داده ها حاکی از آن است که حجم بیت کوین تحت تأثیر تسلط بازار تتر(USDT) نیست | همتاپی

حجم معاملات بیتکوین تحت تأثیر تسلط بازار تتر (USDT) نیست

همتاپی
2 مهر 1399 - 16:13
زمان مطالعه : 2 دقیقه

استیبلکوین تتر (USDT) بر حجم بازار رمزارزها تسلط دارد اما داده‌ها حاکی از آن است که ارزش بازار 15.7 میلیارد دلاری تتر، بر میزان معاملات بیت کوین تأثیر منفی نمی‌گذارد.

بیش از هجده ماه است که ارز پایدار تتر، جفت ارز اصلی در معاملات ارزهای دیجیتال بوده است.

این عملکرد تتر، با توجه به پرونده دادرسی در دست اقدام با دادستان کل نیویورک و سایر شایعات مبنی بر اینکه USDT پشتیبانی لازم را نداشته و یا در معرض دسترسی نهادهای نظارتی نیست، نسبتاً قابل توجه محسوب می‌شود.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش تتر از طریق همتاپی اقدام کنید


با اینکه چین صرافی‌های ارزدیجیتال را در سال 2017 ممنوع کرد، همچنان تتر به عنوان استیبلکوین برتر در این کشور مطرح است. زیرا صرافی‌های بزرگ مانند هوبی (Huobi)، بایننس (Binance) و اوکی اکس (OKEx) این استیبلکوین را به عنوان ارز اصلی جفت ارزهای خود برگزیده‌اند.

همچنین لازم به ذکر است که در ژوئن 2019، رقبای تتر مانند ترویواس‌دی (TUSD)، یواس‌دی کوین (USDC) و پاکسوس (PAX) سرمایه‌ای مشترک بالغ بر 520 میلیون دلار داشتند. در آن زمان، ارزش بازار USDT بیش از 3.1 میلیارد دلار بود.

ارزش بازار تتر، طی 15 ماه گذشته به 15.7 میلیارد دلار رسید، در حالی که چهار رقیب بزرگ آن بازار 4.1 میلیارد دلار را تجربه کردند. صرف نظر از تمامی جنجال‌های مربوط به پشتوانه دلار، تتر تقریباً 80 درصد سهم بازار کل استیبلکوین‌های با پشتوانه فیات را در اختیار داشته است.

یک داستان تقریباً مشابه درباره حجم معاملات ذکر شده که در آن تتر با برتری 75٪ غالب است.

داده‌های حاصل از CryptoCompare نشان می‌دهد که USDT طی سه ماه گذشته تقریبا 73٪ از سهم بازار را در اختیار داشته است. همچنین، لازم به ذکر است که هر یک از شرکت‌های ارائه‌دهنده داده، اعداد متفاوتی را گزارش می‌دهند، به طوری که برخی از صرافی‌ها اغلب به دلیل عدم شفافیت کنار گذاشته می‌شوند.

علی رغم این اختلافات، کنستانتین تساولیریس (Constantine Tsavliris) رئیس تحقیقات CryptoCompare،  توضیح می‌دهد:

با توجه به معاملات بیتکوین به تتر یا سایر استیبلکوین‌های معادل مانند USDC یا PAX، تغییر چشمگیری از نظر حجم بچشم نمی‌خورد.

تسلط بر حجم یک عامل کلیدی است

مایکل سایلور (Michael Saylor)، بنیان‌گذار و مدیرعامل MicroStrategy معتقد است که کابرد اصلی بیتکوین، ذخیره ارزی است. بنابراین با توکن‌هایی مانند اتریوم و استیبل کوین‌ها رقابت نمی‌کند.

بر خلاف داده‌های سنتی در مورد تسلط بیتکوین که مبتنی بر ارزش بازار بودند، تحلیل سایلور تنها شامل کوین‌های مبتنی بر مکانیسم‌های اثبات کار است.

حتی اگر حجم بیتکوین را با دارایی‌های دیگر مقایسه کنیم، هنگام تجزیه و تحلیل حجم شفاف (transparent volume)، با مجموع 20 آلتکوین برتر مطابقت دارد.

با در نظر گرفتن داده‌های فوق، به راحتی می‌توان گفت که استیبلکوین‌ها رقبای بیتکوین در ارزش بازار یا حجم بازار نیستند.

تساولیریس (Tsavliris) توضیح داد که به اعتقاد او چنین است زیرا:

حجم آلتکوین‌های برتر در چند ماه گذشته، لزوماً از بازارهای بیتکوین دور نبوده‌اند. بلکه، همزمان  با بازارهای تتر ارائه و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بازارهای تتر جذاب هستند، زیرا به طور کلی نقدینگی بالاتری نسبت به بازارهای بیتکوین در اکثر صرافی‌ها ارائه می‌دهند.

صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک