هر آنچه باید درباره بازار گاوی (Bull market) در ارزهای دیجیتال بدانید

هر آنچه باید درباره بازار خرسی (Bear Market) در ارزهای دیجیتال بدانید

همتاپی
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
زمان مطالعه : 7 دقیقه

بازارهای مالی روندهایی برای حرکت دارند. با شناخت تفاوت‌ بین بازار خرسی و بازار گاوی می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در بازار بهتر تصمیم‌‌گیری کنید. حتما می‌پرسید چگونه؟ بگذارید مطلب را این طور بیان کنم،‌ هر روندی شرایط بازار را به سمت و سوی متفاوتی می‌کشاند. آیا می‌دانید بازار در حال حاضر در چه  روندی قرار دارد؟ و یا چطور می‌توانید همگام با تغییر شرایط پیش بروید؟ پس برای اینکه بدانید شرایط چگونه تغییر خواهد کرد باید بدانید که در حال حاضر بازار در چه روندی  قرار دارد.

منظور از روند بازار مسیر کلی‌ است که بازار در راستای آن در حرکت است. در یک بازار خرسی (bear market)، عموما قیمت‌ها نزولی هستند. به طوری که بازار خرسی در حقیقت یکی از چالش برانگیزترین بازه‌های زمانی برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال است، چالش این ماجرا برای افراد تازه‌کار چندین برابر است.

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش بیت کوین از طریق همتاپی اقدام کنید

بسیاری از تریدرها (معامله گران) علی‌الخصوص تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند که اگر بخواهیم از ابتدای امر به روند قیمتی بیت‌کوین نگاه کنیم. بیت‌کوین حتی با پشت سر گذاشتن چندین بازار گاوی یا صعودی (bull market) بزرگ باز هم چندین بار در جریان روند نزولی یا بازار خرسی بی‌رحم قرار گرفته است. تا به امروز قیمت بیت‌کوین در بازارهای خرسی متعدد تا بیش از 80% هم افت داشته است. در شرایط مشابه آلتکوین‌ها هم افت 90 درصدی را تجربه کرده‌اند. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که در مواجهه با چنین بازار بی‌رحمی چه باید کرد؟

در این مقاله، ابتدا به بازار خرسی یا روند نزولی می‌پردازیم و در ادامه این که چطور باید برای رویارویی با بازار خرسی آماده باشید را خواهید آموخت. بنابراین، باید بدانید با چه ترفندهایی در بازارهای این چنینی نه تنها ضرر نکنید بلکه از آن سود ببرید.

پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


منظور از بازار خرسی چیست؟


به زبان ساده بازار خرسی بازه زمانی است که قیمت در یک بازار مالی نزولی است. بازارهای خرسی بازارهای پرخطری هستند و می‌توانند به راحتی تمام سرمایه افراد تازه‌کار را از آن‌ها بگیرند. در این صورت سرمایه‌گذار یا معامله‌گر برای همیشه ترسیده می‌شود و دیگر به سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری در بازار مالی باز نمی‌گردد. چطور چنین چیزی ممکن است؟

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید 

تریدرها اصطلاح جالبی در این باره دارند. آن‌ها می‌گویند:

پله پله بالا می‌روی و با آسانسور پایین می‌آیی

به عبارتی دیگر, معمولا حرکت رو به بالا به آهستگی انجام می‌شود در حالی که سقوط ناگهانی و خطرناک است. چرا این گونه است؟ آنها می‌خواهند دارایی خود را به پول تبدیل کنند و سود خود را تا همان جا محدود کنند. زمانی که قیمت‌ها به سمت نزولی شدن متمایل می‌شوند،‌ تریدرها سیگنال را دریافت کرده و فورا دارایی خود را از بازار خارج می‌کنند،‌ مثل مهره‌های دومینو به دنبال آن‌ها سرمایه‌گذاران و افراد بیشتری از بازار خارج می‌شوند و قیمت‌ بیشتر و بیشتر افت می‌کند.  اگر بازار اهرمی باشد این افت شدیدتر نیز خواهد بود. نقدینگی در بازار افزایش یافته و نقدینگی بالا فروش بیش از حدی را با خود به همراه خواهد داشت.

در مقایسه با بازار صعودی، باید بگوییم که همواره افراد در بازارهای گاوی احساس رضایتمندی بیشتری دارند. قیمت‌ها صعودی هستند، همبستگی بالاتر از حد معمول است و دارایی اکثر افراد افزایش می‌یابد.

این است که اصطلاحا گفته می‌شود سرمایه‌گذاران در بازار خرسی «بریش (beraish)» عمل می‌کنند،‌ به این معنی که انتظار دارند قیمت‌ها افت کنند. همچنین بدان معناست که در بازارهای این چنینی تمایلات بازار بسیار کم می‌شود. اما باز هم باید تاکید کنیم به آن معنا نیست که تمامی افراد فعال بازار در موقعیت‌های کوتاه‌مدت قرار می‌گیرند، بلکه آن‌ها انتظار دارند قیمت‌ها پایین‌تر آمده و برای موقعیت‌های مناسب‌تر کمین کرده‌اند.


نمونه‌هایی از بازارهای خرسی


همانطور که گفتیم بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند که از ابتدای امر تاکنون بیت‌کوین در روند گاوی یا صعودی بوده است. اما آیا این امر بدان معناست که این بازار گاوی طولانی مدت هیچگاه خرسی نشده است؟ اینطور نیست. این بازار گاوی ریزش‌های خرسی بسیاری را تجربه کرده است. به عنوان نمونه بعد از حرکت بی‌سابقه بیتکوین تا قله 20.000 دلار در دسامبر سال 2017؛ بازار به طرز بی‌رحمانه‌ای خرسی شد.

افت قیمت بیت‌کوین در سال 2017، بعد از یک دوره بازار گاوی

افت قیمت بیت‌کوین در سال 2017، بعد از یک دوره بازار گاوی

همچنین قبل از بازار خرسی سال 2018،‌ در سال 2014 نیز بیت‌کوین یک دوره افت قیمت 86% را تجربه کرد.

افت قیمت 86% بیت‌کوین پس از سال 2013 

افت قیمت 86% بیت‌کوین پس از سال 2013 

علاوه بر موارد بالا، در سال 2020 مجددا قیمت بیتکوین 3000 دلار شد. اما از این پایین‌تر نرفت. اگر قیمت‌ بیتکوین از این عدد هم پایین‌تر می‌رفت بازار برای چندین سال خرسی باقی می‌ماند.

قیمت بیت‌کوین مجددا تا پایین‌ترین حدی که قبلا در بازارهای خرسی تجربه کرده بود، نزول کرده است.

قیمت بیت‌کوین مجددا تا پایین‌ترین حدی که قبلا در بازارهای خرسی تجربه کرده بود، نزول کرده است.

از آن زمان به بعد این سطح از قیمت شکسته نشد. می‌توان این طور استدلال کرد که هراس ناشی از شیوع ویروس کرونا باعث شد که به این سطح از قیمت برسد. باید اضافه کنیم زمانی که پای تحلیل تکنیکال در میان است هیچگاه نمی‌توان به طور قطعی نظر داد، تنها می‌توان براساس احتمالات صحبت کرد.

نمونه‌های دیگری از بازار خرسی را می‌توان در بازار بورس و اوراق بهادار مشاهده کرد. افسردگی شدید در بحران مالی سال 2008 یا سقوط بازار سهام در سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا نمونه‌های قابل توجهی از بازار خرسی هستند. این رویدادها خسارات جبران ناپذیری به وال استریت وارد کردند و بر قیمت سهام در سراسر جهان تاثیر گذاشتند. شاخص‌های بازار همچون نزدک (Nasdaq 100)، میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) یا شاخص S&P 500 در این بازه‌های زمانی به شدت سقوط کردند.


تفاوت‌های بازار گاوی و خرسی 


این دو بازار یک تفاوت ساده با هم دارند،‌ در بازار گاوی قیمت‌ها بالا می‌روند در حالی که در بازار خرسی قیمت‌ها افت می‌کنند.

یکی از تفاوت‌های چشمگیر دیگر این دو در این است که بازارهای خرسی می‌توانند ثبات طولانی‌تری داشته باشند. در این صورت قیمت‌ها به یک اندازه بالا و پایین می‌رود. در نتیجه، در بازار خرسی نوسانات بسیار کم است و معاملات کمی انجام می‌شود. همچنین ممکن است این حالت در بازارهای گاوی نیز دیده شوند؛ اما در بازارهای خرسی بیشتر به چشم می‌خورد. جدای تمام این موارد، افت قیمت‌ها در این بازه زمانی طولانی برای بسیاری از سرمایه‌گذاران مطلوب نیست.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا می‌توانید در وهله اول برای کوتاه مدت بر روی دارایی سرمایه‌گذاری کنید. اگر نتوانید دارایی‌های خود را در مارجین و غیره کم کنید، در این صورت مهامله‌گر می‌تواند به سرمایه‌گذاری در استیبل‌کوین‌ها یا پول نقد بازگردد. این نوع سرمایه‌گذاری طولانی مدت‌تر، بدون بودن در جریان روند نزولی و نبود علاقه‌ای به خرید خواهد بود. در نهایت عملکرد قیمت بسیار کند و بدون نوسانات فوق‌العاده می‌باشد.

در بازار خرسی فروش‌های پشت سر هم موجب افت بیشتر قیمت‌ها شده و خرس‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری بر بازار حکومت خواهند کرد.


چگونه در یک بازار خرسی ترید کنیم؟


یکی از ساده‌ترین استراتژی‌هایی که تریدرها می‌توانند در بازارهای خرسی اتخاذ کنند این است که سرمایه خود را به صورت پول نقد یا ارزهای با قیمت ثابت (ُStablecoins) نگه دارند. اگر افت دائمی قیمت‌ها برای شما مطلوب نیست، بهتر است تا خارج شدن بازار از حالت خرسی و بالا رفتن قیمت‌ها صبر کنید. اگر انتظار برود که بازار گاوی خواهد شد، آن وقت سرمایه خود را وارد کرده و سود ببرید. اگر از آن دسته افراد هستید که می‌توانید برای بلند مدت، حتی برای ماه‌ها و دهه‌ها، به دارایی خود دست نزنید و آن را نگه‌ دارید (hodling)، بازار خرسی برای شما الزاما به معنای فروش نیست.

زمانی که بحث ترید و سرمایه‌گذاری مطرح می‌شود، بهتر است هم‌ جهت با روند بازار خرید و فروش کنید. یکی از راهکارهای سودآور برای خرید و فروش در بازار خرسی این است که از موقعیت‌های کوتاه مدت بهره بگیرید. با این کار، زمانی که قیمت‌ها نزولی هستنند، تریدرها از این افت قیمت‌ می‌توانند سود ببرند. راهکارهایی همچون تریدهای روزانه (day trading)، تریدهای نوسانی (swing trading) و ترید در موقعیت‌های مشخص (position trading) از مناسب‌‌ترین روش‌ها هستند. هدف اصلی این است که همسو با روند پیش بروید. با توجه به آنچه گفته شد، معامله‌گران به دنبال معاملات “ضد روند” خواهند بود، به این معنا که معاملات آنها مخالف جهت روند اصلی است. بیایید ببینیم چگونه این موضوع کار می‌کند.

در صورت ورود به بازار خرسی باید با موقعیت طولانی مدت وارد شوید. این حرکت «رالی بازار خرسی» یا «جهش گربه مرده (Dead cat bounce)» (اصطلاحی است که برای بهبود موقتی و مختصر قیمت‌های نزولی به کار می‌رود) نامیده می‌شود. حرکت‌های قیمت “ضد روند” می‌تواند ناپایدار باشد و تریدرها از این موقعیت برای تغییر جهش کوتاه مدت به بلند مدت بهره می‌گیرند. با این وجود، زمانی که بازار خرسی به طور کلی تمام شود، باز هم فرض بر این است که روند نزولی بعد از این جهش دوباره باز می‌گردد.

به همین خاطر است که تریدرهای موفق زمانی که قیمت‌ها بالاست سود خود را از بازار کسب می‌کنند و قبل از اینکه بازار خرسی دوباره بازگردد خارج می‌شوند. در صورتی که موفق نشوند به موقع از بازار خارج شوند، باید برای مدت زمان طولانی موقعیت خود را حفظ کنند تا خرس‌ها از بازار خارج شوند. بنابراین، باید در نظر داشته باشید که ترید در بازار‌های خرسی بسیار پرخطر است. حتی تریدرهای با تجربه نیز ممکن است بخشی از دارایی خود را در بازارهای این چنینی از دست بدهند.


نتیجه‌گیری 


در مورد بازارهای خرسی و اینکه چطور تریدرها می‌توانند در این بازارها دارایی خود را حفظ کنند با یکدیگر صحبت کردیم. اگر بخواهیم به طور مختصر مروری بر نتایج داشته باشیم باید بگوییم که بهترین استراتژی در مواجهه با بازار خرسی این است که دارایی خود را به صورت نقد نگه دارید و منتظر فرصت‌های امن‌تر برای ورود باشید. در این میان، شاید برخی از تریدرها تمایل داشته باشند از موقعیت‌های کوتاه مدت بهره‌مند شوند. در نهایت باید بگوییم که هوشمندانه‌ترین کار این است که در رویارویی با هر بازاری هم جهت با آن حرکت کنید.

در قسمت دیدگاه‌ها می‌توانید نظرات خود را در مورد بازار خرسی برای ما بنویسید و یا سوالات خود را در مورد بازار خرسی مطرح کنید. 

ترجمه و جمع‌آوری: واحد تحقیق و توسعه مجموعه همتا پی

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید
صرافی ارزهای دیجیتال همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
ورود به بخش معاملات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ویدیوها اینفوگرافیک