آیا بیت کوین اتلاف انرژی است؟ مزایا و معایب استخراج بیت کوین | همتاپی

آیا بیت کوین اتلاف انرژی است؟ مزایا و معایب استخراج بیت کوین

همتاپی
۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
زمان مطالعه : 13 دقیقه

آیا منافع حاصل از بیت کوین که سطح زندگی ما را بهبود بخشیده است، استفاده مازاد انرژی را در استخراج بیت کوین توجیه می‌کند؟

فهرست مطالب:(با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت شوید)

بیت کوین که در رده بهترین دارایی‌های دهه قرار گرفته است، علاقه و کنجکاوی‌های زیادی را ایجاد کرده و بیش‌ از پیش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. با این حال، هر زمان که قیمت بیت‌ کوین بالا می‌رود، تردیدها و سوالات زیادی عمدتاً در مورد منشأ این ارز دیجیتال و مصرف انرژی توسط ماینرها، ایجاد می‌شود. آیا منافع حاصل از بیت کوین که سطح زندگی ما را بهبود بخشیده است، استفاده مازاد از انرژی را توجیه می‌کند؟


پروتکل بیت‌ کوین، یک دارایی دیجیتالی منحصر به فرد ایجاد کرده است


برای اینکه بدانیم بیت کوین (BTC) چگونه ایجاد می‌شود و استخراج ارزهای دیجیتال چیست، ابتدا باید مشکل دوبار خرج کردن «double-spending» را درک کنیم.

قبل از بیت کوین، نه ارزش دیجیتالی قابل انتقال بود و نه دارایی دیجیتالی که به چندین قسمت تقسیم شود. یعنی اگر اسکناس 100 دلاری را اسکن کرده بودید و می‌خواستید این اسکناس را به شخصی منتقل کنید، فقط می‌توانستید یک کپی از این اسکناس را ارسال کنید.

اکنون همه ما به تلفن‌های هوشمند و کامپیوترها عادت کرده‌ایم و با استفاده از آنها ایمیل، عکس و … ارسال می‌کنیم. اما در واقع متوجه این روند نیستیم که ما تنها یک کپی از ایمیل (و نه ایمیل اصلی)، و یا یک کپی از عکس‌های خود (و نه عکس اصلی) را ارسال می‌کنیم. وقتی در تلفن هوشمند یا کامپیوتر روی دکمه ارسال کلیک می‌کنیم، یک کپی از نسخه اصلی، همیشه در دستگاه ما باقی می‌ماند.

به همین ترتیب، در مورد معاملات مالی نیز وقتی در حساب‌های بانکی اینترنتی خود یا در دستگاه خودپرداز روی دکمه ارسال کلیک می‌کنیم، همیشه یک واسطه وجود دارد که پول را از یک حساب به حساب دیگر منتقل می‌کند. و این مشکلی است که بیتکوین سعی کرده است تا راه حلی برای آن باشد، یعنی مشکل دوبار خرج کردن «double-spending».

هنگامی که بر روی دکمه ارسال بیت کوین در تلفن همراه خود کلیک می‌کنید، به عنوان مثال، یک کپی را ارسال نمی‌کنید. در واقع یک شی دیجیتالی ارسال می‌کنید. زمانی که تراکنش بیتکوین انجام شد، غیرقابل برگشت می‌شود و نمی‌توان در آن دستکاری کرد.

به همین دلیل، لغو یا معکوس کردن انتقال بیت کوین، پس از تأیید شدن توسط شبکه بلاکچین غیرممکن است، زیرا پروتکل بیت کوین مشکل دوبار خرج کردن را حل کرده است. بدین ترتیب، این جریان بیت‌‌ کوین را به یک دارایی مستقل و منحصر به فرد تبدیل کرده است، چرا که تراکنش‌ها ارزش را در اینترنت و بدون واسطه (مستقل از یک نهاد مرکزی) امکان‌پذیر می‌کند. 


چه کسانی بیت کوین را عرضه می‌کنند؟


در حالی که پول سنتی از طریق بانک‌های مرکزی ایجاد و عرضه می‌شود، بیتکوین توسط الگوریتم‌ها عرضه می‌شود که قوانین آنها در پروتکل بلاک چین بیت کوین از قبل تعیین شده است.

