نقد و بررسی صرافی­‌های غیرمتمرکز (DEX) ارزهای دیجیتال | همتاپی

نقد و بررسی صرافی­‌های غیرمتمرکز (DEX) ارزهای دیجیتال

همتاپی
11 آبان 1399 - 18:34
زمان مطالعه : 8 دقیقه

صرافی­‌های غیرمتمرکز (Decentralized Exchange-DEX) یک سرویس خدمات رسانی آنلاین همتا به همتا (peer-to-peer) یا به اختصار P2P می‌­باشند که امکان انجام معاملات رمزارزی بدون واسطه بین دو فرد را فراهم می‌­سازند.


صرافی غیرمتمرکز چیست؟


صرافی­‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX) با هدف برطرف کردن مشکلات موجود در صرافی‌­های متمرکز (centralized exchanges) به وجود آمده‌­اند. صرافی‌­های غیرمتمرکز، به صورت بدون واسطه، بازارهایی همتا به همتا (P2P) بر روی زنجیره­‌ی بلوک (blockchain) تشکیل می‌­دهند تا از این طریق معامله‌­گران بتوانند به صورت مستقل وجوه خود را ذخیره و به کار گیرند. کاربران این نوع صرافی‌­ها می‌­توانند بدون واسطه وارد معامله‌­ی رمز ارزی با یکدیگر شوند، به عبارت دیگر، ضرورت حضور و دخالت شخص ثالث وجود ندارد.  

خدمات غیرمتمرکز به صورت خودکار یا توسط شرکت‌کنندگان نظارت می‌­شود. فناوری دفتر کل توزیع شده (distributed ledger technologyDLT) امنیت دارایی کاربران را تامین می‌­کند. در کل، عمدتاً بلاکچین‌های آورده شده در ذیل در صرافی­‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌­گیرند: اتریوم (Ethereum) (EtherDelta, IDEX و غیره)، گرافین (Graphene) (BitShares CryptoBridge و غیره) یا بلاکچین های ایجاد شده توسط دیگر رمز ارزها (Waves, Switcheo و غیره).

نسبت تعداد و حجم صرافی‌­های متمرکز به صرافی‌­های غیرمتمرکز | همتاپی


تفاوت صرافی­‌های غیرمتمرکز و صرافی‌­های متمرکز در چیست؟


در صرافی‌­های متمرکز کاربرها باید شناسایی شوند، و کوین‌های (coins) این کاربران در حساب­ شرکت‌ها نگهداری می‌­شود. صرافی­‌های غیرمتمرکز دقیقاً در نقطه‌­ی مقابل صرافی­‌های متمرکز قرار دارند.   

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید  

مدیریت صرافی­‌های متمرکز بر عهده‌­ی شرکتی خاص یا شخصی خاص با هدف کسب سود است. این صرافی‌­ها مسئولیت حفظ امنیت داده‌­ها و اطلاعات معاملاتی کاربران را به عهده دارند. کنترل کامل چگونگی عملکرد بستر معاملاتی کاملا برعهده‌­ی این صرافی­‌هاست و به صورت مستقل تصمیماتی اتخاذ می­‌کنند که برای توسعه‌­ی خدمات ­رسانی آنان بسیار ضروری است.

تفاوت صرافی­‌های غیرمتمرکز و صرافی‌­های متمرکز در چیست؟ | همتاپی


تفاوت صرافی غیرمتمرکز از متمرکز


در مقابل، صرافی­‌های غیرمتمرکز به صورت خودکار یا نیمه ­خودکار با مشارکت و تصمیم‌­گیری شرکت­‌کنندگان پلتفرم معاملاتی مدیریت می‌­شود. این گونه پلتفرم‌های معاملاتی، به صورت فنی امکان برقراری تعاملات مستقیم بین شرکت‌­کنندگان را فراهم می‌­آورد و از روش ثبت توزیع شده (distributed registry) برای ذخیره و پردازش تمام اطلاعات یا تقریباً تمام اطلاعات بهره می‌­برد. صرافی غیرمتمرکز اطلاعات شخصی یا وجوه کاربران را بر روی سِرور رایانه‌­اش ذخیره نمی‌­کند و تنها در نقش پلتفرم معاملاتی با هدف یافتن موردی مناسب برای خرید یا فروش خدمات می‌­دهد.


مزایای صرافی­‌های غیرمتمرکز چیست؟


بیشترین نقاط قوت صرافی‌­های غیرمتمرکز ناشی از معماری توزیع‌­شده‌­ی آنها و نبودن مرکز کنترل واحد است.  

  • امنیت

 صرافی­‌های غیرمتمرکز، دارایی کاربران را ذخیره نمی‌­کنند. بنابراین، حملات هکرها و سقوط قیمت ارز نمی‌­تواند سبب از بین رفتن دارایی کاربران شود. عدم وجود نقطه ورود واحد که امکان دسترسی به تمام وجوه و داده­‌ها را فراهم می‌­آورد. کار را برای هکرها دشوارتر می‌­سازد و به نوبه­‌ی خود امکان حمله هکرها وجود نخواهد داشت، و این ویژگی اساساً صرافی­‌های غیرمتمرکز را متمایز از صرافی‌­های متمرکز که اغلب هک می‌­شود، می‌­سازد.

برای اطلاع بیشتر از حمله هکرها به صرافی‌های مختلف مقاله لیست عظیمی از بزرگترین سرقت‌های انجام شده در تاریخ بیت‌ کوین را مطالعه نمایید

  • احتمال بسیار پایین دستکاری

احتمال بسیار پایین سوءاستفاده و دستکاری قیمت‌ها یا جعل حجم معاملاتی به دلیل نبود ساختار مرکزی ذینفع از دستکاری- مستقر در صرافی- یکی دیگر از مزایای سرویس خدمات رسانی صرافی‌های غیر متمرکز است.

هیچ نوع حساب شخصی در صرافی غیرمتمرکز وجود ندارد و نیاز به هیچ نوع تأییدی نمی‌باشد. حتی لازم نیست ایمیلی ارسال شود. درنتیجه، امکان سرقت اطلاعات شخصی کاربران وجود ندارد. این ساختار، سرویس‌­دهی به مشتریان را بر مبنای ثبت توزیع شده به صورت ناشناس قرار می‌­دهد. در حالی که در مقایسه با صرافی‌­های دیگر باید احراز هویت فردی با هدف شناخت مشتری ((Know Your Customer (KYC) و مطابق با قوانین ضد پول­شویی ((Anti-Money Laundering (AML) صورت گیرد.

  • بدون نیاز به قانون­گذاران

 معماری توزیع‌­شده­‌ی صرافی‌­های غیرمتمرکز سبب حفاظت آنها و عدم دخالت مقامات محلی یا بین‌­المللی در امور مرتبط با این نوع صرافی­‌ها می‌­شود. این در حالیست که ضرورت پیروی از قوانین در ساختارهای متمرکز وجود دارد. به عبارت دیگر، سیستم خدمات ­رسانی صرافی متمرکز می‌­تواند به صورت کامل مسدود شود یا محدودیت‌هایی را برای کاربران اعمال کند که در این صورت برخی محدودیت­‌های مکانی یا محدودسازی برخی اختیارات در سیستم خدمات‌­رسانی به وجود می‌­آید.

  •  قابلیت دسترسی برای پروژه­‌های مختلف

صرافی‌­های غیرمتمرکز، در مقایسه با صرافی­‌های متمرکز، نه تنها امکان سفارش رمز ارزهای موجود را فراهم می‌­آورد بلکه امکان ایجاد رمز ارزهای جدید را به صورت مستقیم و بدون واسطه در سیستم به وجود می‌­آورد. این سیستم به پروژه‌­های استارت­آپ (startup) این امکان را می‌دهد تا با حداقل نقدینگی وارد معاملات شوند و برای قرار گرفتن بر روی پلتفرم‌های اصلی معاملات مجبور به پرداخت هزینه‌­های بالا نباشند.


معایب صرافی­‌های غیرمتمرکز چیست؟


معماری توزیع‌­شده‌ی صرافی­‌های غیرمتمرکز و کنترل کامل دارایی کاربر توسط شخص کاربر سبب ایجاد برخی مشکلات شده است.

  • عدم توانایی در بازیابی دسترسی

برای مثال، هنگامی که رمز عبور کاربر هک شود یا کلید خصوصی وی گم شود، کاربر نمی‌­تواند اطلاعاتش را بازیابی کند و دارایی‌اش را بازیابی کند. این امر بدین دلیل است که فرایندهای شناخت مشتری (KYC) و کنسل کردن معامله در سیستم­‌های غیرمتمرکز تعبیه نشده است. فرآیندهای بازپرداخت و استرداد در ثبت توزیع شده وجود ندارد. کاربرانی که سهوا اشتباهی را مرتکب می‌شوند یا رمز عبور خود را از فراموش می‌کنند، امکان بازیابی و دسترسی مجدد به اطلاعات‌شان را ندارند.

  • امکانات محدود

کاربران اکثر صرافی‌­های غیرمتمرکز به بسیاری از امکانات معامله‌گران همانند حد ضرر (استاپ لاس،stop loss)، مارجین تریدینگ (معاملات مارجین، margin trading) یا لندینگ (lending) دسترسی ندارند. از آنجا که اکثر صرافی‌­های غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند (smart contracts) مدیریت می‌­شوند، رمزارزهایی که معامله با قراردادهای هوشمند را پشتیبانی نمی‌­کنند نمی‌­تواند وارد بازار خرید و فروش شوند.

  • نقدینگی پایین

در مقایسه با صرافی‌­های متمرکز، معمولاً صرافی­‌های غیرمتمرکز نقدینگی پایین‌تری دارند. بنابراین، در حالی که حجم معاملات روزانه‌­ی صرافی غیرمتمرکز بیتشر (Bitshares DEX) به میزان 197 بیت­کوین (BTC) است، همین پارامتر در صرافی بایننس (Binance) به 227.123 بیت­کوین خواهد رسید.

حجم معاملات روزانه و ماهانه در صرافی‌های غیرمتمرکز | همتاپی

حجم معاملات روزانه و ماهانه در صرافی‌های غیرمتمرکز

تفاوت در این مقادیر به این علت است که معامله‌­گران، سرویس­‌های متمرکز را ترجیح می‌­دهند. چرا که در صرافی‌های متمرکز دامنه‌­ی انتخاب ابزارها، جفت ­ارزها (currency pairs) و سفارشات، بسیار بیشتر از خدمات صرافی‌­های غیرمتمرکز است. درنتیجه، سرویس غیرمتمرکز در این چرخه‌­ی معیوب قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، نقدینگی پایین سبب کاهش تعداد کاربران شده است، و این در حالیست که دستیابی به نقدینگی در شرایطی که تعداد معامله­‌گران بسیار کم باشد غیرممکن است.  

  • مسائل و موضوعات مرتبط با مقیا­س‌­پذیری 

هجوم جمعیت کثیری از افراد برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال سبب پایین آمدن سرعت شبکه می‌­شود. این امر ممکن است به نوبه­‌ی خود سبب ایجاد تاخیر، افزایش کمیسیون و دیگر مشکلات شود که پیش­تر معامله‌­گران صرافی­‌های متمرکز با اینگونه مسائل مواجه بوده‌اند.

  • عدم ارائه­‌ی خدمات پشتیبانی

همان گونه که در تعریف صرافی غیرمتمرکز آمده است، این نوع از صرافی‌ها نمی‌­توانند برای مدیریت معاملات و حساب‌های کاربران خدمات پشتیبانی داشته باشند. زمانی که کاربر، این صرافی را برای معامله‌­ی ارز دیجیتال انتخاب می‌­کند مسئولیت کامل دارایی‌­­اش را شخصاً به عهده می‌گیرد و در مواردی که کلید خصوصی‌اش را فراموش کند یا یک معامله به درستی ارسال نشود، هیچ گونه مرجع پشتیبانی برای کمک به آنها وجود ندارد. عدم ارائه‌­ی خدمات پشتیبانی بدین معنا می‌­باشد که افزایش چشمگیر درخواست‌های کاربران ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی در رابطه با مقیاس‌­پذیری شود. و این عامل می‌­تواند به نوبه‌­ی خود سبب افزایش زمان پاسخگویی اپراتور در هنگام رخداد مشکلات فنی در این نوع سیستم گردد.

  • سرعت محدود

بررسی و تأیید معاملات بر روی بلاک چین زمان­بر است. البته مدت زمان پردازش به صرافی بستگی ندارد، و این امر به ماینرها (miners) مربوط می‌شود. در مقایسه با صرافی‌­های متمرکز، محبوبیت کمتر صرافی­‌های غیرمتمرکز این احتمال را به وجود می‌­آورد که کاربران در یافتن فردی متناسب برای خرید و فروش سفارشات خود یا انجام یک معامله با قیمت عالی با مشکلاتی مواجه شوند. همچنین احتمال می‌­رود که خرید یا فروش ارزهای جدید یا ارزهایی با حجم معاملاتی پایین در این صرافی‌ها بسیار دشوارتر شود.


آیا کار کردن با صرافی­‌های غیرمتمرکز دشوار است؟


 صرافی‌­های غیرمتمرکز ماهیت پیچیده‌­تری دارند و انجام برخی مطالعات در مورد موضوعات فنی مرتبط با آنها کاملا ضروری است. البته تا حدودی در بالا در مورد معایب صرافی­‌های غیرمتمرکز صحبت شد.

اکثر صرافی­‌های غیرمتمرکز در پلتفرم اتریوم (Ethereum platform)- یک سازمان نامتمرکز خودگردان (decentralized autonomous organization -DAO) یا یک برنامه غیرمتمرکز (decentralized application -DApp) می‌باشند. این صرافی‌ها با استفاده از بلاکچین و قراردادهای هوشمند اتریوم مشغول به فعالیت هستند. در واقع هزینه تراکنش‌ها می‌بایست با گس (gas) پرداخت شود. کاربران باید در انتخاب مقدار گس دقت کنند تا معامله آنها متوقف نشود و پردازش در زمان مقرر صورت گیرد.

برترین صرافی‌های غیرمتمرکز از نظر سهام بازار | همتاپی

برترین صرافی‌های غیرمتمرکز از نظر سهام بازار

روند سفارش دادن در صرافی غیرمتمرکز تا حدودی متفاوت از صرافی متمرکز است. مکانیسم­‌های سیستم تریدینگ (trading system) سبب برقراری ارتباط بین سفارشات، بر مبنای ترتیب داده‌­ها، می‌­شود. کاربران با استفاده از کلیدهای خصوصی‌­شان و بدون دخالت صرافی تمامی معاملات را انجام، تأیید و امضاء می‌­کنند.  

برخی صرافی­‌ها توکن (token) خاص خود را در پلتفرم قرار می‌­دهند تا در واقع نقش­‌های متفاوتی را در عملکرد این سیستم – از پرداخت کمیسیون گرفته تا سرمایه‌­گذاری در یک پروژه- به وجود آورند. برای مثال، ارزهای رایجی مانند بیت­کوین (BTC)، اتر (ETH) و لایت­کوین (LTC ) به صورت جفت با دارایی‌­های داخلی ویوز (Waves) در پلتفرم ویوز وارد معامله می‌­شوند، و همچنین برای پرداخت کمیسیون و دیگر پرداختی­‌ها مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

به علاوه، در زمان انجام معاملات در سیستم غیرمتمرکز ممکن است کاربران با سرعت کند عملیات مواجه شوند. سرعت کند این سیستم صرفاً به دلیل تأخیر بین زمان انجام تراکنش‌هایبلاک­چین و فرآیند تأیید است. 


آیا یک صرافی می‌­تواند به صورت کامل غیرمتمرکز شود؟


در واقع، اکثر صرافی‌­هایی که خود را غیرمتمرکز معرفی می‌­کنند، کاملاً غیرمتمرکز نیستند.

واقعیت این است که اکثر صرافی­‌های غیرمتمرکز در خرید یا فروش دارایی‌­های کاربران از سِروِرهای خودشان برای ذخیره‌­ی برنامه‌­ها و داده­‌های تریدینگ بهره می‌­برند. اما کلیدهای خصوصی فقط در اختیار خود کاربران است.

بنابراین، صرافی‌­های غیرمتمرکز ویژگی‌های متمرکز بودن را دارا هستند، و امکان کنترل و نظارت دولت بر چگونگی عملکرد آنها را فراهم می‌­آورد. یک مثال بارز در این زمینه، صرافی IDEX است که اجازه‌­­ی انجام معاملات بر این پلتفرم را به ساکنان ایالت نیویورک نمی‌­دهد.

به همین دلیل، برخی صرافی­‌ها ممکن است در معرض خطرات هک شدن یا حملات سایبری باشند. چارلی لی (Charlie Lee)، موسس لایت­کوین، ادعا داشت در صورتی که صرافی بتواند دارایی مشتریان خود را از دست دهد یا مسدود کند، آن صرافی نمی‌­تواند غیرمتمرکز باشد. این پیام زمانی در توییتر وی انتشار یافت که صرافی غیرمتمرکز بانکر (Bancor)، طبق گزارش­‌ها، در تاریخ نهم جولای 2018 هک شد و دارایی صرافی به ارزش  13.5 میلیون دلار از دست رفت.


 آیا روشی برای برطرف کردن اینگونه مسائل وجود دارد؟


 هنگام بررسی قوانین صرافی‌­های غیرمتمرکز، یکی از مسائل مهمی که با آن مواجه می‌­شویم این است که این گونه صرافی‌­ها در اکثر موارد، تحت کنترل و نظارت شخص حقیقی یا حقوقی خاصی نیستند.

این حقیقت که صرافی‌­های غیرمتمرکز ملزم به پیروی از قوانین و مقررات نیستند منجر به ایجاد برخی مشکلات در تعیین فرد مسئول به هنگام رخداد تخلفات و دشواری­‌هایی در کنترل معاملات یا شناسایی تخلفات احتمالی می‌­شود. به همین دلیل، برخی قوانین موجود در مورد صرافی­‌های متمرکز قابلیت اجرایی شدن درمورد صرافی‌­های غیرمتمرکز را ندارد.

 در ایالات متحده، قانون­‌گذاران در تلاش برای اجراء قوانین اساسی حاضر بر این موضوع می باشند. همچنین، مقامات سنگاپور در حال تدوین چارچوب جدیدی برای قانون‌گذاری در مورد صرافی­‌های غیرمتمرکز می‌باشند. با این حال، در این کشورها، هیچ موضع مشخصی در رابطه با صرافی­‌های غیرمتمرکز وجود ندارد و این در حالیست که هیچ نوع قانون‌گذاری در مورد صرافی‌­های غیرمتمرکز در سایر کشورها صورت نگرفته است.  

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت‌کوین مجموعه همتا پی

3.5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید
صرافی ارزهای دیجیتال همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
ورود به بخش معاملات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک