نصف شدن پاداش یا هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟ | همتاپی

نصف شدن پاداش یا هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟

همتاپی
28 اسفند 1399 - 19:40
زمان مطالعه : 4 دقیقه

هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش بیت کوین رویدادی است که تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. در این رویداد پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود.

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که در آن پاداش استخراج به نصف کاهش می‌یابد. این رویداد براساس قوانین از پیش تعیین شده در کد بیت کوین (Bitcoin) اتفاق می‌افتد. هاوینگ بیت کوین، به عقیده بسیاری از افراد منجر به افزایش قیمت می‌شود.

مخترع بیت کوین معتقد بود که کمیاب بودن می‌تواند ارزشمند شدن را به دنبال داشته باشد. نصف شدن پاداش که اصطلاحا هاوینگ (Halvening) نامیده می‌شود، هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و آخرین بار در ماه می سال 2020 اتفاق افتاد. برای درک  بهتر این موضوع، می‌بایست با تئوری عرضه بیت کوین آشنا شویم. در ادامه بیشتر به بررسی این مبحث می‌پردازیم.


مختصری درباره بیت کوین


بیت کوین از این حیث که برای اولین بار می‌توانست یک محصول دیجیتالی را کمیاب کند، یک انقلاب محسوب می‌شد. یکی از دلایلی که سبب شد در طی 10 سال، قیمت بیت کوین از ارزش ناچیزی به اوج 61 هزار دلار برسد، همین عرضه محدود بود.

ایده محدود‌سازی عرضه، در تضاد با نحوه استفاده از ارزهای فیات (پول‌های بدون پشتوانه) مانند دلار آمریکا است. در گذشته، دولت ایالات متحده برای ایجاد یک دلار آمریکا، به مقدار مشخصی طلا در ذخایر خود نیاز داشت. اما با گذشت زمان، این قوانین به سیستمی که امروزه در حال اجرا می‌باشد تبدیل شد. به این صورت که دولت‌ها می‌توانند به دلخواه خود پول چاپ کنند. از طرف دیگر، بیت کوین عملکرد متفاوتی دارد.


هاوینگ (halving) بیت کوین چیست؟


در کدی که بیت کوین بر اساس آن اجرا می‌شود، قانونی وجود دارد که بیش از 21 میلیون بیت کوین تولید نشود. بیت کوین‌های جدیدی که از طریق استخراج تولید می‌شوند به عنوان پاداش بلاک منتشر می‌شوند. استخراج کنندگان، وظیفه حفاظت و امنیت دفتر کل بیت کوین را بر عهده دارند و سیستم، بیت کوین‌های جدید را برای ماینرها به عنوان پاداش ارسال می‌کند.

با این حال، تقریباً هر چهار سال، پاداش استخراج نصف می‌شود. از این رو «هاوینگ» رخ می‌دهد. هر هاوینگ، میزان ورود بیت کوین‌های جدید به بازار را کاهش می دهد، تا اینکه در سال 2140، دیگر بیت کوین جدیدی تولید نخواهد شد.


چه کسی هاوینگ را اختراع کرد؟


هاوینگ، توسط ساتوشی ناکاموکو (Satoshi Nakamoto) در کد بیت کوین ارائه گردید. این مکانیسم بسیار ساده‌ی کاهش عرضه کل در طول زمان، یکی از دلایل اصلی است که بیت کوین را به عنوان باارزش‌ترین دارایی رمزارزی در جهان معرفی می‌کند. همان طورکه ناکاموتو در وایت پیپر (whitepaper) بیت کوین اظهار داشت: شبکه بیت کوین، در عین سادگی بدون ساختار خود قدرتمند است.


آخرین اخبار قیمت بیت کوین


10 سال پیش، میلیون‌ها بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموکو استخراج گردید. از آن زمان، حدود 85 درصد عرضه کل استخراج شده و در آینده تنها حدود 3 میلیون بیت کوین دیگر تولید خواهد شد.


تقویم هاوینگ بیت کوین


تقویم هاوینگ بیت کوین | همتاپی

 سال 2009_ پاداش استخراج بیت کوین در هر بلاک با  50 بیت کوین آغاز شد.

