چین‌لینک (Chainlink) چیست؟ از مفاهیم پایه تا خرید و فروش چین لینک | همتاپی

چِین لینک (Chainlink) چیست؟ از مفاهیم پایه تا خرید و فروش ‌لینک 

همتاپی
۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
زمان مطالعه : 5 دقیقه

چِین لینک یکی از پرکاربردترین پروژه‌ها در فضای ارزهای دیجیتال است. در حقیقت یک سرویس اوراکل (oracle) غیرمتمرکز است که داده‌های خارجی را برای قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم فراهم می‌کند. به بیان دیگر، چین لینک بلاکچین‌ها را با جهان واقعی مرتبط می‌کند.

 

فهرست مطالب:(با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت شوید.)

 

چین لینک را می‌توان مجموعه‌ای از زنان و مردان خردمند در نظر گرفت که همواره به دنبال نزدیک‌ترین ایده‌ها به جهان واقعی هستند. سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا این مجموعه مورد اعتمادتر از سایرین هستند؟ در ادامه در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

قراردادهای هوشمند (smart contract) توافقات را به صورت خودکار در بستر بلاکچین اجرا می‌کنند. این قراردادها اطلاعات را سنجیده و زمانی که  شرایط مشخص شده در قرارداد انجام شد،‌ توافقات اجرایی می‌شوند. با این وجود، در این بین یک مشکل وجود دارد.

در بلاک چین راهکار مناسبی برای دسترسی به داده‌های خارجی وجود ندارد. یکی از بزرگترین چالش‌های قراردادهای هوشمند مرتبط کردن داده‌های خارج از زنجیره (off-chain data) با داده‌های که دورن زنجیره‌ (on-chain data) می‌باشد. 

در این میان چین‌لینک سعی دارد با ایجاد سرویس اوراکل غیرمتمرکز این مسئله را حل کند. به طور خلاصه، اوراکل نرم‌افزاری است که داده‌های خارجی را به زبانی که برای قراردادهای هوشمند قابل فهم باشد (و برعکس) ترجمه می‌کند. 

وجه تمایز چین لینک با سایر اوراکل‌های بلاک چین چیست؟ برای پاسخ به این پرسش اول باید بدانیم که در واقع چین لینک چیست؟


چین لینک چیست؟


چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز بر مبنای بلاکچین است که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد به منابع داده خارجی متصل شوند. این منابع خارجی عبارتند از APIها، سیستم‌های داخلی یا هر منبع تامین داده‌ی خارجی. لینک (LINK) یک توکن ERC-20 است که برای پرداخت سرویس‌های اوراکل در شبکه به کار گرفته می‌شود.

چه عاملی چین‌لینک را غیرمتمرکز می‌کند؟ قبل از پاسخ به این پرسش به مفهوم اوراکل متمرکز می‌پردازیم. همان طور که از نام آن پیداست اوراکل متمرکز تنها تامین‌کننده اطلاعات لازم برای قراردادهای هوشمند می‌باشد. این تامین‌کننده اطلاعات فقط و فقط یک منبع اطلاعاتی است و این امر به خودی خود می‌تواند مشکلات زیادی را در پی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر اطلاعات غلط یا غیر معتبر ارائه کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کار تمام سیستم‌هایی که بر مبنای این اطلاعات کار می‌کنند مختل می‌شود. این مسئله تحت عنوان مشکل اوراکل شناخته می‌شود که دقیقا همان اختلالی است که چین لینک می‌خواهد حل کند.


چین لینک چگونه کار می‌کند؟


چین لینک برای رفع این معضل از شبکه‌ای از نودها کمک می‌گیرد تا در حد امکان معتبرترین و درست‌ترین اطلاعات در اختیار قراردادهای هوشمند قرار گیرد.

به بیان دیگر، قراردادهای هوشمند به داده‌های جهان واقعی نیاز دارند و این شبکه به دنیای واقعی درخواست ارسال می‌کند. پروتکل چین لینک این رویداد را ثبت کرده و آن را به نودهای (nodes) چین لینک ارسال می‌کند تا برحسب نیاز از این اطلاعات استفاده کنند.

داده‌هایی که از منابع مختلف گرفته شده‌اند توسط چین لینک تایید شده و نحوه تایید ‌آنها باعث می‌شود تا این فرآیند قدرتمند باشد. چین لینک به کمک یک سیستم معتبر داخلی می‌تواند دقت و اعتبار منابع را بسنجد. این امر دقت نتایج را بالا برده و از قراردادها در برابر تمامی حملات احتمالی محافظت می‌کند.

حال، چگونه این اطلاعات در ارتباط با لینک (LINK) قرار می‌گیرند؟ قراردادهای هوشمند در ازای دریافت اطلاعات و خدمات مربوطه از اپراتورهای نودهای چین لینک به آنها لینک (LINK) می‌پردازند. این هزینه‌ها با توجه به شرایط و نیاز بازار به داده مربوطه توسط اپراتورهای نودها تعیین می‌شود.

همچنین اپراتورهای نودها برای ایجاد اطمینان به تعهد بلند مدت در پروژه، مبلغی را در شبکه استیک (stake) می‌کنند. این امر مشابه مدل کریتپواکونومیک (cryptoeconomic) بیت‌کوین می‌باشد. بدین صورت، اپراتورهای نودهای چین لینک نیز در قبال داشتن رفتار صادقانه در انجام وظایف خود تشویق می‌شوند.


چین لینک و دیفای (DeFi)


از زمانی که سیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) محبوبیت بیشتری پیدا کرده، توجه همگان به سرویس‌های باکیفیت اوراکل نیز جلب شده است. علاوه بر این، اکثریت این پروژه‌ها به نحوی از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند و برای اینکه این قراردادها به درستی اجرا شوند، به داده‌های خارجی نیاز دارند.

از آنجایی که اوراکل‌های متمرکز ممکن است دستکاری شوند، پلتفرم‌های دیفای که از آنها استفاده می‌کنند در برابر حملات زیادی از جمله حملات وام‌های آنی (flash loans) بسیار آسیب‌پذیر خواهند بود. در حال حاضر تعداد رخدادهای این چنین کم نیستند. تا زمانی که از این سرویس‌های متمرکز استفاده کنیم همچنان شاهد این وقایع خواهیم بود. 

برخی از افراد تصور می‌کنند که چین لینک می‌تواند تمامی این مشکلات را برای آن‌ها برطرف کند. اما این انتظار درستی نیست. چرا که در پروژه‌هایی همچون آوه (Aave)، سینتتیکس (Synthetix)، و موارد مشابه، علی‌رغم اینکه بر تکنولوژی چین لینک متکی هستند، نوع جدیدی از خطرات نیز به وقوع می‌پیوندد. در صورتی که پلتفرم‌های متعدد به یک سرویس اوراکل متکی باشند و چین‌لینک به طور ناگهانی از کار بیفتد تمامی آن‌ها خسارت خواهند دید.

البته این موضوع بعید به نظر می‌رسد. باید توجه داشت که چین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است و هیچ گونه شکستی در آن وجود ندارد. با این حال، بد نیست به این پیشینه تاریخی اشاره کنیم که در سپتامبر سال 2020 نودهای چین لینک مورد حمله اسپم قرار گرفتند و مهاجمین از والت‌های اپراتور نود 700 اتریوم (ETH) سرقت کردند. در حالی که این حمله فورا رفع شد، اما این اتفاق به ما گوشزد می‌کند که هیچ سیستمی به طور کامل در برابر فعالیت‌های مخرب مقاوم نیست.  


تولید و عرضه توکن‌های لینک (LINK) چگونه است؟


تعداد کل توکن‌های لینک 1 میلیارد می‌باشد. 35 درصد از آنها در عرضه اولیه سال 2017 به فروش رسیدند و در حال حاضر 300 میلیون توکن در اختیار کمپانی موسس قرار دارد.