در واقع، بلاک چین بیت‌ کوین یک سیستم ثبت تراکنش‌هاست. این سیستم شامل یک شبکه باز (توزیع شده) از کاربران مجهول الهویه است که نسبت به یکدیگر شناخت و یا اعتماد ندارند.


اخبار پیش‌بینی قیمت بیت کوین


وقتی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌ کوین، کد اصلی نرم افزار پروتکل بیت کوین را نوشت و آن را در اینترنت منتشر کرد، این پیشنهاد را مطرح کرد: 

اگر امنیت این شبکه را تأمین کنید و به این شبکه مالی کمک کرده تا به فعالیت خود ادامه دهد، پاداش دریافت خواهید کرد.

در پروتکل بیت کوین، منطق این قوانین از پیش تعیین شده و به صورت کاملا شفاف به زبان برنامه‌نویسی نوشته شده بود. پس از سال‌ها تحقیق در حوزه ارزهای دیجیتال، تنها دستاوردهای اولین بلاک چین، تنها در مورد راهکارهای علوم کامپیوتری نیست.


راز آن در مشوق‌هاست


برای معماری ساختار بلاک چین بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو تحقیقات موجود مثل bit-gold ،b-money ،hashcash ،time-stamped cryptography را بررسی کرد و نظریه بازی را اضافه کرد.

ساتوشی با استفاده از نظریه بازی، مکانیزم تشویقی (مکانیزم اجماع) را با نام الگوریتم اثبات کار (proof of wok) به کار گرفت. این جریان باعث شد که زمینه جدیدی در هماهنگی‌های اقتصادی به وجود آید که در حال حاضر اقتصاد رمزنگاری نامیده می‌شود (اقتصاد رمزنگاری شامل اقتصاد و علوم کامپیوتر شده و به مطالعه بازارها و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌پردازد تا بتوان رمزنگاری و انگیزه‌های اقتصادی را ترکیب کرد).

همین سیستم تشویقی اقتصادی است که ضامن فعالیت کاربران شبکه بیت کوین می‌شود و امنیت و عملکرد درست سیستم را بالا می‌برد. این اصلی‌ترین دلیلی است که بلاک چین بیت‌ کوین هنوز هک نشده است.


اهمیت استخراج بیت کوین


هرچه تعداد افراد بیشتری انگیزه‌های بالقوه موجود در بیت‌ کوین را درک می‌کنند، و کامپیوترهای خود را برای برقراری امنیت شبکه متصل می‌کنند، کارآمدی و امنیت بلاک چین بیت‌ کوین بیشتر و بیشتر می‌شود. اکنون، قدرت محاسباتی عظیمی تضمین‌کننده تراکنش‌هاست: بیت‌ کوین یعنی قدرت محاسباتی.

بیت کوین توسط استخراج کنندگان (اعتبارسنج‌ها) از پروتکل بلاک چین استخراج می‌شود. ماینرها برای اینکه اجازه داشته باشند تراکنش‌های بیت‌ کوین را در شبکه بلاک چین اضافه کنند و در ازای کاری که انجام می‌دهند پاداش دریافت کنند باید الگوریتم‌های ریاضی را حل کنند.

قبل از اینکه تراکنش‌های بیت کوین به زنجیره بلاک اضافه شوند، به ممپول (mempool) ارسال می‌شوند. ممپول جایی‌ست که تراکنش‌ها برای اضافه شدن به بلاک بعدی در آنجا منتظر می‌مانند. سپس ماینرها تراکنش‌های در حال انتظار را دریافت کرده و آنها را با هم ترکیب می‌کنند تا بلاکی از تراکنش‌ها را ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که ماینرها با یکدیگر رقابت کرده تا کامپیوتر‌های آنها برای ثبت جدیدترین تراکنش‌ها در بلاک بعدی شبکه انتخاب شود. بهترین راه برای برنده شدن در این مسابقه، حل بیشترین تعداد ممکن از الگوریتم‌ها است (قبل از اینکه شخص دیگری به نتیجه صحیح برسد، این نتیجه عدد نانس (nonce) می‌باشد).

برای حدس زدن نانس (nonce) صحیح، میلیاردها بار تلاش لازم است. در این رقابت تنها کسانی که قدرت محاسباتی بیشتری دارند برنده می‌شوند و به عنوان پاداش تلاش‌های خود، بیت کوین دریافت می‌کنند.

از آنچه تاکنون گفته شد به دو پیامد مهم می‌رسیم: 

اولین پیامد این است که الگوریتم اثبات کار (PoW) از دور زدن سیستم و ایجاد بیت کوین از ابتدا، توسط ماینرها جلوگیری می‌کند. ماینرها با هر بار تلاش باید برای پیدا کردن نانس انرژی محاسباتی واقعی مصرف کنند تا شانس این را داشته باشند که بیت کوین دریافت کنند. همانطور که برق برای ماینرها رایگان نیست، اثبات کار نیز برای ماینرهای بیت کوین، هزینه مالی ایجاد می‌کند.

دومین پیامد به این واقعیت اشاره دارد که اثبات کار لیست تراکنش‌های بیت کوین را غیر قابل تغییر می‌کند. اگر یک مهاجم بخواهد تراکنشی را تغییر دهد، آن مهاجم باید تمام تراکنش‌های بعدی را که از آن زمان انجام شده است دوباره انجام دهد تا بتواند آن را بازیابی کند و شبکه را از نو ایجاد کند. این از لحاظ نظری غیرممکن است و به همین دلیل گفته می‌شود که ماینرها از شبکه بیت کوین «محافظت» می‌کنند.

از آنجا که استخراج طی سالیان متمادی به یک صنعت قانونی تبدیل شده است، این حوزه توسط متخصصان و با سخت‌افزارهای تخصصی پشتیبانی می‌شود که این امر به پایگاه‌ داده‌‌های بزرگ و برق زیاد احتیاج دارد.

شایان ذکر است اگرچه مکانیزم‌های اجماع دیگری نیز وجود دارد، اما اثبات کار بیشترین استفاده را در بلاک چین‌ها دارد. به این دلیل که از نظر امنیت سایبری بیشترین کارایی را دارد.


آموزش استخراج بیت کوین


تا به اینجا توضیحات کاملی در خصوص اصطلاحات استفاده شده در دنیای ارزهای دیجیتال و روش‌های به دست آوردن رمز ارزها ارائه دادیم. در ادامه قصد داریم نکات و روش‌هایی را در مورد چگونگی استخراج بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به محبوبیت ارز‌های دیجیتال به خصوص بیت کوین و سودی که معاملات این ارز دیجیتال می‌تواند با خود به دنبال داشته باشد، افراد بسیاری را به سرمایه گذاری و استخراج بیت کوین علاقه مند کرده است. در صورتی که این علاقه مندی بدون آگاهی و راهنمایی‌های درست و اصولی پیش برود، ممکن است شما را به هدفی آسان برای افراد سودجو و کلاهبردار بدل سازد. پیش از هر گونه اقدامی مهم است که شما نسبت به ابزار مورد نیاز و فرایندی که بایستی به نوبت طی کنید آگاهی داشته باشید. در ادامه این بخش شما را در جریان تمامی این نکات قرار خواهیم داد.


انواع مدل‌های استخراج بیت کوین


بیت کوین یکی از اولین و معروف‌ترین ارزهای دیجیتال موجود است که معاملات بسیاری بر اساس آن انجام می‌شود و همچنین استخراج آن بسیار رواج دارد. شما برای اینکه بتوانید بیت کوین استخراج کنید، دو راه کلی در پیش رو خواهید داشت. اول اینکه از دستگاه‌های ماینر و یا همان دستگاه‌های استخراج بیت کوین کمک بگیرید. روش دیگر این است که به سراغ استخراج ابری بروید. استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌تواند با ویژگی‌ها و تجهیزات متنوعی انجام شود. مهم است که شما با توجه به شرایط خود و اهدافی که مدنظر دارید از میان هر یک از این مدل‌های استخراج بیت کوین دست به انتخاب بزنید. در ادامه به تفصیل هر روش را معرفی خواهیم کرد و اطلاعات مربوط به آموزش آنها را به شما ارائه خواهیم داد.


استخراج بیت کوین با دستگاه ماینر


در این روش شما خود انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین و یا همان ماینرها را تهیه خواهید کرد و سپس با فعال کردن آنها، خود مستقیماً فرایند استخراج را زیر نظر خواهید گرفت. برای پیاده سازی این مدل از استخراج بیت کوین نیاز است که سرمایه کافی برای تهیه تجهیزات، نصب تجهیزات و مدیریت آنها را داشته باشید همچنین نیاز است که بتوانید فرایندهای قانونی نگهداری ماینر و کار با آن را نیز بدون مشکل پیش ببرید. در صورتی که می‌خواهید از این روش استفاده کنید، مراحل و دستورالعمل‌های زیر مورد استفاده شما واقع خواهند شد.


