استخراج اتریوم | همتاپی

استخراج اتریوم

همتاپی
۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
زمان مطالعه : 6 دقیقه

بعد از بیت‌کوین (Bitcoin) اتریوم (Ethereum) در جایگاه دوم برترین ارزهای دیجیتال جهان قرار دارد. شبکه اتریوم با هدف غیرمتمرکز کردن همه‌چیز ایجاد شده است و در حال حاضر حامیان زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد. 

با توجه به محبوبیت اتریوم افراد زیادی به فعالیت در این شبکه به عنوان ماینر (Miner) روی آورده‌اند؛ هم‌اکنون استخراج (Mining) اتریوم با کارت گرافیک به عنوان یکی از داغ‌ترین بحث‌های دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به استخراج اتریوم با کارت گرافیک به چشم یک سرمایه گذاری مناسب نگاه می‌کنید در این مقاله به همتاپی همراه باشید.


استخراج اتریوم چگونه انجام می‌شود؟


شبکه اتریو‌م نیز مانند بیت کوین بلاکچین غیرمتمرکز مخصوص به خود را دارد و تمام معاملات انجام شده در این شبکه توسط افراد فعال در شبکه  بررسی و تایید می‌شود. این افراد که ماینر نام دارند طی فرآیند استخراج، امنیت شبکه اتریوم را تامین کرده و در ازای تولید بلاک‌های جدید و مشارکتشان پاداش دریافت می‌کنند. در فرایند استخراج اتریوم، ماینرها به کمک سخت افزارهای قدرتمند معادلات پیچیده ریاضی را حل می‌کنند و ماینری که جواب معادله را سریع‌تر از سایرین پیدا کند به عنوان پاداش از شبکه اتر (Ether) دریافت می‌کند. 

در حال حاضر رایج‌ترین سخت افزارهای مورد استفاده برای استخراج اتریوم، کارت گرافیک (GPU) است. هر چند سخت افزارهای مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال به نام ای‌سیک (ASIC) نیز جهت استخراج اتریوم وارد بازار شده‌اند؛ اما رایج‌ترین روش استخراج اتریوم استفاده از کارت گرافیک است. 

به طور کلی برای استخراج اتریوم باید فرایندهای زیر انجام شود:

 1. تهیه ریگ ماینینگ
 2. پیدا کردن و نصب کیف پول ارز دیجیتال اتریوم برای دریافت اتریوم‌های استخراج شده
 3. اجرای نرم افزار استخراج اتریوم و پیدا کردن استخر استخراج مناسب 

قبل از شروع بحث آموزش استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک باید به این نکته توجه داشته باشید که استخراج ارزهای دیجیتال هم مانند هر سرمایه گذاری دیگری ریسک‌ها مربوط به خود را دارد و عوامل زیادی مانند قیمت اتریوم، هزینه برق مصرفی، هزینه سخت افزارهای مورد نیاز و تغییرات شبکه اتریوم در میزان سود حاصل از استخراج این ارز دیجیتال نقش مهمی دارد. بنابراین، استخراج اتریوم به معنای زدن دستگاه به برق و ثروتمند شدن نیست.


 چگونه یک ریگ ماینینگ اتریوم درست کنیم؟


برای استخراج اتریوم با کارت گرافیک (GPU) باید یک ریگ ماینینگ داشته باشید. معمولا ریگ‌های ماینینگ را به صورت آماده در بازار می‌فروشند که قیمت آن‌ها بر اساس قدرت استخراج و میزان مصرف انرژی متفاوت است؛ البته شما می‌توانید یک ریگ ماینینگ را خودتان سرهم کنید. ریگ‌های ماینینگ مشابه کیس‌های کامپیوتری هستند که در خانه‌ شما وجود دارند و از همان سخت افزارها در آن استفاده می‌شود، با این تفاوت که تعداد کارت‌های گرافیک‌های نصب شده روی ریگ ماینینگ بیشتر است. برای درست کردن ریگ ماینینگ به موارد نیز نیاز دارید.

۱. کارت گرافیک

اصلی‌ترین بخش اسمبل کردن ریگ ماینینگ اتریوم تهیه تعدادی کارت گرافیک خوب و قدرتمند است. در حال حاضر مدل‌های زیادی از برند AMD و Nvidia در بازار موجود است. اغلب توصیه می‌شود مدلی را انتخاب کنید که امتحان پس داده‌اند و توسط ماینرهای زیادی استفاده می‌شوند.

محاسبه‌گر قیمت بیت کوین

در حال حاضر با توجه به تغییرات شبکه اتریوم بهترین گزینه استفاده از کارت گرافیک های 8 گیگابایتی می‌باشد. برخی از معروف‌ترین کارت گرافیک‌ها عبارتند از:

کارت گرافیک AMD Radeon RX ۶۸۰۰
کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۷۰۰
کارت گرافیک AMD Radeon RX ۵۸۰
کارت گرافیک Nvidia RTX ۲۰۶۰
کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۸۰
کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۶۰ Ti
کارت گرافیک Nvidia RTX ۳۰۹۰ 

هنگام انتخاب کارت گرافیک به این نکته توجه داشته باشید که هش ریت کارت‌های گرافیک در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است، این فاکتور هنگام محاسبه مبزان سودآوری کارت گرافیک از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. برای مثال هش ریت کارت گرافیک RX580 برای استخراج ریون کوین (Ravencion) روی الگوریتم kawPow  حدود 9.40Mh/s و برای استخراج اتریوم در الگوریتم (Ethash) حدود 23Mh/s می‌باشد. این اختلاف هش ریت در واقع مربوط به تغییراتی است که تیم توسعه دهنده ممکن است در الگوریتم ایجاد کنند.

۲. شاسی ریگ

شاسی وسیله‌ای برای سوار کردن قطعات ریگ ماینینگ می‌باشد. شاسی‌ باید به گونه‌ای انتخاب شود که امکان پیچ کردن کارت گرافیک روی آن وجود داشته باشد، چرا که کارت‌های گرافیک و حافظه SSD نباید به هنگام کار کردن از جای خود تکان بخورند.

۳. منبع تغذیه (پاور)

هنگام انتخاب منبع تغذیه مناسب برای ریگ ماینینگ دقت زیادی به خرج دهید. چرا که برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات، این بخش از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. توجه داشته باشید برای یک ریگ ماینینگ با چند کارت گرافیک نیاز به یک پاور قدرتمند بالای 1200 وات نیاز دارید.

۴. رم

استخراج اتریوم با کارت گرافیک نیاز به رم زیادی ندارد. اما اگر قصد استفاده از سیستم خود برای فعالیت‌های دیگری را دارید می‌توانید از رم‌های 8 یا 16 گیگابایتی استفاده کنید.

۵. پردازنده مرکزی (CPU)

برای استخراج اتریوم با کارت گرافیک نیاز به CPU قوی ندارید. برای تهیه CPU می‌توانید بدون در نظر گرفتن تعداد کارت‌های گرافیک خود یک پردازنده مرکزی متوسط که با مادربرد شما سازگار باشد بخرید. پردازنده اینتل سری Skylake مدل Pentium G۴۴۰۰ می‌تواند برای ریگ ماینینگ انتخاب مناسبی باشد.

۶. حافظه (درایو SSD)

در ریگ ماینینگ، حافظه برای نصب سیستم‌ عامل و اجرای نرم‌افزارهای استخراج ضروری می‌باشد. یک درایو 120 گیگابایتی می‌تواند مناسب باشد.

۷. کابل‌های مورد نیاز

برای اتصالات قطعات مختلف ریگ به هم نیاز به کابل‌های مناسب دارید که باید آن‌ها را تهیه کنید. وجود کابل PCI Express USB برای اتصال کارت گرافیک‌ها به مادربرد ضروری می‌باشد.

۸. مادربرد

برای اتصال کارت‌های گرافیک حتما به یک مادربرد با تعداد زیادی اسلات‌های PCI Express نیاز دارید. در حال حاضر مادربرد ASUS B250 MINING EXPERT با قابلیت پشتیبان‌گیری از 19 کارت گرافیک می‌تواند گزینه خوبی برای اسمبل کردن ریگ ماینینگ اتریوم باشد.

۹. اینترنت ثابت و مودم

برای استخراج اتریوم نیاز به اینترنت ثابت و پایدار دارید. برای این کار لازم نیست حتما حجم بالایی از اینترنت را تهیه کنید؛ زیرا ماینرهای معمولی در هر ماه حدود 5 گیگ اینترنت مصرف می‌کنند. در حال حاضر اینترنت ثابت ADSL و یا TD-LTE بهترین گزینه برای ریگ‌های استخراج هستند.

بعد از تهیه موارد بالا نیاز دارید که آن‌ها را به هم متصل کنید. اگر قبلا تجربه سرهم کردن ریگ ماینینگ را دارید این کار تقریبا ساده است. اما اگر اطلاعات کافی در مورد اسمبل کردن و نصب سیستم‌عامل استخراج اتریوم ندارید، بهتر است در این خصوص با یک کارشناس صحبت کنید.

پس از راه اندازی ریگ استخراج اتریوم، اکنون باید یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب برای دریافت اتریوم‌های استخراج شده بسازید. در ادامه لیستی از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال اتریوم را بررسی خواهیم کرد.


بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال اتریوم


کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال مانند حساب بانکی شما هستند. در دنیای ارزهای دیجیتال برخلاف سیستم‌های سنتی، هر کس مسئولیت حفاظت از دارایی‌های خود می‌باشد. بنابراین هنگام انتخاب کیف پول ارز دیجیتال، اعتبار و امنیت آن را مد نظر قرار دهید. با استفاده از این ابزار می‌توانید اتریوم‌های استخراج شده را دریافت، ذخیره و ارسال کنند.

برا افزایش امنیت بیشتر فراموش نکنید، کیف پول ارز دیجیتال را از منابع معتبر دانلود کنید، پس از نصب نرم افزار از کیف پول خود بک آپ تهیه کنید، از گذرواژه قوی استفاده کنید، مرتبا نرم افزارهای خود را بروزرسانی کنید، احراز هویت دو عاملی (2FA) را فعال کنید.

در حال حاضر از میان کیف‌پول‌های مختلف برای اتریوم کیف تراست والت (Trust Wallet) کاربرد زیادی دارد؛ اما شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از سایر کیف‌پول‌های زیر استفاده کنید.

 •         کیف‌پول مای‌اتروالت (Myetherwallet) از نوع نرم‌افزاری/تحت وب است.
 •         کیف‌پول متامسک (Metamask) از نوع نرم‌افزاری/ افزونه مرورگر است.
 •         کیف‌پول لجر (Ledger) از نوع سخت‌افزاری است.
 •         کیف‌پول ترزور (Trezor) از نوع سخت‌افزاری است.
 •         کیف‌پول انجین (Enjin wallet) از نوع موبایلی است.
 •         کیف‌پول مای‌سلیوم (Mycelium wallet) از نوع موبایلی است.
 •         کیف‌پول اکسودوس (Exodus wallet) از نوع نرم‌افزاری است
 •         کیف‌پول بلاک‌چین (Blockchain.com) از نوع تحت وب است.

بهترین استخرهای استخراج اتریوم و نقش آنها در سودآوری


بعد از آن که کیف پول ارز دیجیتال و ریگ ماینینگ خود را آماده کردید، حالا نوبت به استخر استخراج اتریوم است. برای استخراج اتریوم و هر ارز دیجیتال دیگری باید به یک استخر استخراج مناسب بپیوندید. در این استخرها ماینرها برای این که بتوانند به سود بیشتری برسند، قدرت پردازش خود را با هم به اشتراک می‌گذارند. هر چه قدرت پردازشی شما بیشتر باشد، میزان پاداشی که دریافت می‌کنید نیز بیشتر خواهد بود. 

البته خوب است بدانید که بدون پیوستن به استخر استخراج نیز می‌توانید اتریوم ماین (Min) کنید؛ اما باید در نظر بگیرد که با توجه به گستردگی فضای ماینینگ معمولا در روش استخراج انفرادی میزان سود شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

در حال حاضر استخرهای استخراج اتریوم زیادی وجود دارند که هر کدام آن‌ها بر اساس توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت، خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. لذا قبل از انتخاب استخر استخراج اتریوم بهتر است در مورد نحوه کار و پاداش‌دهی آن‌ها تحقیق کنید. در حال حاضر 5 استخر استخراج اترماین (Ethermine)، استخر Dwarfpool، استخر ning Pool Hub، تواف‌پول (2fpool) و اسپارک‌پول (SparkPool) از بهترین استخرهای استخراج اتریوم هستند.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید
صرافی ارزهای دیجیتال همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
ورود به بخش معاملات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ویدیوها اینفوگرافیک