از کجا شروع کنیم


پول و ارز دیجیتال
همواره در عرصه‌های مختلف، پول به صورت‌های متفاوتی وجود داشته است. در ابتدا مردم کالاهای خود را دادوستد می‌کردند و رفته رفته با تغییرات زندگی، مردم به استفاده از یک کالای واسطه و ارزشمند مثل طلا، اشیا گرانبها و ... روی آورند. از این رو، پس از گذشت زمان آنها به فکر درست کردن پول افتادند. با پیشرفت تکنولوژی سبک زندگی افراد به سمت دیجیتالی شدن پیشرفت رفت. در عصر حاضر که همه چیز به صورت دیجیتال انجام می‌شود، پول دیجیتالی به نام بیتکوین به وجود آمد.
مطالعه
1

2
بیت کوین
همزمان با بحران اقتصادی سال 2008 شخص ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakomoto) در اقدامی نادر یک ایمیل رمزنگاری شده با موضوعیت بیت کوین و با هدف معرفی این ارز دیجیتال برای تعدادی از متخصصان علم رمزنگاری ارسال کرد که در آن درباره نوعی پول دیجیتال صحبت می‌کرد. برای اولین بار تمامی این اطلاعات بر روی بستری به نام بلاکچین ثبت شد.
مطالعه

بلاکچین
بلاکچین انقلاب عظیمی در سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات به وجود آورده است. در این شبکه اطلاعات به صورت زنجیروار بر روی این بستر ذخیره و میان همه اعضای فعال در شبکه به اشتراک گذاشته می‌‌شود. تمام کسانی که عضو شبکه بلاک‌چین هستند یک نسخه از این اطلاعات را در اختیار دارند. در نتیجه، در سیستم های مبتنی بر بلاکچین امکان تغییر و حذف اطلاعات تا حد زیادی از بین رفته است. بلاکچین کاربردهای بسیاری دارد و تنها برای بیتکوین نیست. ارزهای دیجیتال دیگری هم که پس از بیت کوین به وجود آمدند بر روی بستر بلاکچین ثبت می‌شوند.
مطالعه
3

4
آلتکوین‌ها
دنیای ارزهای دیجیتال تنها محدود به بیت کوین نمی‌باشد. آلتکوین‌ به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که بعد از بیت‌کوین به وجود آمدند. پس از موفقیت چشمگیر بیت کوین میان مردم و معامله‌گران بسیاری از توسعه‌دهندگان با هدف رسیدن به موفقیتی مشابه به بیت کوین ارزهای دیجیتالی دیگری را ایجاد کردند. در واقع آلتکوین‌ها خود را جایگزین‌های بهتر برای پادشاه رمز ارزها یعنی بیت کوین می‌دادند. بدین ترتیب، آلت کوین‌ها انواع مختلفی دارند که در میان آنها، استیبل‌کوین‌ها کاربردهای متفاوت‌تری دارند.
مطالعه

استیبل‌کوین
از آنجایی که نوسانات قیمت بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است، استیبل‌کوین‌ها یا ارزهای با قیمت پایدار و ثابت توسط شرکت‌های مختلف ایجاد شدند. همانطور که از نام این نوع ارز دیجیتال پیداست، قیمت آنها همواره پایدار و بدون نوسان است. پشتوانه این ارزهای دیجیتال ارزهای فیات یا کالاهای با ارزش مثل طلا و ... می‌باشد. بنابراین استیبل کوین های متفاوتی وجود دارد و محبوبترین آنها در حال حاضر تتر می‌باشد. وجود این ارزها باعث شده است تا خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در مواقع سخت بازار برای معامله‌گران راحت‌تر کند.
مطالعه
5

6
خرید و فروش ارزهای دیجیتال
خرید و فروش ارزهای دیجیتال را می‌توان توسط ارزهای فیات یا دیگر ارزهای دیجیتال به سرعت انجام داد. بدین ترتیب، افراد می‌توانند ارز دیجیتال مورد نظر خود را از صرافی‌های ارز دیجیتال یا افراد دیگر خریداری نمایند. هنگام خرید و فروش ارز دیجیتال بررسی قیمت، استراتژی‌‌های معامله‌گری و انتخاب صرافی معتبر برای جلوگیری از ضررهای مالی بسیار حائز اهمیت می‌باشند. همچنین، کاربران قبل از انجام معامله می‌بایست در انتخاب کیف پول امن بسیار دقت نمایند.
مطالعه

کیف پول ارز دیجیتال
تمامی ارزهای دیجیتال همانند پول باید در مکانی نگهداری شوند. در دنیای ارزهای دیجیتال به کیفپول‌های دیجیتالی والت گفته می‌شود. کیفپول دیجیتالی یک برنامه نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری می‌باشد که کلیدهای خصوصی و عمومی و تاریخچه تراکنش‌ها در آن نگهداری می‌شود. کاربران با استفاده از این کلید‌های خصوصی (private key) و عمومی (public key) می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را دریافت و یا ارسال کنند. کیف‌پول‌های ارز دیجیتال انواع مختلف دارند و کاربران با توجه به نیاز خود باید نوع والت خود را انتخاب نمایند؛ زیرا انجام تراکنش‌ها بدون دسترسی به کیف پول امکان‌پذیر نمی‌باشد.
مطالعه
7

8
تراکنش‌های ارز دیجیتال
تراکنش ارزهای دیجیتال از طریق کیف پول انجام می‌شود. برای انجام تراکنش ارزهای دیجیتال به آدرس کیف پول مبدا، آدرس کیف پول مقصد و مقدار ارز ارسال نیاز است. واریزکننده ارز با استفاده از کلید خصوصی درخواست خود را برای انجام تراکنش به شبکه بلاکچین ارسال می‌کند و پس از بررسی صحت اطلاعات توسط شبکه بلاکچین ارز دیجیتال مورد نظر به آدرس مقصد ارسال می‌شود. در نهایت، برای ثبت اطلاعات در شبکه بلاکچین،استخراج ارز دیجیتال صورت می‌گیرد.
مطالعه

استخراج ارزهای دیجیتال
اگر فردی قصد داشته باشد در ثبت و تایید تراکنش‌ها مشارکت نماید اصطلاحا در فرایند استخراج شرکت کرده است واین فرد استخراج کننده یا ماینر نامیده می‌شود. ماینرها با ایجاد بلاک در بلاکچین اطلاعات تراکنش‌های جدید را ثبت می‌کنند. آنها در ازای کاری که انجام می‌دهند بیت کوین یا ارز دیجیتال مربوطه را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. ماینرها با استفاده از دستگاه‌های مخصوص به استخراج و نصب نرم‌افزارهای مربوطه توان محاسباتی دستگاه خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند و با دیگر ماینرها برای استخراج به رقابت می‌پردازند.
مطالعه
9

10
سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال
بیت‌کوین به عنوان اولین ارز رمزنگاری‌شده توانست افراد زیادی را به خود جلب کند. علاقه‌مندان به این ارز دیجیتال همواره به دنبال سرمایه‌گذاری و کسب اطلاعات جدید در این حوزه می‌باشند. بازار ارزهای دیجیتال همانند هر بازار دیگری نیاز به بررسی و رعایت اصول آن بازار دارد. از آنجایی که حوزه ارزهای دیجیتال نوسانی و متغییر می‌باشد کوچکترین اشتباهی می‌تواند منجر به از دست رفتن موجودی شود. بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌بایست با مطالعه دقیق و تحلیل داده‌های نموداری از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال اقدام به سرمایه‌گذاری ‌کنند.
مطالعه

صرافی‌های ارز دیجیتال
کلمه اکسچنج (Exchange) به معنای مبادله، معامله و صرافی می‌باشد. در ابتدا با ورود ارزهای دیجیتال به ایران به صرافی‌های فعال در این حوزه اکسچنج گفته می‌شد؛ اما با گذشت زمان کلمه صرافی جایگزین این لغت شد. به طوری که امروزه اکثرا این پلتفرم‌ها را با نام صرافی می‌شناسند. صرافی ارز دیجیتال مکانی می‌باشد که معامله‌گران می‌توانند در آنجا ارزهای دیجیتال خود را با ارزهای فیات و یا دیگر ارزهای دیجیتال معامله کنند. این صرافی‌ها معمولا به دو صورت فیزیکی و آنلاین کار می‌کنند.
مطالعه
11

12
صرافی ارز دیجیتال همتاپی
در این راستا، صرافی ارز دیجیتال همتاپی، به شما این امکان را می‌دهد که بدون دغدغه و نگرانی از تحریم‌های بین‌المللی و با استفاده از یک زیرساخت ملی و امن به آسانی از مزایای سرویس‌های مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال بهره‌مند شوید و ضمن برخورداری از انواع کیف پول‌های مبتنی بر بلاکچین با امن‌ترین ساختار فنی به کاربران این امکان را می‌دهد تا ضمن خرید و فروش سریع انواع ارزهای دیجیتالی همانند بیت‌کوین، تتر، بیت‌کوین کش، اتریوم و لایت کوین با ریال از قابلیت تبدیل انواع جفت ارزها به هم نیز در بازاری با حجم جریان مالی بالا بهره‌مند شوند.
مطالعه

با ما باشید