سطح ارز باثبات تتر (Tether) به کمتر از 80% افت کرده است | همتاپی

سطح ارز باثبات تتر (Tether) به کمتر از ۸۰% افت کرده است

همتاپی
2 مهر 1399 - 16:10
زمان مطالعه : 3 دقیقه

در حالی که حجم کلی استیل‌کوین‌های (stablecoins) در گردش در حال بسته شدن بر روی سطح بیست میلیارد دلار است، اطلاعات منتشر شده توسط کوین متریکس (Coinmetrics) نشان می‌دهد سهم ارز اصلی بازار یعنی تتر مبتنی بر دلار آمریکا در حجم سرمایه‌ی در گردش، کماکان در حال کاهش است.

براساس این اطلاعات، تتر در حال حاضر حدود 80 درصد از کل بازار را پوشش می‌دهد. اکثر ارزها در شبکه‌های اتریوم و ترون منتشر می‌شوند.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش تتر از طریق همتاپی اقدام کنید


در حالی که تتر ترونی تنها حدود 20 درصد از حجم کل در گردش تتر را پوشش می‌دهد، تتر اتریومی حدود 53 درصد از این حجم را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر، یو‌اس‌دی‌سی (USDC) که حجم بازاری حدود 2.53 میلیارد دلار را دارد. براساس گزارش سایت Markets.bitcoin.com این ارز حالا 13 درصد از حجم کل در گردش را تشکیل می‌دهد.

تتر برای اولین بار در دوران استیبل‌کوین‌ها به کمتر از 80 درصد کاهش می‌یابد | همتاپی

تتر برای اولین بار در دوران استیبل‌کوین‌ها به کمتر از 80 درصد کاهش می‌یابد 

آخرین اطلاعات منتشر شده در 25 سپتامبر، رشد ادامه‌دار حجم در گردش ارزهای باثبات را نشان می‌دهد. همچنین چنین الگویی در گزارش ماه جولای کوین متریکس نیز مشاهده شد. براساس آن گزارش، حجم در گردش استیل‌کوین‌ها دو برابر شده و به 12 میلیارد دلار رسیده است. کوین متریکس این رشد را ناشی از سرمایه‌گذاری در استیبل کوین‌ها و تبدیل رمزارزها بی‌ثبات به ارزهای باثبات در دوره‌های سقوط بازار، می‌داند.

این حرکت در مارس سال 2020 که بازار رمزارزها همگام با بازارهای جهانی سهام سقوط کرد، به راحتی قابل ملاحظه بود. کمبود جهانی دلار آمریکا به معنای آن بود که بسیاری از سرمایه‌گذارانی ترسیده بودند، نمی‌توانستند سرمایه‌های خود از بازار رمزارزها سریع خارج کنند. به همین دلیل بود که تبدیل دارایی‌ها به استیبل‌کوین بدل به گزینه‌ای مفید برای حل این مشکل شد.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، ظاهرا رشد اخیر استیبل‌کوین‌ها نتیجه‌ی طبیعی علاقه‌ی روزافزون بازار به دیفای (DeFi) بوده است. به نظر می‌رسد که کاربران دیفای برای به دست آوردن سود بیشتر از پلتفرم‌های مختلف دیفای از استیبل‌کوین‌ها استفاده می‌کنند.

در عین حال، یک آژانس ارزیابی سهام و رمزارزها به نام وییس کریپتو ریتینگز (Weiss Crypto Ratings)، در حمله‌ای بی‌پروا به تتر مبتنی بر دلار اعلام کرد که آنها تنها یو‌اس‌دی‌سی را رمزارز منتخب خود می‌دانند، چون این ارز در حال بررسی می‌باشد. در یک پست توییتری که پیش از آخرین گزارش کوین متریک منتشر شد، این آژانس ارزیابی ادعا کرد:

برخلاف تتر (USDT)، یواس‌دی‌سی در حال بررسی توسط حداقل پنج شرکت حسابرسی می‌باشد. براساس این گزارش‌ها، یو‌اس‌دی‌سی صد در صد و شاید هم بیشتر از پشتیبانی برخوردار است و به همین دلیل در حال حاضر این ارز، استیبل‌کوین توصیه شده‌ی ما می‌باشد.

در توییتی دیگر، وییس کریپتو ریتینگس، یواس‌دی‌سی را با تتر مقایسه می‌کند که دارای پشتیبانی صد در صدی نمی‌باشد. این آژانس ارزیابی ادعاهایی مشابه را پیرامون کیف پول جنجالی بیتفینکس (Bitfinex) را مطرح کرد. وییس کریپتو در توصیه به فالوورهای خود می‌گوید: ما به شما توصیه می‌کنیم که از کار کردن با تتر خودداری کنید.

جالب توجه آنکه بعضی از کاربران توییتر بلافاصله به این آژانس ارزیابی یادآوری کردند که به شرکت‌های حسابرسی هم نمی‌توان همیشه اعتماد کرد. یکی از کاربران پرسید:

خب، حرف شما درست، ولی ما این را هم می‌دانیم که شرکت‌های حسابرسی هم خیلی قابل اعتماد نیستند. نکند قضیه‌ی وایرکارد (Wirecarrd) را فراموش کرده‌اید؟ هیچ کدام از شرکت‌های حسابرسی که با این شرکت کار می‌کردند کلاهبرداری آن را کشف نکردند (یا گزارش ندادند).

در عین حال، احتمالا جنون ادامه‌دار دیفای و همچنین کارمزدهای بالای شبکه در بعضی از بلاکچین‌ها منجر به رشد بیشتر حجم در گردش استیبل‌کوین‌ها در روزهای پیش رو خواهد شد. با این وجود، معلوم نیست که آیا نرخ رشد مشابه به نرخ رشد ابتدای امسال این رمزارزها خواهد بود یا نه.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک