هر آنچه باید درباره صرافی‌ ارز دیجیتال بدانید

هر آنچه باید درباره صرافی‌های‌ ارز دیجیتال (cryptocurrency exchange) بدانید

همتاپی
31 تیر 1399 - 18:29
زمان مطالعه : 6 دقیقه

صرافی‌های‌ ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازار عظیم ارزهای دیجیتال می‌باشند. اگر قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را داشته باشید، یکی از راه‌های آسان و قابل اعتماد این است که از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال معاملات خود را انجام دهید.  


 منظور از صرافی‌ ارز دیجیتال چیست؟


صرافی ارز دیجیتال (cryptocurrency exchange) مکانی می‌باشد که مشتریان می‌توانند در آن ارز دیجیتال خود را در ازای ارزهای فیات و یا بصورت جفت ارز (مثلا بیت کوین با اتریوم) خرید و فروش کنند. این صرافی‌ها معمولا به دو صورت فیزیکی یا آنلاین کار می‌کنند.

کلمه Exchange به معنای مبادله، معامله و صرافی می‌باشد. در ابتدا با ورود ارز دیجیتال به ایران به صرافی‌های فعال در این حوزه اکسچنج گفته می‌شد؛ اما با گذشت زمان کلمه صرافی جایگزین این لغت شد به طوری که امروزه اکثرا این پلتفرم‌ها را با نام صرافی می‌شناسند.

همین حالا می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق همتاپی اقدام کنید


 پیدایش اولین صرافی‌ ارز دیجیتال جهان


اولین صرافی ارز دیجیتال جهان در سال 2004 در استرالیا فعالیت خود را آغاز کرد. در آن زمان، بدلیل نبود مجوز رسمی برای فعالیت رمز ارزها و اطلاعات بسیار کم مردم درباره این ارزها این صرافی در جذب مشتری موفق نبود در نتیجه فعالیت آن‌ها خیلی زود خاتمه یافت.

دو سال بعد صرافی دیگری در آمریکا توسط دو فرد روسی و لهستانی تاسیس شد. آن‌ها توانستند در مدت فعالیت خود حدود 30 میلیون دلار ارز دیجیتال معامله کنند؛ اما باز هم بدلیل نبود قوانین روشن و دقیق درباره ارزهای دیجیتال سرویس امنیت ایالت متحده آمریکا فعالیت این صرافی را غیرقانونی دانسته و آن را پلمپ کرد. علاوه بر این، مالکان این صرافی ارز دیجیتال در دادگاه به 5 سال زندان محکوم شدند. اما امروزه با گذشت زمان فعالیت این صرافی‌ها قانونی می‌باشد. در ایران نیز برای فعالیت صرافی های ارز دیجیتال قوانینی وجود دارد برای اطلاع از این قوانین می توانید مقاله 

جهت دریافت آخرین اخبار به خانواده همتاپی بپیوندید


 صرافی‌ ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟


همانطور که پیش از این گفته شد صرافی‌های‌ ارز دیجیتال محلی برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌باشند. معمولا نرخ و قیمت یک ارز دیجیتال در صرافی‌های‌ ارز دیجیتال با توجه به میزان عرضه و تقاضا تعیین شود. به این صورت که هر چه میزان تقاضا بیشتر باشد؛ قیمت ارز دیجیتال نیز افزایش می‌یابد و بالعکس. البته ممکن است عوامل زیادی مانند نوسانات بازار در آن تاثیرگذار باشند؛ اما بیشترین تاثیر را صرافی‌ها می‌گذارند.

صرافی‌های‌ ارز دیجیتال می‌توانند ساختار فیزیکی یا برخط داشته باشند؛ یعنی علاوه بر سایت‌ و انجام معاملات بصورت غیرحضوری و آنلاین، جایگاه ویژه‌ای برای خرید و فروش حضوری با مشتریان خود معرفی کنند؛ اما رایج‌ترین روشی که این صرافی‌ها از آن استفاده می‌کنند روش برخط می‌باشد.

علاوه بر این می‌توانند از نظر ارائه عملکرد و امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند؛ با هم متفاوت باشند. تعداد زیادی از این صرافی‌های ارز دیجیتال تنها سفارش‌های خرید و فروش را بهم می‌رسانند و به عنوان واسطه میان خریداران و فروشندگان عمل کرده و از معامله بین آن‌ها سود دریافت می‌کنند. این صرافی‌ها برای ارزهایی که در سایت خود از آن پشتیبانی می‌کنند کیف‌پول‌هایی را در نظر می‌گیرند تا کاربران بتوانند ارزهای دیجیتال خود را برای معامله از این طریق وارد صرافی کرده و یا در صورت لزوم برای معاملات بعدی ذخیره کنند.

برای استفاده از امکانات کیف پول همتاپی اکنون اقدام کنید

اما نوع دیگری از صرافی‌های‌ ارز دیجیتال وجود دارند که در آن کاربران به صورت مستقیم با خود مالکان صرافی معامله می‌کنند. این صرافی‌ها معمولا به  کاربرانی که در منطقه یا محل خاصی فعال هستند خدمات می دهند.


 دسته‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال


صرافی‌های‌ ارز دیجیتال را از چند جهت مختلف دسته‌بندی می‌کنند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  •       دسته‌بندی صرافی‌های‌ ارز دیجیتال براساس مخاطبان

معمولا  این صرافی‌ها براساس مخاطبان به دسته‌های خصوصی، عمومی و منطقه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. در صرافی‌های خصوصی عضویت کاربران تنها با دعوت‌نامه از طرف صرافی انجام می‌پذیرد؛ اما در نوع عمومی این صرافی‌ها، خدمات برای مشتریان سراسر جهان ارائه می‌شود. در نوع منطقه‌ای نیز، تنها کاربرانی که در منطقه یا کشور خاصی قرار دارند حق عضویت در صرافی‌ را دارند.

  •       دسته‌بندی صرافی‌های‌ ارز دیجیتال براساس نوع معاملات

در این نوع دسته‌بندی، صرافی‌های ارز دیجیتال با توجه به نوع فعالیتشان تقسیم‌بندی می‌شوند؛ مثلا در برخی از صرافی‌ها تنها در ازای پرداخت ارز فیات (Fiat currency) می‌توانید رمز ارز مورد نظر خود را خریداری کنید و بالعکس؛ و در برخی از آن‌ها تنها مجاز هستید رمز ارز خود را با رمز ارز دیگری مبادله کنید. در این بین برخی از صرافی‌هایی نیز وجود دارند که از دو روش بالا پشتیبانی می‌کنند.

  •       دسته‌بندی صرافی‌های‌ ارز دیجیتال براساس نوع مالکیت کیف‌پول کاربران

این دسته‌بندی رایج‌ترین نوع دسته‌بندی صرافی‌های‌ ارز دیجیتال است که در آن صرافی‌ها به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. در صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز کاربران برای تضمین معاملات انجام شده، کلید خصوصی (Private Key) کیف‌پول خود را در اختیار صرافی قرار می‌دهند. این روش در حال حاضر رایج‌ترین روشی است که صرافی‌های‌ ارز دیجیتال برای تضمین معاملات انجام شده در بستر خود از آن استفاده می‌کنند. 

در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) کلید خصوصی کیف‌پول تنها در اختیار خود کاربر قرار دارد و امنیت معاملات انجام شده در صرافی از طریق شخص ثالث تامین می‌شود معمولا معاملاتی که در این صرافی‌ها انجام می‌پذیرد از طریق قراردادهای هوشمند می‌باشد. صرافی‌های غیرمتمرکز زیاد مورد استقبال کاربران نیستند. علاوه بر این اگر کلید خصوصی آن‌ها گم شود هیچ راه‌حلی برای بازگردانی دارایی آن‌ها وجود ندارد و برای همیشه از دسترس مالکان خارج می‌شوند.


 آیا صرافی‌های ارز دیجیتال باید خودگردان باشد؟


صرافی‌های‌ ارز دیجیتال می‌توانند به صورت خودگران یا توسط نهادهای دولتی کنترل شوند. هر چند که این صرافی‌ها برای آغاز فعالیت خود نیاز به اجازه بانک مرکزی دارند؛ اما می‌توانند کاملا به صورت خودگردان اداره شوند. به همین دلیل شما می‌توانید تغییرات زیادی در قیمت رمز ارزهای آنان مشاهده کنید که همه آن‌ها به خاطر فعالیت مستقل این صرافی‌ها است. 

صرافی‌های‌ ارز دیجیتال در ایران بصورت استارت آپ فعالیت دارند و به دلیل نوپا بودن این حوزه هنوز قوانین مدون و روشنی برای فعالیت آنها تعیین نشده است. برای دنبال کردن اخبار مربوط به حوزه فعالیت صرافی های ارز دیجیتال در ایران می‌توانید به صفحه اخبار و بلاگ مراجعه نمایید.


دلایل تفاوت قیمت رمز ارزها در صرافی‌های ارز دیجیتال


صرافی‌های‌ ارز دیجیتال بصورت مستقل و جداگانه فعالیت می‌کنند و قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال در یک صرافی را عرضه و تقاضا و خرید و فروش‌های انجام شده در آن تعیین می‌کند و با توجه به برآیند قیمت‌های صرافی‌های مختلف قیمت جهانی هر ارز دیجیتال مشخص می‌شود. معمولا تفاوت قیمت در این صرافی‌ها بسیار ناچیز است و اگر این اختلاف بیشتر باشد هجوم معامله گران به این صرافی اختلاف قیمت را متعادل می‌سازد.


  در کدام صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توان بدون احراز هویت عضو شد؟


روش بدون احراز هویت روشی است که در آن صرافی ارز دیجیتال به کاربران خود اجازه می‌دهد تا بدون ارائه هیچ گونه مدارک شناسایی حق عضویت داشته باشند در نهایت به معامله و خرید و فروش ارز دیجیتال خود بپردازند. با این که روش بدون احراز هویت بسیار ناامنی است اما برخی از صرافی‌های‌ ارز دیجیتال امکان ثبت‌نام بدون احراز هویت را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند. صرافی StormGain، KuCoin، BitMax و Bitfinex از جمله صرافی‌های بدون احراز هویت هستند که شما با مراجعه به آن‌ها می‌توانید بدون ارائه هیچ گونه مدارک شناسایی یک حساب کاربری ایجاد کنید. اما باید توجه داشته باشید که احراز هویت مانع از هک شدن کارت‌بانکی (حساب کاربری)، پولشویی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری در اجرای تراکنش‌های کاربران می‌شود. بنابراین اگر به دنبال امنیت دارایی خود هستید بهتر است قبل از انجام معاملات خود مراحل احراز هویت را بطور کامل انجام دهید.


 نحوه ثبت‌نام در صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه است؟


نحوه ثبت‌نام در صرافی ارز دیجیتال با توجه به انجام فرآیند احراز هویت می‌تواند کمی متفاوت باشد. همان طور که پیش از این گفته شد در صرافی‌های‌ ارز دیجیتال بدون احراز هویت نیازی به ارائه مدارک شناسایی نیست. بنابراین شما تنها با داشتن یک ایمیل فعال می‌توانید اکانت خود را بسازید. اما در صرافی‌هایی که کاربران برای عضویت می‌بایست مراحل احراز هویت را انجام دهند و طی چندین مرحله مدارک شناسایی را ارائه دهند که این مراحل در همه صرافی‌ها با تغییرات جزیی یکسان است؛ به عنوان مثال به نحوه ثبت‌نام صرافی ارز دیجیتال بایننس در ادامه آمده است.

به یاد داشته قبل از هر چیزی برای ایجاد حساب کاربری در بایننس نباید از IP ایران استفاده کنید. علاوه بر این، به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران از کشور دیگری جز آمریکا متصل شوید. زیرا در این صورت‌ حساب کاربری شما مسدود می‌شود. با استفاده از نرم افزارهای VPN می‌توانید IP خود را تغییر دهید، معامله‌گران حرفه‎‌ای سرور مجازی (VPS) را برای این کار پیشنهاد می‌کنند این سرور می‌تواند کامپیوتری در یک کشور دیگر باشد که کاربر بتوانند از راه دور به آن متصل شود.

  • لینک Binance.com را در صفحه مرورگر خود جستجو کنید و در صفحه اول سایت وارد بخش Register شوید. 
  • صفحه ثبت‌نام  را پر کنید و از یک ایمیل معتبر و فعال برای تایید هویت خود استفاده کنید. زیرا به ایمیل لینک تایید فرستاده می‌شود.  
  • اگر فردی بایننس را به شما معرفی کرده باشد می‌توانید در قسمت Referral ID کد معرف او را وارد کنید؛ این کار کاملا اختیاری است. در صورتی که کد معرف را وارد کردید آنگاه صرافی بایننس، کمیسیونی از معاملات شما را به فرد معرف اختصاص می‌دهد.
  • بعد از درج ایمیل، کلمه عبور مورد نظر خود و تایید قوانین بایننس باید گزینه Create account را بزنید تا حساب شما ایجاد شود.
  •  بعد از تکمیل فرم مربوط به ثبت‌نام سایت به حساب ایمیل شما پیامی ارسال می‌کند که می‌بایست از طریق تایید لینک موجود در این پیام حساب خود را فعال کنید.
  •  برای وارد شدن به حسابتان باید دکمه Log In را کلیک کنید.
  • حالا در گام‌های بعدی برای خود کیف‌پول ایجاد نمایید و در نهایت برای شروع معاملات باید آن را شارژ کنید.
5 2 رای
امتیاز مقاله
صرافی آنلاین دیجیتالی همتاپی
HamtaPay Digital Exchange
هم اکنون وارد شوید
اشتراک
اطلاعیه از
guest
0 نظر
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

ویدیوها اینفوگرافیک