیقات و بررسی‌های خود را شروع کنید. اگر در بیت کوین و ارزهای دیجیتال تازه‌کار هستید این روند می‌تواند برای شما زمان‌بر باشد. اما هرچه بیشتر درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال تحقیق کنید، درک شما در این زمینه بهتر خواهد شد.

در اینجا چند اصل برای شروع کار آورده شده است:

  1. با توجه به موضوع، برای هر کوین یا ارز دیجیتالی نگاهی به وب‌سایت اطلاع‌رسانی BitcoinTalk.org بیندازید.
  2. در اینترنت جستجو کنید و ببینید آیا بر روی این ارز  بررسی انجام‌ گرفته یا  موردی از  کلاهبرداری این ارز دیجیتال تا به حال گزارش شده است. اگر در گوگل یا Reddit صحبت‌های زیادی درباره کلاهبرداری آن ارز دیجیتال مشاهده کردید، حتما ارزش این را دارد که بررسی‌های عمیق‌تری انجام دهید. 
  3. مسائل اقتصادی هر ارز مانند ارزش بازار، حجم معاملات، تاریخچه قیمت و سرمایه کل بازار و سرمایه در گردش را حتما بررسی کنید. 
  4. نظرات متقابل متخصصان حوزه‌ ارزهای دیجیتال را بررسی و ارزیابی کنید. هرگز تنها به یک عقیده اطمینان نکنید.

16. اطلاعاتتان را در مورد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به روز نگه نمی‌دارید


وقتی صاحب 5، 6، 7 یا … نوع ارز دیجیتال می‌شوید، میزان مسئولیتی که به عهده شماست افزایش می‌یابد. مطمئن شوید که اطلاعاتتان را با تمام نوسانات قیمتی این ارزهای دیجیتال به‌ روز نگه می‌دارید.

برای اینکه دراطالاعاتتن را در مورد بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بروز نگه دارید می‌بایست:

  • آن‌ها را از طریق شبکه‌های اجتماعی و از طریق وبلاگشان دنبال کنید.
  • به کانال‌های ارتباطی آن‌ها بپیوندید مانند تلگرام و دیسکورد
  • وب‌سایت‌ها و موضوعات Bitcointalk را نشانه‌گذاری (هایلایت) کنید.

ترجمه و جمع‌آوری: واحد تحقیق و توسعه مجموعه همتا پی 

4 4 رای
امتیاز مقاله
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
اشتراک
اطلاعیه از
guest
0 نظر
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

ویدیوها اینفوگرافیک