پیش بینی قیمت اتریوم در سال‌های 2021 – 2025

پیش بینی قیمت اتریوم در سال‌های ۲۰۲۱ – ۲۰۲۵

همتاپی
18 بهمن 1399 - 20:30
زمان مطالعه : 18 دقیقه

در 5 سال آینده قیمت اتریوم چگونه پیش بینی می‌شود و چه عواملی بر قیمت اتر (ETH) تاثیرگذار است؟

اتریوم (ETH) دومین توکن با ارزش از نظر ارزش بازاری است که پلتفرم آن ابزارهای گسترده‌ای را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. برخلاف بیت کوین که هدف آن صرفاً انجام تراکنش‌های مالی است، بلاک چین اتریوم برای کارهایی فراتر از آن طراحی شده است.

بلاک چین قدرتمند اتریوم نسبت به بیت کوین از پیچیدگی‌های بیشتری برخوردار است و به توسعه‌دهندگان شخص ثالث این امکان را می‌دهد تا توکن‌ها و پلتفرم‌های فرعی خود را در این بلاک­چین ایجاد کنند. این امر باعث افزایش چشمگیر محبوبیت اتریوم شده است، اما با این حال این بلاکچین برای توسعه‌دهندگانی که قصد سرمایه‌گذاری در ایجاد پلتفرم‌های جدید را داشتند، مشکلاتی را ایجاد کرده است، به این معنی که پیش بینی دقیق قیمت اتریوم مستلزم یک رویکرد جامع است.

خلاصه ای از عملکرد اتریوم

اتر (ETH) توکن اصلی بلاک چین اتریوم است. با اینکه بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده بود که به عنوان پول از آن استفاده شود، اما اتریوم طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه را مورد هدف قرار داد. توکن‌های اتریوم (ETH) باعث می‌شوند که اثربخشی و کارکرد کل این بلاک چین بهتر باشد.

در حال حاضر، اتریوم برای تأیید معاملات و حفظ بلاک چین، از یک سیستم اثبات کار (PoW) شبیه بیت کوین استفاده می‌کند. این امر ممکن است طی چند سال آینده با پیدایش اتریوم 2.0 تغییر کند، گرچه طرح پیاده‌سازی سیستم جدید اثبات سهام (PoS) هنوز به خوبی مشخص نشده است.

طراحی توکن اتریوم (اتر) فقط به عنوان استفاده ارزی از آن نبوده است، اما از آن به عنوان ابزاری محبوب برای پس‌انداز و پرداخت محسوب می‌شود. اتریوم دارای یک اکوسیستم قوی می‌باشد، که در حال حاضر توسعه‌دهندگان امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از آن استفاده می‌کنند.

قیمت اتریوم در گذشته چگونه بوده است؟

مودار تاریخچه قیمت اتریوم

نمودار قیمت اتریوم از ابتدا تاکنون. منبع: Coinbase

تاریخچه قیمت اتریوم به اواخر سال 2015 باز می‌گردد. در آن زمان اتر در بازار آزاد با قیمتی کمتر از 1.00 دلار معامله می‌شد. تا ژانویه سال 2017، قیمت آن به آرامی در محدوده 10.00 دلار بالا رفت و آن موقع بود که اتفاق خوشایندی رخ داد. قیمت هر توکن اتریوم در ژانویه 2018 با یک صعود سریع به بیش از 1,400 دلار رسید، اما با ورود به بازار خرسی قیمت آن تا انتهای سال 2018 به 87 دلار کاهش یافت.

بعد از اینکه قیمت اتریوم دو رقمی شد، تا یک سال و نیم این رمز ارز با نوسانات کم معامله می‌شد. به نظر می‌رسید که قیمت این توکن در این مدت به 250 دلار برسد، اما خریداران آن در محدوده 100 دلار می‌خریدند.

در جولای سال 2020، قیمت اتر توانست با نرخ 250 دلار با حجم بالایی معامله شود و بر این سطح غلبه کند. و در سپتامبر همین سال، اتریوم تا 475 دلار نیز معامله شد ولی مجددا سقوط کرد و تا قیمت 320 دلار نیز کاهش یافت. و در در اواخر سال 2020 اتریوم به بیش از 600 دلار رسید و توانست از محدوده  چند ساله با حجم گسترده خارج شود. با ورود به سال 2021 نمودار این توکن صعودی است و با ثبت رکوردهای جدید توانسته است از بیشینه قبلی خود عبور کند. 

عوامل موثر بر قیمت اتریوم

اتریوم یک پلتفرم پیچیده است که تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. از آنجا که بلاکچین اتریوم برای پشتیبانی و کمک به توسعه شخص ثالث ساخته شده است، پلتفرم‌های جدیدی که در شبکه پیاده‌سازی می‌شوند می‌توانند تأثیر زیادی بر قیمت توکن‌های اتریوم و هزینه معاملات داشته باشند.

یکی از مهمترین چیزهایی که ممکن است در اواسط سال 2020 اتریوم را از محدوده معاملات خود خارج کند، توسعه دیفای (DeFi) بود. گرچه لزوماً اتر در همه پلتفرم‌های جدید دیفای به عنوان ابزاری برای تراکنش‌ها استفاده نمی‌شوند، اما بسیاری از پلتفرم‌های جدید دیفای بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند. این بدان معناست که مقداری اتر برای توکن‌های دیفای یا پلتفرم‌ها مورد نیاز است.

از آنجا که از اتریوم به عنوان مبنای برنامه‌های دیفای استفاده شد، این امر منجر به تقاضای خالص این توکن شد که به وضوح برای افزایش قیمت آن خوب بود.