سال 2012_ اولین هاو‌ینگ بیت کوین، پاداش استخراج را به 25 بیت کوین کاهش داد.

سال 2016_ در هاوینگ دوم، پاداش استخراج به 12.5 بیت کوین کاهش یافت.

سال 2020_ پاداش بیت کوین برای هر بلاک در هاوینگ سوم به 6.25 بیت کوین رسید.

سال 2140_ شصت و چهارمین و آخرین هاوینگ اتفاق خواهد افتاد و دیگر هیچ بیت کوین جدیدی تولید نخواهد شد.


چه چیزهایی بیت کوین را خاص کرده است؟


چنانچه تنظیم عرضه پول به یک فرد، گروه یا دولت سپرده شود، می‌بایست امنیت آن نیز تضمین گردد. فرض بر این است که بیت کوین غیرمتمرکز می‌باشد و هنگام استفاده از آن نیازی نیست به فرد یا نهاد دیگری اعتماد کرد. به عبارتی دیگر، در سیستم بیت کوین هیچ نظارتی بر عملکرد افراد نبوده و هیچ فردی قابل اعتماد نیست. از آنجا که بیت کوین توسط هیچ شخص یا گروهی کنترل نمی‌شود، باید قوانین سخت و مشخصی در مورد تعداد بیت کوین ایجاد شده و نحوه انتشار آنها وجود داشته باشد.

با ثبت عرضه کل و رویداد هاوینگ در کد بیت کوین، سیستم پولی بیت کوین استحکام یافته و تغییر آن عملاً غیرممکن است. این «سقف سرمایه (hard cap)» حاکی از آن است که بیت کوین، مانند طلا، نوعی هارد مانی (hard money) محسوب می‌شود و دارای یک عرضه کل بوده که تغییر آن نیز عملا غیرممکن است.


چه اتفاقی برای استخراج‌کنندگان می‌افتد؟


استخراج کنندگان یا اصطلاحا ماینرها (miners) باید از منابع ارزشمندی برای حفظ شبکه بیت کوین استفاده کنند، اما با نصف شدن پاداش آنها، چه اتفاقی می‌افتد؟ از آنجا که هاوینگ، پاداش استخراج را کاهش می‌دهد، انگیزه ماینرها نیز برای کار در شبکه بیت کوین با گذشت زمان کاهش می‌یابد که این به معنای کمتر شدن تعداد ماینرها و امنیت کمتر شبکه است. برای جبران خسارت ماینرها در آینده، قیمت بیت کوین یا کارمزد تراکنش‌ها می‌بایست پاسخگوی خواسته‌های ماینرها باشد.


چگونه از هاوینگ حداکثر استفاده را ببریم؟


براساس قوانین عرضه و تقاضا، کاهش عرضه بیت کوین، افزایش تقاضای آن را به دنبال داشته و احتمالاً سبب افزایش قیمت‌ بیت کوین نیز می‌شود. اما، همیشه به این سادگی پیش نمی‌رود.

بهترین راه برای استفاده حداکثری از بیتکوین، خرید بیت کوین است. بیت کوین، به عنوان محبوب‌ترین دارایی کریپتویی، تقریباً از طریق هر صرافی رمزارزی و همچنین محصولات اصلی مانند Cash App به راحتی قابل خریداری است.


تاثیرات هاوینگ بر قیمت بیت کوین در آینده چگونه خواهد بود؟


به گفته برخی کارشناسان، هاوینگ ممکن است تأثیر زیادی بر قیمت بیت کوین داشته باشد. کارشناس معروفی به نام پلن‌بی (Plan B)، قیمت بیت کوین را پس از هاوینگ سال 2020، بیش از 50 هزار دلار پیش بینی کرد که در سال 2021 این پیش بینی محقق شد. همچنین وی قیمت بیت کوین را پس از هاوینگ 2024، حدود 400 هزار دلار پیش بینی می‌کند و حتی از نظر وی قیمت این ارز دیجیتال بعد از هاوینگ سال 2028 به 3 میلیون دلار خواهد رسید.

ترجمه و جمع‌آوری: واحد تیم خرید و فروش بیت کوین مجموعه همتا پی

4.8 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
منبع decrypt.co
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک