تعرفه جدید واردات دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به مناطق آزاد اعلام شد | همتاپی

تعرفه جدید واردات دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به مناطق آزاد اعلام شد

همتاپی
3 آبان 1399 - 18:37
زمان مطالعه : 2 دقیقه

‌براساس اعلام معاون فنی گمرک کشور ورود دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال (ماینرها) به مناطق آزار تجاری و صنعتی ارائه ثبت سفارش الزامی نخواهد بود.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران ضمن اشاره به بخشنامه صادره سال ۱۳۹۷ و مصوبه هیئت‌وزیران در همان سال در مورد فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌های کالایی گفت:

بر این اساس ورود کالاهایی مانند دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیاز به مجوز ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت نداشت و بالتبع گمرکات ورودی کشور از ردیف تعرفه‌های مذکور در مصوبه هیئت‌وزیران از جمله ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ در هنگام ترانزیت خارجی به مناطق ویژه و آزاد، ثبت سفارش مطالبه نمی‌کردند. 

جمال ارونقی در ادامه با اشاره به اینکه تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های استخراج بیت کوین جزو تعرفه‌های (۸۴۷۱۹۰۹۰) طبقه بندی شده بودند و به همین دلیل ورود آن‌ها به مناطق آزاد و به ویژه مناطق اقتصادی نیاز به ثبت سفارش نداشت:

اینکه ردیف تعرفه انحصاری و مذکور (۸۴۷۱۹۰۲۰) در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹ برای ماینرها تحت عنوان «دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال (ماینرها)» با مأخذ حقوق ورودی ۵ درصد ایجاد شده است که در این صورت، این ردیف تعرفه مشمول مفاد مصوبه هیئت‌وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست.

ایشان در ادامه افزود:

بر این اساس ورود ماینرها به مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی صرفاً با اخذ و ارائه مجوز ثبت سفارش و رعایت کامل مقررات باید انجام شود که در این خصوص دفتر واردات گمرک ایران بخشنامه لازم را در این خصوص صادر و به گمرکات کشور ابلاغ کرده است. 

سال گذشته حواشی زیادی در رابطه با استخراج ارزهای دیجیتال و صدور مجوز استخراج بوجود آمد در همین رابطه هئیت وزیران نیز طی مصوبه‌ای با استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال موافقت کردند و استخراج ارز‌های دیجیتال را به شرط اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز دانستند. به دنبال آن بحث‌هایی در مورد واردات ماینرها به کشور مطرح شد و قرار بر این شد طی فرآیند قانونی، واردات این کالاها به کشور مجاز شود. طبق همین قوانین، در سرزمین‌های اصلی استفاده از دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به ثبت سفارش و دریافت مجوز از سازمان‌های مربوطه نیاز دارد؛ اما در مناطق آزاد و ویژه، ترانزیت این کالاها نیاز به ثبت سفارش ندارد.

ترجمه و جمع‌آوری: واحد تحقیق و توسعه مجموعه همتا پی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
منبع ایسنا
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار و مقالات حوزه ارزهای دیجیتال