برخلاف سایر دارایی‌های دیجیتالی، امکان فرآیند استخراج یا استیک کردن توکن‌‌های وجود ندارد. این امر باعث می‌شود تا عرضه در گردش آن افزایش یابد.


چگونه توکن‌های لینک را نگهداری کنیم؟


این توکن بلاک چین بومی‌ خاصی برای خود ندارد و به صورت یک توکن مستقل بر روی بلا چین اتریوم فعالیت می‌کند. توکن‌های لینک از استاندارد ERC-667 تبعیت می‌کنند، که از استاندارد ERC-20 اقتباس شده است. بنابراین، کاربران برای نگهداری این توکن‌ها می‌توانند از هر کیف پولی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کند،‌ مثل کیف پول‌های همتاپی، تراست والت یا متامسک، استفاده کنند.


کاربردهای لینک چیست؟


همانطور که گفتیم اپراتورهای نودهای چین لینک می‌توانند سهامی از لینک را در اختیار داشته باشند و هزینه اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند را از این طریق دریافت کنند. اپراتورها مبلغی را پیشنهاد می‌دهند و اپراتوری که پیشنهادش قبول شود در ازای دریافت این هزینه اطلاعات لازم را در اختیار قرارداد هوشمند مربوطه قرار می‌دهد. تمامی این پرداخت‌ها در قالب توکن‌های LINK صورت می‌گیرد.

این رویکرد اپراتورها را به گردآوری اطلاعات مربوطه تشویق می‌کند. چرا که در اختیار داشتن توکن‌های بیشتر به منزله‌ی دسترسی به داده‌های قراردادی بیشتر است. اگر اپراتوری بخواهد قوانین را زیر پا بگذارد،‌ توکن‌ها از او گرفته می‌شود.


منظور از «LINK Marines» چه کسانی هستند؟


در پروژه‌های ارزهای رمزنگاری شده اینکه پروژه‌ای نام مستعاری برای اعضای جامعه خود انتخاب کند امری کاملا عادیست. چین لینک یکی از پیشگامان و موفق‌ترین پروژه‌ها در این امر می‌باشد که نام مستعار «LINK Marines» (به معنای ارتش لینک) را برای اعضای جامعه خود برگزیده است.

هنگام ایجاد جامعه مورد نظر، چنین ایده‌هایی می‌تواند یکی از موثرترین و هوشمندانه‌ترین راه‌های بازاریابی در دنیای ارزهای دیجیتال باشد. از این طریق حامیان اصلی می‌توانند در شبکه‌های مجازی نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده، آنها را درگیر کارهای کنند و بازتاب آن را در سایر موارد ببینند.


چین لینک، نتیجه‌گیری


تکنولوژی چین لینک یکی از مهمترین ارکان اصلی دیفای و به عبارتی اکوسیستم رمزنگاری است. با وجود اینکه چین لینک ممکن است خطرات تازه‌ای را برای دیفای اتریوم به همراه آورد، اما منابع داده خارجی مورد اعتماد یکی از مهم‌ترین عوامل در محصولات یک اکوسیستم درون زنجیره سالم به شمار می‌آیند. 

در صورتی که پاسخ سوالات خود را درباره چین لینک و لینک در این مقاله نیافتید، می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح نمایید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش چین لینک صرافی ارز دیجیتال همتا پی

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
12 دی 1400 15:35

من شنیدم که ارز لینک کارمزد زیادی داره درسته؟

رضا
رضا
12 دی 1400 15:37

ممنون تمام اطلاعاتی که در مورد ارز چین لینک میخواستم توی مقالتون پیدا کردم

مریم
مریم
12 دی 1400 15:37

شما توی سایتتون فروش ارز چین لینک هم دارین؟؟

علی
علی
12 دی 1400 15:47

ممکنه با خرید لینک ضرر کنیم؟؟؟

ویدیوها اینفوگرافیک