آربیتراژ چیست و چگونه می‌توان از آربیتراژ در خرید و فروش ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرد؟ | همتاپی

آربیتراژ چیست؟ و چگونه می‌توان با آن در خرید و فروش ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرد؟

همتاپی
۱۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
زمان مطالعه : 4 دقیقه

هر روزه میلیاردها دلار ارز دیجیتال در بین معامله‌کنندگان جا به جا می‌شود. اما برعکس بازارهای سهام سنتی، هزاران صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که ارزهای دیجیتال مشابه را با قیمت‌های متفاوت به فروش می‌گذارند. در آربیتراژ ارز‌ دیجیتال، شما می‌توانید از این که ارزهای دیجیتال مختلف در صرافی‌های مختلف، قیمت‌های متفاوتی دارند سود ببرید.

برای معامله‌کنندگان باهوش و کسانی که از ریسک نمی‌ترسند، این یک فرصت است تا با در مقابل هم قرار دادن این صرافی‌ها از رقیبان‌شان پیشی بگیرند. آربیتراژگرها می‌توانند در چند صرافی‌ ارز دیجیتال خرید و فروش کنند یا در یک صرافی، آربیتراژ مثلثی اجرا کنند.

به دنیای آربیتراژ ارز دیجیتال خوش آمدید.


آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟


آربیتراژ یک روش خرید و فروش ارز دیجیتال است که با استفاده از آن می‌توان از قیمت‌‌گذاری‌های متفاوت ارزهای دیحیتال در صرافی‌های مختلف سود برد. در صرافی کوین‌بیس (Coinbase) قیمت بیت کوین می‌تواند 59,800 دلار باشد، اما در صرافی بایننس (Binance) قیمت بیت کوین می‌تواند 60,000 دلار باشد. سود بردن از این تفاوت قیمت، کلید موفقیت در آربیتراژ ارز دیجیتال است. یک معامله‌کننده می‌تواند بیت کوین را در کوین‌بیس بخرد و سپس آن را در بایننس بفروشد و نزدیک به 200 دلار سود کند.

برای این امر باید سریع عمل‌ کنید. این تفاوت قیمت‌ها برای مدت طولانی باقی نمی‌مانند، اگر آبیتراژگر‌ها کار خودشان را در زمان درستی انجام دهند، سودهای کلانی بدست می‌آورند. وقتی ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin) برای اولین بار وارد بازار شد، بعضی از صرافی‌ها در ساعات اولیه قیمت آن را 30 دلار اعلام کرده بودند در حالی که صرافی‌های دیگر قیمت این ارز دیجیتال را 200 دلار اعلام کرده بودند.


قیمت ارزهای دیجیتال چگونه تعیین می‌شوند؟


ارزهای دیجیتال ارزش خود را از کجا کسب می‌کنند؟ بعضی از منتقدان می‌گویند که ارز دیجیتال هیچ پشتوانه‌ای ندارد و هر ارزشی که به آن نسبت داده می‌شود صرفا حدس و گمان است. در مقابل این افراد، کسانی قرار دارند که می‌گویند اگر مردم مایل به پرداخت پول برای خرید یک ارز دیجیتال هستند، پس این کوین ارزش دارد. مانند بسیاری از موضوعات حل نشده، هر دو طرف به حقیقتی اشاره دارند.

در صرافی‌های ارز دیجیتال همه چیز در اردربوک (order book) اتفاق می‌افتد. یک اردربوک حاوی سفارش‌های خرید و فروش با قیمت‌های مختلف می‌باشد. به عنوان مثال، یک معامله گر می‌تواند برای خرید یک بیت کوین به قیمت 30,000 دلار، یک سفارش خرید ایجاد نماید. این سفارش در اردربوک قرار می‌گیرد. اگر معامله گر دیگری بخواهد یک بیتکوین را به قیمت 30,000 دلار بفروشد، می‌تواند سفارش فروش را به اردربوک اضافه کند و بدین ترتیب معامله انجام شود. سپس، درخواست خرید بخاطر این که انجام شده است، از اردربوک حذف می‌گردد. به این فرآیند معامله می‌گویند.

خرید و فروش بیت کوین بدون کارمزد

صرافی‌های ارز‌دیجیتال، ارزها را بر‌اساس آخرین معامله انجام شده قیمت‌گذاری می‌کنند. این معامله می‌تواند از یک سفارش خرید یا سفارش فروش باشد. به مثال اصلی بازگردیم، اگر فروش یک بیت کوین با 30,000 دلار آخرین معامله‌ انجام شده باشد، صرافی همین قیمت را روی بیت کوین می‌گذارد. معامله گری که بعدا دو بیت کوین را با قیمت 30,100 دلار می‌فروشد،‌ قیمت را به 30,100 دلار افزایش می‌دهد و این روند ادامه پیدا می‌کند. میزان ارز دیجیتال معامله شده اهمیتی ندارد، بلکه آخرین قیمتی که ارز فروخته می‌شود اهمیت دارد.

هر صرافی ارزدیجیتال، با این روش ارزهای دیجیتال مختلف را قیمت‌گذاری می‌کند، البته به جز صرافی‌هایی که قیمت ارزهای خودشان را براساس قیمت صرافی‌های دیگر تعیین می‌کنند.


انواع مختلف آربیتراژ ارز دیجیتال


  • بین صرافی‌های ارز دیجیتال 

یکی از روش‌های آربیتراژ این است که شما یک ارز دیجیتال را در یک صرافی بخرید و بعد آن را به صرافی دیگری که ارز در آن با قیمت بالاتری فروخته می‌شود، منتقل کنید. این روش چند ایراد دارد. تفاوت قیمت‌ها معمولا فقط برای چند ثانیه است اما تبادل ارز دیجیتال بین صرافی‌ها می‌تواند چند دقیقه طول بکشد. هزینه‌های تبادل هم مسئله‌ی دیگری است. انتقال ارز‌دیجیتال از یک صرافی به صرافی دیگر، هزینه‌ای را به همراه دارد که هنگام برداشت و واریز بعنوان کارمزد انتقال شبکه، پرداخت می‌شود.

یک روشی که آربیتراژگرها از آن برای حل این مشکل استفاده می‌کنند این است که ارزهایشان را در دو صرافی نگهداری می‌کنند. معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند، هم‌زمان می‌توانند ارز بخرند و بفروشند. روش کار این گونه است:‌ یک معامله گر ممکن است 1,000 دلار استیبل‌کوین وابسته به دلار آمریکا در بایننس، و یک بیت کوین هم در کوین‌بیس داشته باشد. وقتی قیمت بیت کوین در کوین‌بیس 30,200 دلار باشد اما در بایننس 30,000 دلار باشد، معامله‌گر با استفاده از استیبل‌کوینش بیت کوین را در بایننس می‌خرد و در کوین‌بیس می‌فروشد. آربیتراژگر‌ نه بیت کوینی به دست آورده، نه از دست داده است، اما وی به علت تفاوت قیمت بیت کوین بین دو صرافی ۲۰۰ دلار سود کرده‌ است.

  • آربیتراژ مثلثی

این روش به این شکل است که شما سه ارز دیجیتال خریداری می‌کنید و با تفاوت قیمت‌های آن‌ها در یک صرافی شروع به خرید و فروش می‌کنید. (به این علت که تمام این نقل و انتقالات در یک صرافی انجام می‌شود، در زمینه هزینه انتقال مشکلی به وجود نمی‌آید).

پس یک معامله گر ممکن است یک فرصت آربیتراژ که شامل بیت کوین، اتریوم و ریپل (XRP) است ببیند. یک یا چند تا از این ارزهای دیجیتال ممکن است نسبت به قیمت واقعی‌شان ارزان‌تر باشند. پس یک معامله گر ممکن است از این قضیه سود ببرد و بیت کوین را با اتریوم معامله کند و سپس با اتریوم ریپل بخرد و در نهایت با ریپل بیت کوین خود را دوباره می‌خرد. اگر روش وی جواب دهد، معامله گر در آخر این خرید و فروش‌ها بیت کوین بیشتری نسبت به اول کار خواهد داشت.


ریسک‌های معاملاتی آربیتراژ


ریسک‌های زیادی در رابطه با آربیتراژ وجود دارد. یکی از این ریسک‌ها اسلیپج (Slippage) است. اسلیپج وقتی اتفاق می‌افتد که معامله گر درخواست خرید یک ارز دیجیتال را می‌دهد اما درخواست وی از ارزان‌ترین درخواست اردربوک بیشتر است و به همین علت اسلیپج اتفاق می‌افتد و آن‌ها باید بیشتر از چیزی که انتظارش را داشتند پول پرداخت کنند. این به خصوص در مقادیر کم مشکل اساسی برای معامله‌گرهاست و می‌تواند سود احتمالی را به کلی از بین ببرد.

تغییر قیمت ارز دیجیتال یک ریسک دیگر مربوط به آربیتراژ است. معامله گران برای سود بردن از تفاوت قیمت‌ها باید سریع باشند، چرا که تفاوت قیمت‌ها در چند ثانیه از بین می‌روند. بعضی از معامله گران ربات‌هایی را تنظیم می‌کنند تا آربیتراژ را انجام دهند و همین ربات‌ها به سختی رقابت افزوده‌اند.

در آخر معامله گران باید هزینه‌های انتقال را هم در نظر بگیرند. به ندرت پیش می‌آید که ارزهای مهم تفاوت قیمت زیادی داشته باشند، و در مقادیر کم ارز دیجیتال، یک هزینه‌ انتقال می‌تواند کل سود احتمالی را از بین ببرد. این مقدار کم به این معنا نیز هست که هر معامله گری که می‌خواهد سودهای کلان کند باید معامله‌های زیادی انجام دهد.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
منبع decrypt.co
برچسب‌ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نامی
نامی
3 اسفند 1400 12:51

ممنون از مقاله خوبتون اینطور که من متوجه شدم باید معاملات زیادی با این روش داشته باشیم که بتونیم سود خوبی کسب کنیم درسته؟

پروانه
پروانه
3 اسفند 1400 12:53

این کار رو با هر صرافی میشه انجام داد؟و اینکه ایا باید توی هر دو تا صرافی موجودی ارز داشته باشیم؟

الیاس حیدری
الیاس حیدری
19 خرداد 1401 16:06

چگونه از دستگاه ماینر پول در بیاوریم

ویدیوها اینفوگرافیک