جالب است بدانید که با سقوط حباب دیفای در پاییز سال 2020، قیمت توکن‌های اتریوم همچنان بالا بود و حجم معاملات آن بیشتر از اوایل سال بود. همه اینها به سایر منابع تقاضای این توکن و همچنین ارتباط محدود بین قیمت توکن دیفای و قیمت اتر بر می‌گردد.

در طی سال 2020، تقاضا برای دارایی‌های جایگزین افزایش یافت. اتریوم به عنوان دومین توکن باارزش بعد از بیت کوین، مورد استقبال بسیاری از سرمایه‌گذارانی که وارد بازار کریپتو شده بودند، قرار گرفت. همچنین، سرمایه‌گذاران نهادی پس از خرید بیت کوین، در سال 2021 به خرید اتریوم روی آورده‌اند.

خریداران جدید اتریوم به دنبال سوددهی سریع نمی‌باشند

با اینکه توسعه‌دهندگان DeFi از توکن اتریوم به عنوان پول استفاده نمی‌کنند (برخی از آنها استفاده می‌کنند، اما بسیاری از آنها استفاده نمی‌کنند)، سرمایه‌گذاران نهادی از اتریوم به عنوان طلای دیجیتال استفاده می‌کنند و این توکن را برای مدتی طولانی نگه می‌دارند.

شرکت سرمایه‌گذاری گری اسکیل، شرکت پیشرو در سرمایه‌گذاری کریپتو، در سال 2020 سرمایه‌گذاری‌های خود را به شدت افزایش داد که بیشتر آنها برای نگهداری بلند مدت اتر برنامه ریزی شده‌اند. مدل سرمایه‌گذاری گری اسکیل یک مدل پیچیده نیست. این شرکت به خرید و نگهداری وجوه مشتری می‌پردازد، که اساساً به این معنی است که مشتریان اتریوم را توسط سرمایه‌گذاران بزرگ به صورت ذخیره‌سازی سرد (cold storage) نگهداری می‌کنند. در حال حاضر این توکن به عنوان مبنا و پایه دیفای، بخشی حیاتی از یک اکوسیستم در حال ظهور است که محدوده جهانی فعالیت است.

صحبت در مورد نقشی که دیفای می‌تواند در فضای مالی این قرن داشته باشد و اینکه بلاک چین اتریوم بخش اصلی توسعه دیفای محسوب می‌شود، بسیار دشوار است. گرچه محبوبیت این پلتفرم در برخی از برنامه‌ها (که برای کارکردشان به هزینه‌های کم شبکه متکی بودند) تأثیرگذار بود، اما بسیاری از پلتفرم‌های DeFi تحت تأثیر هزینه‌های بالای تراکنش قرار نمی‌گیرند.

با توجه به حرکت قیمت‌ها در اواخر سال 2020، کاهش قیمت توکن‌های دیفای به معنای تقاضای کمتر اتر نیست. زیرا توکن اتریوم که به عنوان یک دارایی جدید برای ذخیره ارزش می‌باشد، از پشتیبانی تعداد زیادی از سرمایه‌گذارانش، برخوردار است که بسیاری از پلتفرم‌های دیفای فاقد آن هستند.

محبوبیت NFT‌ها در حال افزایش است

علاوه بر DeFi، از اتریوم به عنوان پایه‌ای برای بازی‌های کریپتویی و توکن غیر مثلی (NFT) نیز استفاده می‌شود. توکن‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم مثلی هستند یعنی همه آنها یکسان هستند. با این حال، بلاکچین اتریوم از NFT پشتیبانی می‌کند، برخی از آنها با استفاده از پروتکل ERC-721 ایجاد می‌شوند.

بازار NFTها، بازاری گسترده است و این توکن‌ها در حال حاضر به دنیای بازی و هنرهای دیجیتال راه پیدا کرده‌اند. در دنیای بازی می‌توان از این توکن‌ها برای ایجاد موارد منحصر به فرد استفاده کرد، مواردی که فقط مختص یک گیمر باشد. این مدل بازی‌ها از بازی‌های متمرکز سنتی، که مالک پلتفرم همه موارد بازی را کنترل می‌کند، کاملا متفاوت است.

از آنجا که بسیاری از NFTها با ERC-721 ایجاد می‌شوند، به راحتی می‌توان آنها را با سایر توکن‌ها مانند اتریوم یا بیت کوین معامله کرد. به این معنا که، در حال حاضر بازاری برای این آیتم‌های این بازی‌ها وجود دارد که می‌تواند برای نسل بعدی گیمرها بسیار جذاب باشد.

همچنین، در دنیای هنر نیز از NFT‌ها برای نمایش آثار هنری و هم برای نگهداری آثار منحصر به فردی که مبتنی بر توکن هستند استفاده می‌شود. NFT‌های هنری پیش از این نیز موفقیت خود را اثبات کرده‌اند، به عنوان مثال، یک NFT با تصویری از ویتالیک بوترین بیش از 400,000 دلار در حراج عمومی به فروش رسیده است.

 قیمت اتریوم در سال‌های 2021-2025

قیمت رمزارزها در چهار سال آینده احتمالا مثبت خواهد بود و پیش بینی می‌شود که اتریوم یک کوین جایگزین و پیشرو باشد. اتریوم با رد شدن از سطح 280 دلار در اواسط سال 2020، از محدوده معاملات بازار پسا خرسی خارج شد و احتمالاً طی چند سال آینده به سطوح بسیار بالاتری خواهد رفت.

به راحتی می‌توان دید که قیمت اتریوم در یک روند طولانی قرار داشته که از اواخر سال 2018 آغاز و تاکنون ادامه دارد. حجم معاملات گسترده اتریوم با قیمت بالای 300 دلار از یک بازار گاوی (صعودی) خبر می‌داد. با توجه به پشت صحنه برنامه‌های پول‌های بانک مرکزی و هزینه‌های دولت، قیمت اتریوم ممکن است به سطحی برسد که حتی نمی‌توان تصور کرد.

یکی از مهمترین عواملی که باعث تغییر فاز در بازارهای کریپتو می‌شود، پذیرش آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری مستقل توسط سرمایه‌گذاران نهادی است. با اینکه بیت کوین از گذشته مورد علاقه سرمایه‌گذاران کریپتو بوده است، اما سرمایه‌گذاران بزرگ بازارهای موجود در مورد عدم تمرکز هم نظر نیستند.

در عوض،  به احتمال زیاد این سرمایه‌گذاران مدل رشد را مد نظر قرار می‌دهند و همچنین به پلتفرم‌هایی که قابلیت نوآوری دارند، توجه می‌کنند. به طور خلاصه، پلتفرم اتریوم برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که هم‌ می‌خواهند یک توکن را به عنوان پول نگهداری کنند و هم می‌خواهند از افزایش استفاده از این پلتفرم توسط توسعه‌دهندگان شخص ثالث با ایده‌های جدید بهره‌مند شوند. 

با توجه به علاقه شرکت‌های توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذاران به بلاک چین اتریوم، پیش بینی سناریویی که در آن قیمت‌های اتریوم طی چهار سال آینده بین 1,000 تا 10,000 دلار قرار می‌گیرد، کار سختی نیست. یکی از بزرگترین مجهولات پیش رو، سیاست‌های بانک مرکزی است که پیش بینی آن در دهه گذشته، به ویژه در سال 2020 بسیار دشوار بوده است.

از آنجا که اتریوم در حال تبدیل شدن به یک دارایی ذخیره مانند پول نقد برای سرمایه‌گذاران است، به احتمال زیاد «پول تازه» که به سمت سهام یا بدهی روانه می‌شود اکنون می‌تواند جایی در سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت اتریوم پیدا کند. با اینکه ارزش اتریوم روز به روز در حال افزایش است، اما ارزش کل سرمایه آن حدود 200 میلیارد دلار می‌باشد و ارزش آن 80 درصد کمتر از بیت کوین می‌باشد.

با توجه به حرکت قیمت اتریوم در بازار، قیمت 6,000 دلار به معنای سرمایه‌ای در حدود 650 میلیارد دلار است، که در مقایسه با شرکت‌هایی مانند اپل یا Alphabet باز هم هنوز رقم پایینی است. البته، استفاده بالقوه از بلاک چین اتریوم، بسیار بیشتر از محصولات یا خدمات این دو شرکت است.

در حال حاضر، با توجه به سرمایه نسبتاً اندک اتریوم احتمال افزایش قابل توجه قیمت آن در هر زمان امکان‌پذیر است. پلتفرم‌های اصلی پرداخت، دری را به سمت استفاده از کریپتو باز می‌کنند و فناوری استفاده از توکن‌هایی مانند اتریوم در سطح خرده فروشی موجود است. پیش بینی دقیق اینکه قیمت اتریوم در سال‌های آینده چقدر افزایش پیدا می‌کند بسیار دشوار است، اما مسلماً حرکت آن به سمت افزایش قیمت است.

بررسی عوامل دیگری که بر آینده اتریوم تأثیر می‌گذارند

بلاک چین اتریوم در شرف ایجاد برخی تغییرات عمده است. پروژه اتریوم 2.0 اکنون کاملاً تأمین اعتبار شده است و اکنون این پروژه کار خود را در جهت تغییر اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) شروع خواهد کرد. هنگامی که اتریوم طراحی شد، از همان روش بیت کوین- گواه اثبات کار- برای تایید بلوک‌ها استفاده کرد.

سیستم اثبات کار اشکالات عمده‌ای دارد و به همین دلیل اثبات سهام برای حل آن مشکلات، طراحی شده است. هیچ کس واقعاً نمی‌داند با ارائه این به‌روزرسانی‌ها چه اتفاقی می‌افتد و سود خالص اتریوم در بازار چقدر خواهد بود. بر اساس برآوردهای جدید، میزان اتریومی که اضافه خواهد شد حداقل 4 میلیون توکن است. در بدترین حالت، این ارتقا به اتریوم 2.0 یک قمار محسوب می‌شود، اما اگر با موفقیت همراه باشد، اتریوم قادرترین و قابل‌ترین بلاک چین عمومی موجود خواهد بود.

برخی از مهمترین مشکلاتی که سیستم اثبات سهام برطرف می‌کند عبارتند از: کم کردن احتمال حمله 51٪ و مقدار انرژی زیادی که برای کار با بلاک چین اثبات کار مورد نیاز است. موارد دیگری نیز وجود دارد، اما با توجه به نوپا بودن نسبی این برنامه‌ها، تقریباً غیرممکن است که نحوه پیاده‌سازی آنها یا تأثیرات آنها را بفهمیم.

از دید یک سرمایه‌گذار، اثبات سهام، سیستم بسیار بهتری محسوب می‌شود. یک سیستم اثبات سهام فرصت‌های بیشتری برای درآمد منفعل ایجاد می‌کند، زیرا داشتن یک توکن ذاتا ارزشمند است.سرمایه گذاری کردن در یک پلتفرم اثبات سهام را می‌توان سپرده‌ای همراه با سود دانست، زیرا سهامداران بزرگ می‌توانند از طریق استیکینگ این توکن‌ها، پاداش دریافت کنند.

سهامداران کوچک (small stakers)، کسانی که مستقیماً در فرآیند اعتبارسنجی شرکت نمی‌کنند، نیز می‌توانند با انعقاد قراردادهای هوشمند با یک اعتبارسنج، نیز درآمد کسب کنند که این می‌تواند یک روند کم و بیش خودکار برای هر دارنده اتریوم باشد. به طور کلی، ETH 2.0 می‌تواند یک فرصت بزرگ برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باشد، گرچه هیچ کس نمی‌داند سال‌های آینده چگونه پیش خواهد رفت.

آیا اتریوم در سال 2021 سرمایه‌گذاری خوبی تلقی می‌شود؟

اگر روند صعودی (گاوی) بیت کوین در اواخر سال 2020، تا سال 2021 ادامه یابد، می‌تواند سال خوبی برای دارندگان اتریوم باشد.

بازارهای کریپتو مانند همیشه بی‌ثبات هستند. گرچه پیش بینی قیمت اتریوم برای یک سال آینده مثبت به نظر می‌رسد، اما مسیر رسیدن به قیمت‌های بالاتر احتمالاً پر از فراز و نشیب خواهد بود. بازارهای گاوی اصلاحات سریعی دارند و چون اتریوم به احتمال زیاد وارد یک بازار گاوی دیگر می‌شود، افت قیمت‌های شدیدی را نیز در بازار تجربه خواهد کرد. 

اتریوم یکی از توکن‌های پیشرو در سطح جهان است و شکی نیست که سرمایه گذاران نهادی آن را سرمایه‌ای مشابه بیت کوین می‌دانند. با توجه به این واقعیت که تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در حال وارد شدن به فضای دارایی‌های دیجیتال هستند، پیش بینی می‌شود که اتریوم هم  طی چند سال آینده از پشتیبانی خرید برخوردار باشد.

آیا بهتر است که امروز اتریوم بخریم؟ مسلما بله. اما به خاطر داشته باشید که بازارهای کریپتو بیشتر  شبیه بازار کالاها پیش می‌روند و احتمالاً شما باید از یک استراتژی انباشت استفاده کنید و سرمایه خود را در طی چند ماه یا چند سال افزایش دهید.

از نظر تکنیکال، اتریوم یک خرید شگفت‌انگیز محسوب می‌شود. این توکن یک مسیر طولانی در پیش دارد که قطعا در آن موفق خواهد بود. اتریوم با افزایش قیمت خود به 300 دلار در تابستان سال 2020، راهی به سمت قیمت‌های بسیار بالاتر خواهد داشت.

با این حال، به خاطر داشته باشید که افزایش یکباره قیمت اتریوم به حدود 475 دلار منجر به سقوط آن به 320 دلار شد، بنابراین خرید مرحله‌ای منطقی‌تر از خرید یکباره در بازار است.

در اصل، معرفی ETH 2.0 در سال‌های آینده دلگرم‌کننده است. برخلاف بیت کوین، اتریوم می‌تواند به دلیل برخورداری از مدل اثبات سهام، به دارایی با نرخ بازگشت سرمایه تبدیل شود. این امر باعث جذب بیشتر سرمایه‌گذارانی می‌شود که خواهان درآمد منفعلانه بدون ریسک هستند، گرچه تا عملی شدن این سیستم سال‌ها فاصله داریم.

بزرگترین نگرانی که در مورد اتریوم وجود دارد این است که قیمت آن ممکن است به طور ناگهانی سقوط کند، که این امر باعث می‌شود کسانی که به دنبال معادل پول نقد خود هستند، از آن اجتناب کنند.

اگر می‌خواهید مبلغی از سرمایه خود را به صورت توکن نگه دارید، بهتر است هر چقدر که نیاز دارید را برای خودتان نگه دارید و بقیه را توکن بخرید تا حرکت‌های کوتاه مدت نزولی باعث ضرر شما نشود. اگر فکر می‌کنید اتریوم برای شما مناسب نیست، می‌توانید به دیگر رمزارزهای صرافی همتاپی را برای سرمایه گذاری در سال 2021 انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقالات آموزشی مربوط به هر کدام نگاهی بیندازید. همچنین می‌توانید در مورد پروژه‌های جالب دیگر نیز اطلاعاتی کسب کرده و در آنها سرمایه گذاری کنید.

اگر می خواهید سود زیادی بدست آورید، پس باید یک تریدر باحوصله و متعهد باشید. دنیای ارزهای دیجیتال همیشه در جریان است و شما همیشه نمی‌توانید در برابر نوسانات آن واکنش نشان دهید، اما راهی وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید استراتژی‌های خود را به صورت 24/7 عملی کنید. با استفاده از یک ربات معاملاتی، می‌توانید بدون احساسات و با کارایی بیشتر از آنچه بشر قادر است، در فراز و نشیب بازار قرار گیرید.

پیش ­بینی قیمت اتریوم: آیا اتریوم می‌­تواند به 10,000 دلار برسد؟

اتر(ETH) ، کوین بومی بلاک چین اتریوم، در سال 2021 دچار تغییرات ناگهانی و شدید شده است. پس از شروع سال جدید با قیمت 737 دلار، دومین رمزارز بزرگ جهان، در 12 ماه مه به بالاترین رکورد خود یعنی 4,362 دلار رسید، و تقریباً یک افزایش 500 درصدی را تجربه کرد. سپس در 21 ماه مه به 2,714 دلار عقب نشینی کرد و بعد از آن در 22 ژوئن به کمتر از سطح 2,000 دلار سقوط کرد و به پایین‌­ترین سطح معاملات روزانه خود یعنی 1,707.60 دلار رسید، که این میزان پایین­‌ترین سطح از اول آوریل به بعد بوده است و یک افت 61 درصدی از اوج محسوب می‌­شود.

نمودار قیمت اتریوم از ابتدای سال 2020 تاکنون

نمودار قیمت اتریوم از ابتدای سال 2020 تاکنون

راه موفقیت اتریوم همیشه هموار نبوده است، این پروژه با انتقادات جامعه به دلیل هزینه‌­های بالای تراکنش‌­ها، توسعه کندِ به‌روزرسانی اتریوم 2.0 و ظهور رقبایی مانند پولکادات (Polkadot) و کاردانو(Cardano) روبرو بوده است. با این وجود، اتریوم هنوز هم یکی از محبوب­‌ترین پروژه­‌ها در صنعت رمزارزها باقی مانده است که گواه آن، تعداد زیادی اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApp)، برنامه­‌های دیفای (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTها) می‌­باشد که از این بلاکچین استفاده می‌­کنند.

طبق گزارشی که از  State of the Dapps بدست آمده است، در حال حاضر 2,500 برنامه‌ی غیر متمرکز بر روی بلاک­چین اتریوم وجود دارد. اتریوم در حال جلب توجه موسسات مالی است. گزارش هفتگی جریان صندوق دارایی دیجیتال  CoinShare اعلام کرد محصولات اتر بیش از 25 درصد دارایی‌­های تحت مدیریت (AUM) محصولات سرمایه­ گذاری رمزارز را شامل می‌­شود. در حال حاضر، بورس کالای شیکاگو (Chicago Mercantile Exchange) معاملات آتی اتریوم را ارائه می‌­دهد و بورس اوراق بهادار تورنتو (Toronto Stock Exchange)، صندوق قابل معامله (ETF) اتریوم را دارا می‌­باشد.

با این حال، گزارش هفتگی جریان صندوق دارایی دیجیتال CoinShare در هفته‌ی منتهی به 28 ژوئن خاطرنشان می‌­کند که در اتریوم مجموع خروج خالص، بالغ بر 50 میلیون دلار بوده است، که بیشترین میزان ثبت شده تاکنون است، که برابر با 5 درصد از ورودی 943 دلاری در اتریوم می‌­باشد.

 با وجود اینکه شبکه­ درحال  ارتقای بزرگی می‌­باشد و نحوه تأیید تراکنش‌­ها و هزینه­‌های اتریوم در حال تغییراست، مگان کاسپار (Megan Kaspar)، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه­ گذاری دارایی­‌های دیجیتال مگنتیک (Magnetic)، انتظار دارد، قیمت اتریوم به سمت اوج­‌های جدیدی برود. وی در مصاحبه‌­ای با Yahoo Finance Live در ماه مه 2021، قیمت اتر را تا پایان سال بین 8 تا 10 هزار دلار پیش بینی کرد.

 کاسپار(Kaspar) توضیح داد:

تغییر به سمت اثبات سهام برای اعتبارسنجی بلاک‌­ها، انتشار کربن را 99.9 درصد کاهش می‌­دهد و اتریوم را به یک فناوری سبز تبدیل می ­کند.

اگرچه گزارش هفتگی کوین‌شرز نشان می‌­دهد که محصولات اتر از هفته منتهی به 6 ژوئن 2021، 64.3 میلیون دلار خروج داشته­ است.

در ادامه‌ی این مقاله، به عملکرد تاریخی اتریوم و نوسانات اخیر، دلایل این نوسانات، پیش­ بینی قیمت‌­ها برای سال­‌های آینده و در کل تمام چیزهایی که در مورد اتریوم  باید بدانید می‌پردازیم تا سرمایه گذاران  بتوانند تصمیمات دقیق‌­تری را هنگام تحلیل‌های خود بگیرند.

معاملات اتریوم: قیمت فعلی و محرک‌­های کلیدی

 • در سال 2021 چه اتفاقی برای اتریوم افتاده است؟

نمودار قیمت اتریوم از ابتدای سال 2021 تاکنون

نمودار قیمت اتریوم از ابتدای سال 2021 تاکنون

اتریوم سال 2021 را با قیمت 737 دلار آغاز کرد و به سرعت صعود کرد و با افزایش مجدد رمزارز‌ها در فوریه به 2,000 دلار رسید. پس از آن قیمت اتریوم روند نزولی در پیش گرفت و در طول ماه مارس در حدود 1,800 دلار نوسان داشت. در اوایل آوریل، این کوین، صعود دیگری را آغاز کرد و بیش از 2,000 دلار معامله شد.

با آغاز به کار صرافی بزرگ رمزارزی آمریکایی کوین ­بیس (Coinbase) در بازار بورس سهام (NASDAQ) در 14 آوریل، تقویت روند گاوی در بازار گسترده­‌تر شدت گرفت. اتریوم در تاریخ 12 ماه مه به بالاترین رکورد خود یعنی 4,362 دلار – 4,808 درصد افزایش نسبت به 95 دلار در 13 مارس 2020- رسید. (این دلیلی است برای این مسئله که عملکرد قیمت گذشته، ضمانتی برای قیمت در آینده نیست.)

بعد از چندین توییت از طرف ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا (TSLA)، و گزارش­‌هایی مبنی بر ممنوعیت رمزارزها در چین که بازار رمزارزها را به تلاطم انداخت، در 19 ماه مه ارزش کوین اتریوم سقوط کرد و به 1,952 دلار رسید. اگرچه در تاریخ 20 مه به 2,993 دلار برگشت، ولی در 23 مه دوباره به 1,737 دلار سقوط کرد. در حالی که بازار به دنبال یافتن کف قیمت بود، این کوین در تاریخ 26 مه تا 2,911.74 دلار معامله شد اما قادر به شکست مقاومت 3,000 دلاری نشد.

اتریوم همچنان بی‌­ثبات باقی ماند و در نیمه اول ماه ژوئن بین 2,300 تا 2,800 دلار در نوسان بود، اما به تدریج با معامله پایین ­تر در 21 ژوئن دوباره به زیر 2,000 دلار افت کرد و در 23 ژوئن به قیمت 1,989 دلار رسید.

محرک­‌های کلیدی قیمت اتریوم

مانند بسیاری از دارایی­‌های مالی سنتی، قوانین عرضه و تقاضا در تعیین قیمت اتریوم نیز نقش بسزایی دارند. چندین عامل دیگر نیز وجود دارد که بر ارزش این کوین تأثیر می‌­گذارد:

مجموعه بروزرسانی‌های به تعویق افتاده­ بلاکچین اتریوم، یک مبحث مهم در میان سرمایه‌­گذاران است. آن‌ها انتظار دارند این امر منجر به پذیرش بیشتر اتریوم شود و آن را به یک رقیب جدی برای بیت­ کوین تبدیل کند.

این بروزرسانی‌ها، شامل هارد فورک (Hard Fork) یا تقسیم (Split) در بلاکچین است که از سال 2020 شروع شدند. این تغییرات برای افزایش سرعت پردازش، مقیاس‌­پذیری و امنیت شبکه اتریوم و در عین حال کاهش هزینه‌­های تراکنش­‌ها، طراحی شده‌­اند. الگوریتم این شبکه برای تأیید بلاک‌­ها و استخراج اتریوم، از اجماع اثبات کار (PoW) بیت­ کوین به الگوریتم اثبات سهام (PoS) تغییر خواهد یافت.

امروزه حجم زیاد برق مورد استفاده در استخراج ارزهای دیجیتال، موضوع مهمی است. ایلان ماسک دلیل توقف تسلا در پذیرش بیت­ کوین به عنوان روش پرداخت برای اتومبیل‌­های خود را، نگرانی در مورد انرژی عنوان کرد، تصمیمی که باعث فروش شدید در بازارهای ارزهای دیجیتال در ماه می‌ شد.

اتریوم ادعا می‌­کند که هنگامی که الگوریتم اجماع بلاکچین به اثبات سهام (PoS) تغییر کند، حداقل 99.95 درصد انرژی کمتری مصرف خواهد شد. البته این پیش‌­بینی‌­ها در مورد استفاده انرژی، فقط در حد تخمین می‌باشد.

در ماه اپریل، بروزرسانی اتریوم تحت عنوان فورک برلین، که در ابتدا برای ژوئن یا جولای سال 2020 برنامه‌­ریزی شده بود، چندین پیشنهاد بهبودسازی اتریوم (EIP) را پیاده‌­سازی کرد. برلین در بلاک 12,244,000 در تاریخ 15 اپریل 2021 فعال شد. این ارتقا شامل بهینه­‌سازی قراردادها برای افزایش بهره­‌وری تراکنش‌ها، ب­روزرسانی نحوه خواندن کد توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) و تغییراتی برای جلوگیری از حملات توزیع شده (DDOS Attack) می‌­باشد.

سیمون پیترز(Simon Peters)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال در eToro، در مورد هاردفورک برلین اتریوم اظهار داشت:

بعد از ارتقا شبکه، اتریوم به طور خاص، کاربرد اصلی خود را اثبات کرد و با وجود انبوه توسعه‌­دهندگان این پلتفرم، جای تعجب نیست که این هارد فورک بسیار مورد توجه سرمایه­‌گذاران قرار گرفته است.

اساس این امر تقاضای سرمایه­‌گذاران نهادی است. گرچه ممکن است آن­ها کمی تحت تاثیر بیت­کوین قرار داشته باشند، اما اکنون سازمان­‌ها دید خود را گسترش داده­‌اند و اتریوم، گزینه طبیعی بعدی آن­ها است، و این باعث می‌­شود که دومین دارایی بزرگ ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، در موقعیت خوبی قرار بگیرد تا از مزایای بیشتری بهره­‌مند گردد

فورک لندن نیز در حال پیاده‌­سازی EIPها به صورت مرحله‌­ای می‌باشد. این فورک ابتدا برای 14 جولای برنامه‌­ریزی شده بود اما انتشار آن کمی به تعویق افتاد. این ارتقا برای اولین بار در 24 ژوئن در شبکه آزمایشی فعال شد و مرحله بعدی آن، یعنی ارتقاء اصلی بلاکچین، در اواخر ماه جولای تنظیم گردید.

ارتقاء لندن بسیار امیدوارکننده است، زیرا EIP-1559 نحوه محاسبه هزینه­ گس اتریوم را تغییر خواهد داد. این سازوکار، مکانیزم مزایده فعلی که منجر به قیمت­‌های بالا شده است را تغییر خواهد داد. در عوض، طبق این پیشنهاد، این کارمزد با یک مقدار پایه شروع شده و براساس پروتکل و میزان شلوغی شبکه تنظیم می‌­گردد.

اتریوم امیدوار است با کاهش هزینه‌های گس، روند پذیرش خود را تسریع کرده و توسعه قراردادهای هوشمند در بلاکچین را برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سایر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps)  فراهم کند.

اگر افزایش مقیاس­پذیری منجر به افزایش کاربرد اتریوم و افزایش تقاضا آن شود، می‌­تواند قیمت اتریوم را به اوج‌­های جدیدی برساند. 

در نوامبر سال 2020، مت کاتلر (Matt Cutler)، مدیرعامل بلاک نیتیو (Blocknative)، در مورد تأثیر راه‌­اندازی Ethereum 2.0 بر روی اتریوم صحبت کرد:

این راه‌اندازی، تأثیر بلندمدتی بر قیمت اتریوم خواهد داشت- با وجود نوسانات کوتاه مدت، که بخش جدانشدنی ارزهای دیجیتال است

 • کاربردها

برخلاف بسیاری از رمزارزهای دیگر، اتریوم مستقیماً به پلتفرم اتریوم گره خورده است، و همانطور که گفته شد، در حال حاضر این پلتفرم میزبان بیش از 2500 برنامه کاربردی غیرمتمرکز (dApps) می‌باشد. اگر افراد همچنان با dAppها و سایر ویژگی‌­های بلاکچین مانند قراردادهای هوشمند کار کنند، این پلتفرم می‌­تواند پشتوانه ارزش اتریوم در آینده باشد.

اگرچه برخی از اپلیکیشن‌­های جدید در حال روی آوردن به سایر بلاکچین‌­ها ­می‌باشند. اکوسیستم اتریوم به عنوان اولین گزینه توسعه­‌دهندگان برای راه‌اندازی برنامه­های DeFi و فروش توکن‌های غیرمثلی (NFT) ظاهر شده است.

اتریوم، کلید ظهور DeFi است، که قراردادهای هوشمند را در EVM اجرا می‌­کند و دارندگان ارزهای دیجیتال مختلف را قادر می‌­سازد از کوین‌­های خود به عنوان وثیقه خدمات مالی از جمله وام‌­ها، بیمه، معامله و پس‌انداز استفاده کنند. قابلیت اتصال دارایی‌های دنیای واقعی به قراردادها، توسعه­‌دهندگان را قادر می­‌سازد NFT‌ها را در اتریوم راه‌­اندازی کنند.

اپلیکیشن‌­های DeFi در سال 2020 ظهور کردند و قابلیت‌­های جدیدی را به فضای رو به رشد فینتک (fintech) ارائه دادند. NFTها در اوایل سال 2021 مطرح شدند و با فروش‌های چند میلیون دلاری بسیار جذاب، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب نمودند.

در پایان ماه آوریل، بانک سرمایه‌­گذاری اروپا (EIB)، یک سازمان غیرانتفاعی و شعبه وام‌دهنده اتحادیه اروپا، از انتشار نوع جدیدی از اوراق قرضه دیجیتال ساخته شده با اتریوم خبر داد. در همین حال، در پایان ماه مارس، شرکت ویزا، غول پرداخت، از استفاده از USD coin با نماد USDC (یک استیبل ­کوین با پشتوانه دلار آمریکا، برای انجام تراکنش با Visa از طریق اتریوم)، خبر داد.

تحلیل‌گران در گلدمن ساکس (Goldman Sachs (GS) argue) استدلال می‌­کنند که اتر برای اینکه به ذخیره ارزش دیجیتال برتر تبدیل شود، در موقعیت بهتری قرار دارد. براساس گزارش نقل شده از بانک مرکزی، با توجه به اهمیت کاربردهای واقعی در تعیین ذخیره ارزش، اتر برای پیشی گرفتن از بیت ­کوین به عنوان ذخیره ارزش دیجیتال برتر، شانس زیادی دارد.

اکوسیستم اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و به توسعه‌دهندگان راه حلی برای ایجاد اپلیکیشن‌های جدید بر روی پلتفرم خود ارائه می‌دهد. اکثر برنامه‌های کاربردی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، در شبکه اتریوم در حال ساخت هستند و بیشتر توکن‌های غیرمثلی (NFT) که امروز صادر می‌شوند با استفاده از اتر خریداری شده‌اند. بیشتر بودن تعداد تراکن­ش‌های اتر در مقابل بیت ­کوین، نشان‌دهنده این تسلط است. هرچه استفاده از ارزهای دیجیتال در DeFi وNFTها گسترده‌تر شود، اتر اولین مزیت خود را در فناوری رمزارز کاربردی ایجاد خواهد کرد. 

 • حجم تراکنش‌ها

حجم بالای تراکنش­‌ها میزان کارمزد آن را در بلاکچین اتریوم افزایش می‌­دهد. این کارمزد­ها به ماینرهای اتریوم که توکن‌­های خود را در بازار می‌­فروشند و باعث افزایش عرضه اتریوم می‌­گردند، پرداخت می‌­شود. متقابلاً، در صورت افزایش کارمزد تراکنش‌­ها، توکن‌های اتریوم بیشتری درخواست می‌شود، زیرا برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها شما نیاز به اتریوم دارید.

 • پوشش رسانه‌ای

پوشش رسانه‌ای نقش بزرگی در تحریک تقاضا برای ارزهای دیجیتال ایفا می‌­کند. با محبوبیت روزافزون DeFi و NFT، اتریوم از جایگاهی در کانون توجهات برخوردار شده و باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران گردیده است.

 • نیاز به دور زدن تورم

بی‌ثباتی ذاتی ارزهای بانک مرکزی باعث افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیگر مانند بیت ­کوین و آلتکوین‌­ها شده است. رتبه اتر به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان بر حسب ارزش بازار، این ارز دیجیتال را به عنوان کوین منتخب بسیاری از سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است.

بحران بهداشت جهانی ناشی از بیماری همه‌گیر کووید 19 نیز، در افزایش استقبال سرمایه‌گذاران از اتر نقش داشته است. در حالی که دولت‌ها تریلیون‌ها دلار محرک مالی را به اقتصاد خود تزریق می‌کردند و شرایط اقتصادی را تسهیل می‌­کردند، ارزش اتریوم به عنوان مانعی در برابر تورم افزایش یافت و حتی با وجود این که اتر یک کوین با عرضه نامحدود است، این مسئله کاربرد آن را به عنوان ذخیره ارزش کاهش نمی‌دهد.

جان ویلوک (John Willock)، مدیر عامل شرکت Tritum، ارائه‌دهنده خدمات نگهداری ارز دیجیتال، خاطرنشان کرد:

اتریوم به سرعت به عنوان یک دارایی هیجان‌انگیز و مستقل شناخته می‌شود.

 • قیمت بیت ­کوین

قیمت بیت کوین تمایل دارد که بر روی بازار گسترده‌تری تأثیر بگذارد، به طوری که آلتکوین‌­ها پیرو روند قیمتی هستند که توسط بزرگترین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت کوین تعیین شده است. از نظر تاریخی، حرکت اتریوم همواره با بیت ­کوین در ارتباط بوده است. بنابراین، وقتی قیمت بیت کوین بالا می‌­رود، قیمت اتر نیز افزایش می‌یابد و اگر قیمت بیت­کوین سقوط کند، اتریوم نیز تقریباً همیشه پیرو آن می‌­باشد.

طبق کوین متریکز (Coinmetrics)، تا 3 ژوئن 2021، همبستگی اتر با بیت‌کوین به 0.8 افزایش یافته است، که بالاترین میزان از 22 اپریل تاکنون می‌باشد. البته در 24 ژوئن، این رقم به 0.78 کاهش یافت. 

پیش‌بینی قیمت اتریوم: سرویس‌های پیش‌بینی مبتنی بر الگوریتم

 • CoinCodex

براساس CoinCodex، اندیکاتور تحلیل تکنیکال برای قیمت اتر در 5 جولای، با 23 مورد سیگنال­ صعودی و 8 سیگنال نزولی، خنثی بود. در حدود قیمت 2,280 دلار، این کوین بالاتر از میانگین متحرک ساده 200 روزه (SMA) معامله شد، اگرچه زیر میانگین متحرک ساده 50 و 100 روزه و میانگین متحرک نمایی 50 و 100 روزه (EMA) باقی ماند. در آن‌جا حمایت کوتاه مدت حدود 2,219 دلار و مقاومت 2,409 دلار و بالاتر وجود داشت.

 • Wallet Investor

بر اساس پیش بینی قیمت اتریوم توسط این سرویس پیش‌بینی (از 5 جولای 2021)، اتریوم در آگوست 2021 با قیمت 2,134 دلار شروع می‌شود و در پایان سال تا 2,936 دلار افزایش می‌یابد. این پیش‌بینی همچنین اعلام می‌کند که این قیمت در سال 2022 از مرز 4000 دلار بالاتر رود، در پایان همان سال 4890 دلار باشد و در پایان سال 2025 به 10,762 دلار برسد.

 • TradingBeasts

طبق نظر این وبسایت، قیمت متوسط اتریوم در آینده در محدوده 1800 تا 2000 دلار در طول سال 2021 باقی خواهد ماند. برای بلندمدت، انتظار می‌رود این کوین رشد مداومی داشته باشد، و با افزایش مداوم در سال 2022 با متوسط قیمت 2,593 دلار، و سپس 3,003 دلار در سال 2023 و 3,396 دلار در سال 2024 برسد.

 • Economic Forecast Agency

پیش بینی اتریوم ارائه شده توسط آژانس پیش‌بینی اقتصادی (Economic Forecast Agency)، نشان می‌دهد که قیمت اتریوم تا پایان ماه آگوست به طور متوسط به 1,938 دلار کاهش می‌یابد و در پایان سال به 2,138 دلار خواهد رسید. این پیش‌بینی تخمین می‌زند که قیمت این کوین در دسامبر 2022 به 4,922 دلار برسد، سپس در پایان سال 2023 به 5,322 دلار افزایش یابد و در پایان سال 2024 به 1,588 دلار سقوط کند.

 • Digitalcoin

چش‌­انداز اتریوم از نظر دیجیتال‌کوین (Digitalcoin) همچنان صعودی است و پیش‌بینی می‌کند قیمت در سال 2021 به طور متوسط 3,184 دلار باشد و در سال 2022 به طور متوسط به 3,977 دلار افزایش یابد. در بلند مدت، پیش‌بینی می‌شود قیمت اتریوم در سال 2025 به 6,883 دلار و در سال 2028 به 9,983 دلار برسد.

 • CryptoGround

پیش‌بینی CryptoGround در مورد اتریوم نیز بسیار خوش‌بینانه است. این پیش‌بینی، قیمت این ارز دیجیتال را در یک سال آینده 3,319 دلار تخمین زده که در 5 سال آینده به 5,353 دلار خواهد رسید.

در حالی که به نظر می‌رسد اکثر پیش بینی‌های قیمت اتریوم صعودی هستند، اما بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات می‌باشند و این مساله پیش‌بینی قیمت کوین‌ها را حتی برای چند ساعت دشوار می‌کند. به تبع آن تخمین‌های بلندمدت نیز دشوارتر است. ما به شما توصیه می‌کنیم همیشه قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری، تحقیق کنید و آخرین روند بازار و اخبارها، تجزیه و تحلیل فنی و نظر کارشناسان را در نظر بگیرید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم مجموعه همتا پی

4.9 7 رای ها
رأی دهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
منبع trality.com
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار و مقالات حوزه ارزهای دیجیتال