شفاف سازی شرکت تتر: چرخه انتشار USDT چگونه است؟

شفاف‌سازی شرکت تتر: چرخه انتشار USDT چگونه است؟

همتاپی
18 خرداد 1400 - 20:45
زمان مطالعه : 4 دقیقه

شرکت تتر (Tether Operations Limited) با آدرس وبسایت tether.to، تا ماه مه 2021، بیش از 60 میلیارد دلار توکن تتر را در چرخه بازار داشته و قدیمی‌ترین و بزرگترین ارائه دهنده استیبل‌کوین در بازار است. با توجه به اهمیت توکن‌های تتر برای کل اکوسیستم رمزارزها، انتشار USDt یک فرآیند دقیق و برنامه‌ریزی شده است که شامل چهار مرحله مشخص می‌باشد: مجوز، انتشار، تأیید و نابود کردن.

در این مقاله به شرح تک تک این مراحل پرداخته و توضیح می‌دهیم که چرا شرکت تتر از این فرآیند برای به حداکثر رساندن امنیت و کاربرد توکن‌های تتر استفاده می‌کند.

مجاز شدن USDT‌ها

توکن‌های مجاز شده را می‌توان به عنوان توکن‌های از پیش صادر شده تلقی کرد. توکن‌های مجاز به دو دلیل اساسی در حجم‌های بزرگ ایجاد می‌شوند: 1) برای تأمین تقاضای مشتری و کاربران و 2) به حداقل رساندن نیاز مکرر امضا کنندگان تتر، با کلیدهای خصوصی.


همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش تتر از طریق همتاپی اقدام کنید


تراکنش‌های مجاز می‌توانند از پیش ایجاد شده و سپس توسط چندین امضا کننده‌ای که در روند انتشار توکن تتر درگیر هستند، امضا شوند. تراکنش‌های مجاز همیشه برای مقدار مشخصی از USDt آماده می‌شوند. این مقدار توسط مکالمه‌ای که شرکت تتر با مشتریان انجام داده است، تعیین می‌شود و نشان دهنده تقاضای پیش‌بینی شده برای USDt، توسط این طرف‌ها می‌باشد.

کلیدهای خصوصی شرکت تتر، قابلیت انتشار USDt را کنترل می‌کنند. بنابراین، امنیت کلید خصوصی برای شرکت تتر، در اولویت اصلی قرار دارد. با انتشار این توکن در حجم‌های بالا، شرکت تتر می‌تواند میزان استفاده از کلیدهای خصوصی را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این، حفظ موجودی USDt مجاز، به شرکت تتر امکان می‌دهد تا به موقع تقاضای مشتری را برآورده سازد.

فرآیند مجاز شدن، تضمین می‌کند که USDt برای انتشار، هر بار نیازی برای ثبت درخواست ندارد. در غیر این صورت،  هر بار که مشتری درخواست USDt را ثبت می‌کند، می‌بایست با کلیدهای خصوصی تتر ارتباط برقرار کرد و از این رو، این کلیدها به طور بالقوه در معرض افشا شدن قرار می‌گیرند.

‌USDt‌های مجاز به عنوان بخشی از ارزش بازار(Market Cap) توکن‌های تتر به حساب نمی‌آیند. این توکن‌ها در گردش نیستند و به همین دلیل با وثیقه نیز پشتیبانی نمی‌شوند. کلیه USDtهایی که در گردش هستند به طور کامل با وثیقه پشتیبانی می‌شوند. تمامی USDt مجاز در خزانه شرکت نگهداری می‌شوند.

منتشر کردن USDT

توکن‌های منتشر شده توسط شرکت تتر، توکن‌هایی هستند که برای مشتری صادر شده و در حال حاضر در گردش هستند. تمام USDtهای منتشر شده همیشه 100 درصد با خزانه‌ی شرکت تتر، که شامل ارزهای سنتی و معادل نقدی آن هستند، پشتیبانی می‌شوند. و گاهی ممکن است شامل سایر دارایی‌ها و مطالبات قابل دریافتی باشند که از طریق وام‌های تتر به اشخاص ثالث واگذار شده است.

ارزش بازار USDt تماماً از توکن‌های منتشر شده تشکیل شده است. توکن‌های منتشر شده را می‌توان بوسیله صرافی، شخص یا موسسه‌ای که از USDt برای تراکنش‌ها یا ذخیره وجوه خود از یک قالب دیجیتالی امن استفاده می‌کند، نگهداری کرد.

تمام USDtهای منتشر شده، در ابتدا از عرضه فعلی USDtهای مجاز در خزانه‌داری شرکت تتر برداشت می‌شوند. هر USDt که تازه منتشر شده برای خروج از خزانه‌داری شرکت تتر، باید با وثیقه پشتیبانی شود. هر بار که USDt منتشر می‌شود، عرضه توکن‌های مجاز، تا زمانی که موجودی‌ها با مجوزهای بعدی مجدداً تأمین شود، کاهش می‌یابد.

بازخرید USDT

هر USDt را می‌توان به نسبت 1 به 1، با دلار آمریکا بازخرید کرد. توکن‌های بازخرید شده، USDtهایی هستند که به شرکت تتر ارسال شده‌اند تا برای مبادله آنها با دلار آمریکا پردازش شوند. توکن‌های بازخرید شده‌ای که دیگر با وثیقه پشتیبانی نمی‌شوند از چرخه مالی کنار گذاشته شده و در موجودی یا خزانه شرکت تتر ذخیره می‌شوند. توکن‌های USDt بازخرید شده مجدداً به گردش درنمی‌آیند، مگر اینکه وثیقه جدیدی برای پشتیبانی این توکن‌ها ارائه شده باشد. توکن‌های USDt بازخرید شده ممکن است در پاسخ به تقاضا برای مشتریان جدید منتشر شده یا از بین بروند.

لازم به ذکر است که USDt بازخرید شده در ارزش بازار USDt محاسبه نمی‌شود.

نابود کردن USDT

USDTهای نابود شده، آنهایی هستند که برای همیشه نابود شده‌اند. USDt‌های نابود شده نه در گردش هستند و نه در خزانه یا موجودی سهام شرکت تتر.

USDtها تحت شرایطی نابود می‌شوند. بدین صورت که شرکت تتر بیش از آنچه که برای تقاضای احتمالی مشتریان، پس از انجام بازخرید مورد نیاز است، در خزانه خود موجودی داشته باشد.

و همچنین ممکن است پس از یک مبادله بین بلاک چین‌ها، توکن‌های مازادی وجود داشته باشد که غیر ضروری تشخیص داده شده و آن توکن‌ها نابود می‌شوند.

مبادله‌ی تتر میان بلاکچین‌ها چگونه است؟

توکن‌های تتر نه تنها بزرگترین استیبل‌کوین هستند، بلکه در بلاکچین‌های بیشتری نسبت به سایر استیبل‌کوین‌های موجود در بازار نیز منتشر می‌شوند.

توکن‌های تتر در حال حاضر در شبکه‌های الگوراند (Algorand)، پروتکل دفترکل بیت کوین کش (SLP)، اتریوم (Ethereum)، ایاس (EOS) اُمنی (Omni)، لیکوئید (Liquid Network)، ترون (Tron) و سولانا (Solana) منتشر می‌شود.

برای مدیریت تقاضای کاربران در هر یک از این اکوسیستم‌های متفاوت، گاهی اوقات لازم است USDt‌ها از یک بلاک چین به بلاک چین دیگری منتقل شود.

برای یک کاربر معمولی USDt، بهترین روش مبادله USDt از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر، از طریق صرافی رمزارزی مانند صرافی بیتفینکس (Bitfinex) است که از هر دو مدل USDt مورد نظر کاربر پشتیبانی می‌کند. با این وجود، هنگامی که صرافی رمزارزی نیاز به متعادل کردن مازاد یک نوع از USDt پیدا کند، ممکن است به انجام مبادله بین بلاکچین‌ها نیاز داشته باشد.

به منظور انجام مبادله بین بلاک چین‌ها، صرافی USDt را به شرکت تتر ارسال کرده و تعداد USDt متناظر را به همان صرافی پشتیبان‌کننده روی بلاک چین مربوطه ارسال می‌کند.

اگر درخواست مشتری برای USDt (از یک بلاکچین خاص) بیشتر از آنی باشد که شرکت تتر در خزانه خود دارد، ابتدا USDt جدید مجوز گرفته و سپس روی بلاک چین مربوطه منتشر می‌شود و شرکت تتر در صورت لزوم ممکن است USDt مازاد بلاکچین قبلی را از بین ببرد.

از لحاظ انتشار USDt، مبادله‌های بین بلاکچین‌ها فرآیندی کم و بیش خنثی هستند. از آنجایی که توکن‌ها تنها از یک بلاک چین به بلاکچین دیگر منتقل می‌شوند، موجودی خالص کل USDt ثابت باقی خواهد ماند. و کلیه USDtها با وثیقه یکسان پشتیبانی می‌شوند.

در کل، با اینکه کاربران می‌دانند USDt به دلیل مبادلات بین بلاک چین‌ها منتشر می‌شوند، اما کاملا می‌دانیم که این یک فرآیند انتشار توکن USDt مازاد و اضافی نیست. 

چرخه حیات توکن‌های تتر

در هر زمانی کاملا مشخص است که هر توکن‌ تتر در کدام یک از این چهار مرحله چرخه‌ی انتشار، یعنی: مجاز شدن، منتشر شدن، بازخرید و یا نابود شدن، قرار دارد.

با استفاده از این سیستم، شرکت تتر در انجام فرآیند انتشار قادر است از مهمترین کلیدهای خصوصی خود در صنعت رمزارزها محافظت کرده و خدمات مورد نیاز را به مشتریان خود ارائه دهد.

با مشخص کردن بهتر چرخه انتشار تتر، این شرکت امیدوار است که شفافیت بیشتری ایجاد کرده و تصویر واضح‌تری از انواع هشدارهای مربوط به انتشار توکن را که از طریق جستجوگر بلاک‌ها (block explorer) منتشر می‌شوند را ارائه دهد.

صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
منبع tether.to
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوها اینفوگرافیک