تجهیزات مورد نیاز استخراج بیت کوین


توجه داشته باشید که شما برای پیش بردن فرایند استخراج بیت کوین بایستی ضمن تهیه ابزارها و تجهیزات گوناگون، شرایط محیطی خود را نیز آماده سازید. لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید فرایند ماینینگ برای شما سود ده باشد و شما را به هدفتان برساند تهیه تجهیزات و آماده سازی محیطی از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. از جمله مواردی که شما بایستی آنها را تهیه نمایید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •     دستگاه استخراج بیت کوین (ASIC)
 •     کیف پول دیجیتال بیت کوین
 •     اینترنت ثابت (که می‌تواند ADSL یا  TD-LTE)
 •     برق، کابل و سایر آیتم‌های مناسب برای تأمین انرژی

موارد گفته شده به عنوان اصول اولیه مورد نیاز برای شروع استخراج بیت کوین شناخته می‌شوند که شما بایستی با کیفیت بالایی آنها را تهیه کنید. به عنوان نکته لازم است اشاره کنیم که کمیت و کیفیت به کار رفته در تهیه این موارد می‌تواند میزان سوددهی شما را در نهایت تضمین کند. نکات بیشتر در خصوص آماده سازی هر یک از این موارد را می‌توانید در ادامه دنبال نمایید.

 • دستگاه استخراج بیت کوین یا ASIC

پیش‌تر در خصوص دستگاه‌های استخراج  بیت کوین و یا همان ماینرها به شما توضیح دادیم. ماینرها این فرصت را به وجود می‌آورند تا بتوانید به عنوان یک کاربر شبکه بلاک چین در فرآیند تایید تراکنش ها مشارکت کنید و ضمن اینکه به امنیت معاملات کمک می‌کنید، پاداش دریافت نمایید. این فرایند در سال‌های اول پس از معرفی بیت کوین و شبکه آن بسیار آسان انجام می‌شد. در آن سال‌ها با توجه به اینکه تعداد بیت‌ کوین‌های موجود در بازار محدودتر بود و همچنین به واسطه اینکه تعداد کاربران فعال در این شبکه چندان زیاد نبودند، تنها به کمک CPU کامپیوترها و لپ تاپ‌های معمولی خانگی قابل انجام بود. امروزه اما برای انجام فرایند استخراج بیت کوین و کسب درآمد از آن نیاز به دستگاه‌های اختصاصی و قوی است. به منظور افزایش بهره وری نهایی مهم است که بتوانید تعداد دستگاه‌های بیشتر با توان بالاتر را در کنار یکدیگر بدون استراحت در ساعات طولانی به کار بگیرید.

برای اینکه بتوانید متناسب با شرایط و اهداف خود بهترین دستگاه‌های استخراج را شناسایی کنید، لازم است که نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • قدرت یا توان دستگاه استخراج بیت کوین

به هنگام بررسی انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین مهم است که قدرت یا توان دستگاه استخراج بیت کوین را مد نظر داشته باشید. برای بررسی این فاکتور مهم می بایست به معیار هش در ثانیه دستگاه استخراج توجه می‌شود. این شاخص به شما نشان می‌دهد که دستگاه با چه سرعتی موفق به حل هش می شود و پاداش دریافت می کند. هر چه هش بر ثانیه دستگاه مقدار بزرگ‌تری باشد،  دستگاه با سرعت بیشتری معادلات ریاضی را حل کرده و شانس شما برای اضافه کردن بلاک افزایش یافته و بیت کوین بیشتری پاداش دریافت خواهید کرد.

 • مصرف انرژی دستگاه استخراج

یکی از مسائل بسیار پر اهمیتی که به هنگام فرایند ماینینگ با آن درگیر خواهید شد، تأمین انرژی است. دستگاه‌های استخراج اغلب انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند از سوی دیگر با در نظر گرفتن اینکه این دستگاه‌ها بایستی ساعات طولانی بدون وقفه روشن بمانند، مصرف انرژی بیش از پیش مسئله ساز می‌شود. برای اینکه بتوانید این مشکل را برای خود کم رنگ سازید مهم است که به هنگام خرید دستگاه به سراغ مدل‌هایی بروید که در عین بهره مندی از هش ریت بالا، مصرف انرژی نسبتا کمتری دارند. با این کار می‌توانید بهره وری خود را افزایش دهید. در چنین موقعیتی شما به شکل مؤثری موفق به کاهش هزینه‌های جاری خود خواهید شد.

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

 قیمت و ارزش ریالی دستگاه به طور حتم یکی از اولین معیارهایی است که به هنگام خرید دستگاه، توجه شما را جلب خواهد کرد. طبیعی است که توان و کیفیت دستگاه با توجه به قیمت آن تغییر پیدا می‌کند و هر چه شما قیمت بیشتری برای خرید بپردازید می‌توانید از بهره وری بیشتری بهره مند شوید. اینکه چه بازه قیمتی را مدنظر داشته باشید کاملاً به بودجه و شرایط شما بستگی خواهد داشت و نمی‌توان توصیه خاصی در مورد آن ارائه داد. لازم است در این بخش به این نکته اشاره کنیم که هر چه شما سرمایه بیشتری را به منظور خرید دستگاهی با توان و کیفیت بالاتر اختصاص دهید به همان نسبت مدت زمان رسیدن به سوددهی و بازگشت سرمایه خود را کوتاه‌تر کرده‌اید.

ممکن است اطلاعات کم شما در خصوص دستگاه‌ استخراج باعث شود که در این بخش دچار مشکل شوید. لازم به ذکر است که تنها گران بودن یک دستگاه نمی‌تواند کیفیت آن را تضمین نماید. شما به هنگام انتخاب دستگاه استخراج بایستی به طور هم زمان توان بالا و مصرف انرژی کم را مد نظر قرار دهید و سپس با توجه به تناسب قیمت با بودجه خود دست به انتخاب بزنید. از سوی دیگر علاوه بر این ملاک‌ها مهم است که بتوانید دستگاهی با طول عمر بالا انتخاب نمایید. طول عمر دستگاه می‌تواند بهره وری بیشتر شما را تضمین نماید. برای اینکه بتوانید نسبت به طول عمر دستگاه استخراج و کیفیت کلی آن اطمینان حاصل کنید، خوب است که به سراغ نمونه‌هایی بروید که توسط برندها یا نام‌های معروف ساخته شده‌اند.

جالب است بدانید که از سال 2014 میلادی که از سال‌های ابتدایی استخراج بیت کوین با دستگاه‌های مخصوص است تا همین امروز، دستگاه‌های استخراج بسیاری توسط برندهای متفاوت طراحی و تولید شده‌اند. هر یک از این دستگاه‌ها در دوره خود با توجه به میزان سختی فرایند استخراج تجهیز می‌شوند از این رو طبیعی است که با گذر زمان بسیاری مدل‌های تولید شده کارایی و عملکرد خود را از دست بدهند. با درنظر گرفتن این نکته مهم است که به هنگام خرید دستگاه استخراج به سراغ مدل‌هایی بروید که در سال جاری تولید شده‌اند. به منظور افزایش امنیت خرید می‌توانید به سراغ مدل‌های تولید شده توسط برندهای محبوب و معروف زیر بروید:

 • بیت مین (Bitmain): این برند به طور اختصاصی انواع دستگاه‌های انت ماینر (Antminer) را تولید می‌کند.
 • کنان (Cannan): تولید کننده انواع دستگاه‌های ملقب به آوالون (Avalon)
 • میکرو بی تی (MicroBT): تولید کننده انواع دستگاه‌های واتس ماینر (Whatsminer)
 • اینو سیلیکون (Innosilicon): انواع دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator) توسط این برند تولید می‌شوند.
 • ای بنگ (Ebang): انواع دستگاه‌های ای بیت (Ebit) از محصولات این برند هستند.

این پنج برند ذکر شده از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین نام‌هایی هستند که انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین را طراحی و تولید می‌کنند. خرید از این برندها می‌تواند اطمینان شما نسبت به طول عمر محصول و کیفیت آن را حاصل نماید. به عنوان نکته نهایی در این بخش خوب است یادآور شویم که هر برند در طول سال‌های متمادی مدل‌های مختلفی را با توان و مصرف انرژی متفاوتی تولید می‌کند. توصیه می‌شود به سراغ مدل‌هایی که در طول سال جاری و یا نهایتاً سال گذشته تولید شده‌اند بروید. در چنین حالتی می‌توانید مطمئن باشید که دستگاه از پس تحلیل الگوریتم‌ها و درجه سختی آنها بر خواهد آمد.

 • کیف پول ارز دیجیتال بیت کوین

به منظور مدیریت رمز ارزهای دیجیتال انواع کیف پول‌های دیجیتال طراحی و تولید شده‌اند. این کیف پول‌ها به افراد این امکان را خواهند داد تا سرمایه رمز ارزی خود را از هر نوعی که هست در آن ذخیره و نگهداری کنند. نکته مهم در خصوص کیف پول‌های ارز دیجیتال امنیت آنها است. اغلب کیف پول‌های دیجیتال به کمک دو کد رمز گذاری می‌شوند. کد اول به شکل یک پسورد تشکیل شده از انواع کاراکتر ها و یا اثر انگشت و پترن‌ها است و به عنوان لایه امنیتی برای باز کردن کیف پول و دسترسی به اطلاعات موجود در آن شناخته می‌شود. این پسورد به شما این امکان را خواهد داد تا مانع از دسترسی‌های ناخواسته به کیف پول خود شوید.

کد دوم با عنوان کد بازیابی شناخته می‌شود. اهمیت این کد بسیار بالا است. به واسطه این کد شما می‌توانید در صورت لزوم کیف پول ارز دیجیتال خود را بازیابی نمایید و دسترسی‌های خود را در اختیار بگیرید. این کد در ابتدای ساخت کیف پول به شما ارائه داده می‌شود. نکته قابل توجه این است که در صورتی که این رمز را فراموش کنید عملاً امکان بازیابی کیف پول ارز دیجیتال خود را از دست خواهید داد. مهم است که به هنگام انتخاب کیف پول دیجیتال به تعدد لایه‌های امنیتی ارائه شده و امکان پیاده سازی آن روی سیستم عامل‌های مختلف موبایلی و کامپیوتری توجه داشته باشید.

نکته دیگر این است که انواع کیف پول‌های دیجیتال با توجه به ساختار خود می‌توانند از رمزارزهای مشخصی پشتیبانی نمایند. با توجه به این نکته مهم است که کیف پولی را انتخاب کنید که از رمز ارزهای زیاد و متنوعی پشتیبانی می‌کند. شما برای اینکه بتوانید بیت کوین‌های حاصل شده از طریق استخراج را برای خود ذخیره نمایید، نیاز به یک کیف پول دیجیتال معتبر و کارآمد خواهید داشت. لازم به ذکر است که بیت کوین از نمونه ارزهای دیجیتالی است که توسط تقریباً تمامی کیف پول‌های دیجیتال پشتیبانی می‌شود. با توجه به این ویژگی شما انتخاب‌های بسیاری در خصوص کیف پول دیجیتال خود خواهید داشت.

سعی کنید به هنگام انتخاب کیف پول به سراغ نام‌های آشنا بروید و حتماً از لایه‌های امنیتی آن اطمینان حاصل کنید. اهمیت حفظ پسوردها و کنترل دسترسی‌های مربوط به کیف پول دیجیتال از جمله مواردی است که بایستی به هنگام کار مدنظر داشته باشید.


برای استخراج بیت کوین، چه میزان انرژی لازم است؟


دانشگاه کمبریج از سال 2015 یک محاسبه‌گر انرژی آنلاین برای شبکه بیتکوین فعال کرده است. در حقیقت، شفافیت بیت کوین به هر کسی امکان می‌دهد مقدار قدرت «هش» اعمال شده در شبکه را مشاهده کند. این مقدار معمولاً با تعداد هش در ثانیه محاسبه می‌شود که در شبکه به عنوان بخشی از فرآیند ماینینگ اعمال می‌شود.

بر اساس میزان انرژی که دستگاه‌های استخراج در هش کردن مصرف می‌کند، شما می‌توانید میزان انرژیی را که شبکه برای این هش‌ها مصرف می‌کند تخمین بزنید.

طبق آمار ردیاب مصرف انرژی بیتکوین در سایت Digiconomist، عمل ماینینگ در حال حاضر مصرفی معادل 77.78 تراوات-ساعت در سال دارد. این رقم با کل مصرف انرژی کشورهایی مانند هلند و جمهوری چک برابر است.

نمودار شاخص مصرف انرژی بیت کوین | همتاپی

نمودار شاخص مصرف انرژی بیت کوین. منبع: Digiconomist

بر اساس برآوردهای فوق، بسیاری مخالف بیت کوین و استفاده از اثبات کار می‌باشند.

با این حال، آیا می‌توانیم این برآوردها» را به عنوان حقیقت محض در نظر بگیریم؟ آیا در این برآوردها در نظر گرفته شده است که ماینرها همیشه با کارایی یکسانی عمل نمی‌کنند؟ آیا در نظر گرفته شده است که برق مورد استفاده ممکن است از منابع پاک تامین شود؟

در ادامه تمامی این موارد را بررسی می‌کنیم.


استدلال‌هایی که علیه اثبات کار می‌باشد


استدلال‌هایی که علیه اثبات کار و مکانیزم تشویقی ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده‌ است، عبارتند از:

 1. ماینینگ بیت کوین انرژی زیادی مصرف می‌کند.
 2. اکثر ماینرهای بیت کوین در چین هستند.
 3. در چین ماینرهای بیت کوین عمدتاً از انرژی ناسالم و مبتنی بر ذغال سنگ استفاده می‌کنند.
 4. دراستخراج بیت کوین نسبتاً کربن دی اکسید زیادی دیده می‌شود.
 5. بیتکوین بد است.

همانطور که قبلا اشاره شد، استدلال درست است. این یکی از دلایل اساسی امنیت بی‌نظیر شبکه بیتکوین است.

استدلال شماره 2 در گذشته درست بود. در حال حاضر این وضعیت در حال تغییر است، زیرا کشورهای بیشتری در جهان وارد صنعت استخراج بیت کوین می‌شوند. از آنجایی که مصرف انرژی به شبکه بیت کوین ربط دارد، آن را درست در نظر می‌گیریم.

نقشه جهانی مناطقی که بیت کوین استخراج می‌کنند | همتاپی

نقشه جهانی مناطقی که بیت کوین استخراج می‌کنند

کشورهایی که در صنعت استخراج بیت‌ کوین فعالیت زیادی دارند با رنگ سبز، استان سیچوان در چین به رنگ زرد و مناطق با فعالیت کمتر با رنگ قرمز مشخص شده‌اند.

و در ادامه می‌بینیم که استدلال شماره 3 نادرست است و در نتیجه، استدلال‌های شماره 4 و 5 بی‌اساس می‌شوند.


بیت کوین یک مصرف‌کننده انرژی به تمام معناست، اما … از نوع تجدید پذیر آن


تحقیقات اخیر شرکت CoinShares Research نشان می‌دهد که بیشتر برق مصرفی برای استخراج بیت کوین در حقیقت از منابع پاک مانند باد، خورشید و برق آبی تامین می‌شود.

به بیان دقیق‌تر، 60 درصد از ماینینگ جهان، در چین انجام می‌شود، بدین صورت که سیچوان به تنهایی 50 درصد از میزان هش جهان را تولید می‌کند، و 10 درصد باقیمانده به طور مساوی بین استان‌های یوننان، سین کیانگ و مغولستان تقسیم می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که برتری سیچوان چه در چین و چه در جهان، رابطه‌ی مستقیم با نیروگاه‌های برق آبی استان‌های یوننان، گوئیژو و سیچوان در جنوب غربی چین می‌باشد. در فصل بارندگی، قیمت برق این استان در پایین‌ترین سطح در جهان قرار می‌گیرد و این جریان باعث می‌شود که سیچوان یکی از بهترین مناطق برای ماینینگ در جهان باشد.

از طرف دیگر، از 40 درصد شرکت‌های ماینینگ باقیمانده، 35 درصد از میزان تولید هش در جهان بطور مساوی بین واشنگتن، نیویورک، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، کبک، نیوفاندلند و لابرادور، ایسلند، نروژ، سوئد، جورجیا و ایران تقسیم شده است.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین مجموعه همتا پی

5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهار
بهار
16 اسفند 1399 15:30

سلام ممنون از توضیحاتتون
میشه در موردdouble-spending بیشتر توضیح بدید.

ویدیوها اینفوگرافیک