چطور معاملات اتریومی که در حالت انتظار هستند را لغو کنیم؟ | همتاپی

چطور یک تراکنش اتریومی معلق را لغو یا جایگزین کنیم؟

همتاپی
16 تیر 1400 - 19:57
زمان مطالعه : 6 دقیقه

معادلات شبکه‌ی اتریوم در آن حد که تصور می‌کنید پیچیده نیستند. برای اینکه مطمئن شوید تراکنش مد نظرتان به درستی تکمیل خواهد شد باید چند نکته را رعایت کنید. 


کارمزدی که باید به صورت گس بپردازید


مثال‌های بسیاری برای توصیف «کارمزد گس» (Gas fee) وجود دارد. «کارمزد گس» یا همان «کارمزد تراکنش» مبلغ ناچیزی است که به عنوان مشوق به ماینرهای شبکه می‌پردازید تا تراکنش شما را نیز در بلاک چین اتریوم (Ethereum) ثبت کنند. واحد گس Gwei است و هر Gwei معادل 0.000000001 اتر است.

با ضرب قیمت گس در میزان گس می‌توان کارمزد گسی که در تراکنش استفاده می‌شود را فهمید. در نظر داشته باشید که میزان گس استفاده شده از حد گس (gas limit) متفاوت است. میزان گس استفاده شده برابر است با میزان گسی که برای انجام تراکنش بکار می‌رود، اما حد گس بیشترین میزان گسی است که یک تراکنش می‌تواند مصرف کند.

برای ارسال اتر از یک آدرس اتریوم به یک آدرس اتریومی دیگر دقیقا 21,000 گس نیاز است. بنابراین، زمانی که به آدرس اتریومی اتر ارسال می‌کنید، 21,000 گس کافی است. اگر قیمت گس را  Gwei 20 در نظر بگیریم، مقدار کل گسی که باید برای تراکنش مشخص بپردازید به این ترتیب خواهد بود:


21000 (gas) x 20 (Gwei) = 420,000 (Gwei) = 0.00042 ETH

میزان گسی که باید برای قراردادها بپردازید با یکدیگر متفاوت است. زمانی که تراکنشی انجام می‌دهید که شامل یک قرارداد است برای تعیین میزان گس بد نیست آخرین تراکنش‌های آدرس قرارداد را چک کنید و اندکی بیشتر از آنها بپردازید.


ازدحام در شبکه‌ی اتریوم


ازدحام در شبکه نقش مهمی در میزان گس پرداختی و سرعت تراکنش‌ ایفا می‌کند. با بررسی تراکنش‌های در حال انتظار در شبکه اتریوم می‌توان تخمین زد که شبکه تا چه حدی شلوغ است. هر چه شبکه شلوغ‌تر باشد، کاربران باید برای ایمن کردن تراکنش خود در بلاکچین میزان گس بیشتری بپردازند. 

طبیعی است که ماینرها تراکنش‌هایی با گس بیشتر را ترجیح می‌دهند. بنابراین، تراکنش‌هایی با گس بیشتر زودتر انجام می‌شوند. ردیاب قیمت گس اتریوم (Ethereum Gas Price Tracker) ابزار ساده‌ای‌ است که به کاربران امکان می‌دهد تا هنگام ارسال تراکنش به شبکه میزان گس مناسب را برای تراکنش خود انتخاب کنند. همچنین، این ابزار مدت زمان لازم را برای تایید آن تراکنش در بلاکچین با مقدار گس در نظر گرفته شده نیز تخمین می‌زند.


نانس (Nonce)


نانس عددی است که به تراکنش ارسالی از آدرس فرستنده نسبت داده می‌شود. تمام تراکنش‌های یک آدرس به ترتیب عدد‌گذاری می‌شوند، این عددگذاری از صفر شروع می‌شود. به عنوان مثال، اگر نانس تراکنشی 10 است، این تراکنش 11امین تراکنشی است که از آدرس فرستنده ارسال می‌شود.

نانس‌ها برای متمایز کردن تراکنش‌هایی که از یک آدرس ارسال می‌شوند ضروری هستند. شبکه‌ی اتریوم هنگام تایید چند تراکنش‌ از یک آدرس از تراکنشی شروع می‌کند که نانس پایین‌تری دارد. سپس آنها را یکی پس از دیگری بررسی و تایید می‌کند. بنابراین، اگر با تراکنش‌های اولیه مشکل دارید، مطمئن باشید تا زمانی که آن‌ها انجام نشوند، تراکنش‌های بعدی انجام نخواهند شد.


جایگزین کردن /لغو کردن تراکنش‌های در حالت انتظار اتریومی


جایگزین کردن تراکنش‌ها تا حدی پردردسر است. بد نیست برای شروع پیش زمینه‌ای در این رابطه داشته باشید، ماینرها تراکنش‌ها را براساس میزان گسی که توسط فرستنده در نظر گرفته شده است رتبه‌بندی می‌کنند. هنگامی که تراکنشی را در بستر اتریوم ارسال می‌کنید، آن تراکنش به استخر تراکنش‌های در حال انتظار ارسال می‌شود و آنقدر آنجا می‌ماند تا ماینری آن را در بلاک چین ثبت کند.

ماینرها تراکنش‌هایی با کارمزد بالاتر را انتخاب می‌کنند و تراکنش‌هایی با کارمزد پایین را رها می‌کنند. این دقیقا همان جایی است که ممکن است تراکنش شما در وسط ازدحام شبکه معلق باقی بماند. اگر تراکنش‌هایی که به استخر اضافه می‌شوند کارمزد بیشتری پیشنهاد بدهند، تراکنش شما برای مدتی معلق باقی می‌ماند.


چگونه تراکنش اتریومی خود را لغو کنیم؟


برای اینکه تراکنش در حال انتظار خود را لغو کنید می‌بایست تراکنشی با ارزش صفر اتر اما با گس بالاتر و با همان نانس برای خودتان بفرستید. با این راهکار در حقیقت تراکنش را جایگزین کرده‌اید.


چطور می‌توان نانس تراکنش معلق را بدست آورد؟


 برای اینکار باید هش تراکنش (txhash) را بر روی اتر اسکن جستجو کنید و از این طریق نانس تراکنش معلق خود را بیابید. در عکس زیر می‌توانید نانس یک تراکنش معلق را مشاهده نمایید.

برخی از والت‌ها تنظیمات پیشرفته‌ای دارند. به کمک این تنظیمات پیشرفته می‌توانید میزان گسی که تعیین کرده‌اید را بیشتر کنید و نانس تراکنش را تغییر دهید.

با توجه به تمامی مواردی که در بالا گفته شد، حتما قبل از اینکه تراکنشی را بر روی شبکه‌ی اتریوم ایجاد کنید؛ موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. میزان ازدحام شبکه را بررسی نمایید.
  2. میزان گس مورد نیاز برای تراکنش را محاسبه کنید.
  3. حتما مطمئن شوید آدرسی که در نظر دارید تراکنش را از آن ارسال کنید هیچ تراکنش در حال انتظاری نداشته باشد.

نحوه بررسی یا جایگزین کردن تراکنش بعد از ارسال در کیف پول مای اتر والت (MEW)


آیا بعد از اینکه تراکنشی ارسال شد می‌توان آن را لغو یا جایگزین کرد و یا چاره‌ای برای آن اندیشید؟

در اغلب موارد پاسخ خیر است.

هنگامیکه تراکنشی ماین شد و بر روی بلاک چین قرار گرفت، نمی‌توان آن را لغو یا جایگزین کرد.

زمانی که حجم بازار نرمال باشد، تراکنش‌ها در ثانیه انجام می‌شوند و نیازی نیست تراکنش‌ها مدت زمانی را در استخر تراکنش‌ها منتظر بمانند. به بیان ساده وقتی که تراکنشی ارسال شد، دیگر زمان کافی برای لغو، جایگزین کردن یا بازنویسی آن وجود ندارد.

با این وجود …

هنگامی که حجم و گس مبادلات شبکه بالاست، ممکن است تراکنش‌ها برای چندین ساعت یا حتی چندین روز در حالت انتظار باقی بمانند.

اگر تراکنش شما برای بازه زمانی طولانی مدتی در حالت انتظار باقی ماند، می‌توانید آن را با تراکنش جدیدی جایگزین کنید.

مشاهده نمودار و قیمت بیت کوین

ساده‌ترین راهکار این است که تراکنشی به مبلغ صفر اتر به همان نانس تراکنش معلق اما گس بیشتر برای خودتان ارسال کنید. با اینکار تراکنش اول شما لغو خواهد شد.

در حقیقت هیچ تضمینی نیست که این راهکار همیشه جواب بدهد. اگر فرآیند را به درستی انجام ندهید ممکن است هر دو تراکنش را از دست بدهد و حتی در صورت مرتب بودن همه چیز باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد.

در این مقاله به شما نمی‌گوییم که می‌توانید تراکنشی را که به آدرس نادرست ارسال کرده‌اید لغو کنید، یا می‌تونید اتری که ارسال کردید را به کیف پول خود برگردانید.

 هدف این مقاله بیشتر آن است که نحوه‌ی یافتن، بررسی و جایگزین کردن تراکنش‌هایی که برای بازه زمانی نسبتا طولانی در استخرهای تراکنش در حالت انتظار مانده‌اند را به شما آموزش دهیم.  


چطور وضعیت یک تراکنش را بررسی کنیم؟


قدم اول: وارد اکسپلوررهای بلاکچین اتریوم شوید؛ به عنوان نمونه: Etherscan.io ،Ethplorer.io یا EthVM.

قدم دوم: هش تراکنش را در قسمت جستجو کپی کنید.

قدم سوم: با توجه به وضعیت تراکنش، جزئیات تراکنش نمایش داده می‌شوند:

  •   موفقیت آمیز (Success):

تراکنش شما با موفقیت ماین شده است و بر روی بلاک چین قرار گرفته است.

اگر هیچ پیام خطایی مشاهده نکردید به این معناست که تراکنش شما با موفقیت انجام شده است، اگر بعد از 24 ساعت موجودی به ولت میزبان یا صرافی منتقل نشد، می‌توانید با پشتیبانی تماس بگیرید. لینک تراکنش را برای آن‌ها بفرستید و از آن‌ها بخواهید که موقعیت آن را بررسی کنند.

  •   انجام نشده (Failed):

اگر با علامت تعجب قرمز رنگ (!) یا پیام‌هایی همچون دستورالعمل نامطلوب (BAD INSTRUCTION) یا نبود گس کافی (OUT OF GAS) مواجه شدید؛ یعنی تراکنش با موفقیت انجام نشده است. نمی‌توانید این تراکنش را لغو یا جایگزین کنید. به جای آن می‌توانید تراکنش جدیدی بفرستید. اگر خطای نبود گس کافی را مشاهده کردید، باید میزان گسی که تعریف کرده بودید را دو برابر کنید.

اگر عبارت مرجوع شدن (Reverted) را دیدید، بد نیست فرآیند را مجددا بررسی کنید. معمولا این خطا برای کاربران قراردادهای هوشمند رخ می‌دهد.

  •   تراکنش یافت نشد (Transaction Not Found):

چنین تراکنشی یافت نشده است. ممکن است عبارات را به درستی وارد نکرده باشید یا تراکنش شما در اکسپلور اتریومی که انتخاب کردید یافت نمی‌شود. بد نیست اکسپلور خود را عوض کنید (Etherscan.io, Ethplorer.io, یا EthVM). اگر باز هم نتوانستید تراکنش خود را پیدا کنید، باید بدانید که اصلا چنین تراکنشی ایجاد نشده است.

  •   در حالت انتظار (Pending):

تراکنش شما وارد استخر تراکنش‌های اکسپلورری که استفاده می‌کنید شده است. اما در حالت انتظار است (منتظر است تا ماین شود). امکان اینکه بتوانید آن را لغو یا جایگزین کنید وجود دارد، اما شانس موفق شدن شما خیلی کم است.

اگر تراکنش شما در حالت انتظار است، بد نیست قیمت گس را چک کنید و آن را با قیمت گسی که در EthGasStation.info دیدید مقایسه کنید. اگر میزان آن از پایین‌ترین حد ایمن برای گس (safe low) کمتر بود، این شانس را دارید که آن را لغو یا جایگزین کنید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتا پی

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
با معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید
صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال
HamtaPay Digital Exchange
ثبت نام سریع
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ویدیوها اینفوگرافیک