تتر در پی شفافیت بیشتر؛ آیا ابهامات از بین خواهد رفت؟ | همتاپی

تتر در پی شفافیت بیشتر؛ آیا ابهامات از بین خواهد رفت؟

همتاپی
14 فروردین 1400 - 18:13
زمان مطالعه : 3 دقیقه

بنا بر ادعای تتر، کوین‌های آن توسط ذخایری به ارزش بیش از 35 میلیارد دلار پشتیبانی می‌شود، اما این شرکت به جزئیات سرمایه‌گذاری اشاره نکرده است.

در اواخر ماه مارس، تتر گواهی نامه‌ای درباره ذخایر خود منتشر کرد که نشان می‌دهد تمام استیبل‌کوین‌های تتر کاملاً پشتیبانی می‌شوند. ولی این موضوع از آنچه به نظر می‌رسید، پیچیده‌تر شده است.

در 31 مارس، عرضه‌کننده استیبل‌کوین‌های تتر‌ گواهی در مورد ذخایر خود (میزان دارایی‌هایی که از هر کوین پشتیبانی می‌کنند) منتشر کرد.

این اولین تأییدیه از سوی شرکت سازنده تتر در سال‌های گذشته است که هنوز هم نتوانسته است اطمینان شکاکان را جلب نماید.

طبق این سند (شامل گزارش خود تتر به همراه بیانیه‌ای از یک شرکت جزئی حسابداری کیمن آیلند)، شرکت تتر از 28 فوریه، حدود 35.3 میلیارد دلار دارایی و 35.2 میلیارد دلار تعهد داشته است. 35.1 میلیارد دلار از این تعهدات «مربوط به توکن‌های دیجیتالی صادر شده» بوده و نشان می‌دهد که این مقدار در آن زمان به میزان سرمایه در گردش تتر بوده است. 

اقدام مذکور در جهت شفافیت صورت گرفته است، زیرا عملکرد گذشته تتر سبب شده که این شرکت با بررسی‌های شدیدی روبرو شود. دفتر دادستان کل ایالت نیویورک اخیراً عملکرد تتر‌ را مورد بررسی داده و این شرکت را به مبلغ 18.5 میلیون دلار جریمه کرده است.

اگرچه با ارائه این سند جدید، شفاف‌سازی صورت گرفته، اما همچنان سوالات مهمی در این زمینه مطرح است.

وضعیت تتر پیش از 28 فوریه چگونه بوده است؟

براساس این گواهی، شرکت تتر در 28 فوریه 35.3 میلیارد دلار در اختیار داشته که این میزان از 35 میلیارد دلار تتر در گردش در آن زمان پشتیبانی می‌کرده است. اما وضعیت تتر‎‌ پیش از 28 فوریه به چه صورت بوده است؟

دادستان کل نیویورک در بخشی از تحقیقات خود تشخیص داد که شفاف‌سازی قبلی تتر‌ در مورد ذخایر این شرکت «گمراه کننده» بوده است. اگرچه اسناد ارائه شده شامل صورتحساب موجودی حساب بانکی بوده است، اما بسیاری از واریزی‌های انجام شده را آن روز تایید نمی‌کرد. طبق اعلام دفتر دادستان کل، میزان واقعی سرمایه تتر پیش از آن تاریخ، مشخص نیست.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش تتر از طریق همتاپی اقدام کنید


از آنجا که این گواهی مقطعی بوده، اطلاعات جامعی در این زمینه ارائه نمی‌دهد. لذا، انجام یک حسابرسی کامل که فراتر از یک گواهی بوده، می‌تواند تصویر گسترده‌تری از دارایی تتر‌ را نشان دهد و فعالیت آن را در بازه زمانی طولانی‌تری بررسی نماید. (شرکت تتر هنوز به درخواست دیکریپت برای ارائه توضیحات در این باره پاسخ نداده است.)

دارایی چیست؟

در یادداشت مور کیمن آمده است که ارزش کل دارایی‌های تلفیقی تتر در 28 فوریه، حداقل 35,276,327,156 دلار بوده است. 

همچنین این گزارش نشان می‌دهد که ذخایر مرتبط با دارایی‌های دیجیتالی منتشر شده بیش از مقدار لازم برای بازخرید توکن‌های دارایی دیجیتال منتشر شده است.

در اینجا یک پرسش مهم مطرح می‌شود:

اگر بخشی از 35 میلیارد دلار مربوط به «دارایی‌های دیجیتال» باشد، در آن صورت این دارایی‌ها چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند؟ رمزارزها بسیار بی‌ثبات بوده و کاهش قیمت در بازار مطمئناً بر دارایی‌های دیجیتال تتر تأثیر می‌گذارد.

روهان گری (Rohan Grey)، استاد حقوق دانشگاه ویلامت در گفتگو با دیکریپت اظهار داشت: 

مشخص نیست که اینها چه نوع دارایی‌هایی هستند […] آیا در یک بانک مجاز سپرده‌گذاری شده‌اند، آیا اوراق بهادار خزانه‌داری ایالات متحده (US Treasury securities) هستند و یا براساس استانداردهای نقدینگی، می‌توان آنها را دارایی نقد به حساب آورد یا خیر. بنابراین، آنچه اهمیت دارد آن است که دارایی که در اختیار داریم یک دارایی مطمئن باشد. بر اساس اطلاعات ما، تتر‌ می‌توانسته 25 دلار در حساب بانکی‌اش داشته باشد و مابقی در بیت کوین سرمایه‌گذاری شده باشد.

گزارش‌های آینده‌ی تتر چگونه خواهد بود؟

در بخشی از توافق با دادستان کل نیویورک آمده است که تتر موظف است هر سه ماه یکبار گزارش‌های مربوط به دارایی‌های خود را ارائه دهد. در آن گزارش‌ها، تتر‌ بایستی دارایی‌های پشتیبان خود (به عنوان مثال پول نقد، وام، اوراق بهادار و غیره) را با مشخص کردن میزان هر یک از آنها منتشر کند.

گواهی 31 مارس تتر‌ این ویژگی‌ها را نداشت. اما گزارش‌های سه ماهه می‌تواند روش دقیق سرمایه‌گذاری پول توسط تتر را بهتر نشان دهد.

از ماه فوریه، تتر 6 میلیارد دلار کوین جدید عرضه کرده است که بایستی در حسابرسی لحاظ شوند.

به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید
صرافی ارزهای دیجیتال همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
ورود به بخش معاملات
منبع decrypt.co
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک