چطور ارزهای دیجیتال می‌توانند دنیای وام دهی را مدرن کنند

چطور ارزهای دیجیتال می‌توانند دنیای وام دهی را مدرن کنند؟

همتاپی
11 مرداد 1400 - 20:39
زمان مطالعه : 5 دقیقه

وام‌های رمزارزی از مزایای بسیار زیادی برخوردارند، از جمله نرخ سود رقابتی‌تر و شرایط انعطاف‌پذیرتر. 

شکل‌گیری وام دهی به هزاران سال پیش و تمدن‌های باستانی برمی‌گردد که در آن زمان کشاورزان به صورت بذر وام می‌گرفتند و از محصولشان برای بازپرداخت وام استفاده می‌کردند.

بوجود آمدن ارزهای فیات، شکل اقتصاد آن دوره را دگرگون کرده است. در واقع، می‌توان گفت که در حال حاضر با بزرگتر شدن دنیای ارزهای دیجیتال و همینطور بیشتر شدن تأثیر آنها در اکوسیستم مالی دنیا، شاهد بوجود آمدن تغییر و تحولی عظیم در اقتصاد هستیم.

اگر فرآیند وام دهی رمزارزی به درستی انجام شود، شرایط بازی می‌تواند متعادل باشد و نوعی انعطاف‌پذیری را در اختیار مشتریان قرار دهد که در حالت‌های دیگر خیلی محسوس نبوده است. می‌توان گفت چند سالی می‌شود که نرخ‌ سود بانک‌ها خیلی خوب نبوده است. در برخی از کشورها، سود سخاوتمندترین حساب‌های پس‌انداز، حتی اگر موجودی برای چندین سال در حساب قفل شده باشد، سود پرداختی کمتر از 1 درصد می‌باشد.


خرید سریع بیت کوین


با توجه به این که تورم اخیراً به شدت افزایش یافته است، که بخشی از آن به دلیل چاپ پول در واکنش به همه‌گیری ویروس کرونا بوده، باز کردن یکی از این حساب‌ها به این معنی است که پول پس‌انداز‌کننده در انتهای مدتی که در این حساب بوده از قدرت خرید کمتری برخوردار خواهد بود.

وام دهی رمزارزی در مقایسه با وضع موجود سه مزیت بارز دارد. اولاً، می‌توان معاملات رقابتی‌تری که بهره‌ی آنها گاهاً به صورت هفتگی یا ماهانه پرداخت می‌شود را یافت، که این امر موجب افزایش سرمایه می‌شود. ثانیاً، بسیاری از پلتفرم‌ها شرایط مناسب‌تری را به وام‌دهندگان ارائه می‌دهند. به عبارتی دیگر، آنها مجبور نخواهند بود که پول خود را برای مدت طولانی قفل کنند و می‌توانند وجوه خود را بنا به خواست خود برداشت کنند. سوماً، در زمان نوسانات نسبتاً نامنظم بازارها، چنین شرایطی می‌تواند به عنوان انگیزه‌ای قوی عمل کند.

پیش از تمامی این موارد باید گفت، رمزارزها به عنوان وثیقه می‌تواند از دید وام‌دهنده بسیار مطمئن‌تر از املاک و مستغلات عمل کنند، زیرا املاک و مستغلات دارایی‌هایی هستند که نقد‌شوندگی نسبتاً پایینی داشته و فروش آنها زمان‌بر است.


وام‌های رمزارزی تنها به نفع وام‌دهندگان نیست


شاید، این مزیت‌ها برای وام‌دهندگان که سرمایه در اختیار دارند، خوب به نظر برسد، اما وام‌های رمزارزی می‌تواند به نفع وام‌گیرندگان نیز باشد. در اکوسیستم مالی فعلی، هنگامی که تخطی فرد بدحساب در تاریخ پرداخت سبب از بین رفتن دسترسی فرد به مناسب‌ترین نرخ‌ سودهای بانکی می‌شود، پلتفرم‌های رمزارزی می‌توانند راه نجاتی ارزشمند ارائه دهند.

بانک‌ها هنگام انتخاب افراد برای ارائه اعتبارات به آنها، معمولاً لیستی مبهم از الزامات و شرایط را قرار می‌دهند. در دنیایی که اکثر مشتریان بانک‌ها معمولا به صورت مستقل (خود اشتغالی) کار می‌کنند یا به عبارت دیگر، اعتبار دولتی ندارند، صرفاً به این دلیل که شغل سنتی از ساعت هشت صبح تا چهار عصر را ندارند – فارغ از اینکه درآمد واقعی دارند و ممکن است درآمد آنها بیش از مشاغل سنتی باشد ممکن است از لیست متقاضیان واجد شرایط حذف شوند.

دنیای رمزارزها می‌تواند به کسانی‌که جزو افراد حذف شده هستند کمک کند، اما چالش‌هایی در این خصوص وجود دارد. تعدادی از وام‌دهندگان این حوزه به صورت آزاد و غیرقانونی فعالیت می‌کنند و یکی از مواردی است که می‌تواند از جذابیت آنها برای متقاضیان بکاهد. همچنین ممکن است تعداد قراردادهای مشارکتی که پلتفرم‌های وام دهی رمزارزی می‌توانند با شرکت‌های فعال در زمینه فین‌تک داشته باشند محدود شود.


وام ارز دیجیتال چیست؟


وام گرفتن به وسیله ارزهای دیجیتال بسیار آسان‌تر از گرفتن وام از بانک‌های معمولی است.‌ ولی این وام دقیقاً به چه معنی است؟

به معامله‌گرانی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند پیشنهاد می‌شود تا دارایی‌های خود را نگه دارند، یعنی آن‌ها را در کیف پول خود نگه دارند تا قیمت ارز موردنظر آن‌ها افزایش یابد. اما همانند بانک‌های معمولی که مردم از نرخ پایین سود ناراضی هستند این مشکل برای کسانی که ارزهای دیجیتال دارند نیز پیش می‌آید. پس سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که: چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال خود را رشد دهیم؟

اینجاست که وام‌های ارز دیجیتال وارد میدان می‌شوند. وام‌های ارز دیجیتال نه تنها می‌توانند به پس‌اندازکنندگان امکان دریافت سود موجودی بیت کوین خود را بدهد، بلکه به وام‌گیرندگان امکان این را می‌دهند تا با استفاده از آن بعنوان وثیقه وام، ارزش دارایی‌های دیجیتالی خود را افزایش دهند.


نحوه وام دهی ارز دیجیتال


هنگام سرمایه‌گذاری، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها می‌تواند جریان نقدینگی باشد و هیچ چیز بدتر از این نیست که مجبور شوید از سرمایه‌ای که در مدت زمان کوتاهی به دست آورده‌اید و نقدینگی آن کم است استفاده کنید.

برای مثال استیو دارای 2 بیت کوین است. او تمایل ندارد چیزی از آن را بفروشد زیرا مطمئن است که قیمت‌ها به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، استیو نگران است که اگر بیت‌کوین خود را بفروشد ممکن است که بعدا مقدار کمتری بیت کوین نسبت به دفعه اول داشته باشد.

سیستم‌های وام دهی ارز دیجیتال در این جا می‌توانند به استیو کمک کنند. به طور معمول، به استیو این فرصت داده می‌شود که از بیت کوین خود به عنوان وثیقه استفاده کند و وام استیبل کوین دریافت نماید. به دلیل بی‌ثباتی دارایی‌های دیجیتال، استیو طبیعتا می‌بایست بیشتر از ارزش کل وامی که دریافت می‌کند، بیت کوین بصورت وثیقه قفل نماید.

پس از بازپرداخت وام به علاوه سود، ارز دیجیتال وی به طور کامل بازگردانده می‌شود و اگر قیمت بیتکوین به همان شکلی که او پیش‌بینی کرده بود بالا رود، سود خوبی خواهد داشت. ارز دیجیتال استیو در صورتی در خطر است که نتواند شرایط وام را حفظ کند، یا اگر ارزش بیت کوینی که استیو به عنوان وثیقه دارد، به کمتر از ارزش وامی که دریافت کرده است کاهش یابد؛ در این صورت نیز دچار مشکل خواهد شد.

وام دهی ارز دیجیتال از چه زمانی شروع به رشد کرد؟ این امر در سال 2020 که اقتصادهای مختلف به دلیل همه‌گیری کرونا متوقف شده بودند، رخ داد. این مشکل باعث شد که نرخ بهره کاهش یابد و وام دادن برای وسایلی که دارای قیمت بسیار بالایی بودند دچار تنزل ناگهانی شود. همین امر باعث شد که بسیاری از مردم به دنبال راه‌های دیگری باشند تا بتوانند از دارایی‌های خود استفاده کنند. وام‌های ارز دیجیتال راهی سریع و آسان برای دسترسی به ارزهای فیات بدون فروش آن‌ها هستند. در نتیجه میزان بیت کوین و لایت کوین های خاک خورده در صرافی‌ها یا کلدوالت‌ها افزایش یافت.

برخلاف وام‌های شخصی یا کارت‌های اعتباری، وام‌های ضمانت شده برای وام‌دهندگان بسیار امن‌تر است که باعث می‌شود وام‌گیرنده بتواند از نرخ بهره ارزان استفاده کند.

قیمت ارزهای دیجیتال می تواند بسیار نوسانی باشد، به همین دلیل این وثیقه این وام‌ها تقریباً همیشه بیش از مبلغ وام هستند. بدین ترتیب در صورت کاهش شدید قیمت ارز دیجیتال، این موضوع برای وام‌دهندگان نوعی بیمه محسوب می‌گردد. با این وجود، این امر می‌تواند بر وام‌گیرنده تأثیر منفی بگذارد، به ویژه اگر سیستم وام دهی که از آن استفاده می‌کنند از آن‌ها بخواهد که همیشه نسبت مبلغ وام به مبلغ وثیقه خود را حفظ کنند.

یکی از ویژگی‌های وام‌های ارز دیجیتال این است که برخلاف بانکداری سنتی، شما تحت ارزیابی نمره اعتباری خود قرار نخواهید گرفت. این بدان معناست که وام دادن به افرادی که سابقه مالی زیادی ندارند، دارای حساب بانکی نیستند و یا گردش مالی آن‌ها با معیارهای وام‌دهی بانک‌ها مطابقت ندارد، ساده‌تر خواهد بود. بازپرداخت‌ها نیز می‌تواند انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد.

تسویه در دنیای مالی سنتی چندین روز طول می کشد ولی وام‌های بیت‌کوین می‌تواند فوری تسویه گردد. همچنین شما می‌توانید دارایی‌های خود را بدون این که مشمول مالیات شوید دریافت نموده و میزان وام را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید. کاربران همچنین می‌توانند بین دارایی‌های ارز دیجیتال جایگزینی انجام دهند؛ به این معنا که در یک پلتفرم می‌توان اتریوم واریز کرده و تتر دریافت نمود.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتا پی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک